16:10 26. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Välisuudised
lühendatud link
56 0 0

Kreeka pealinna Ateena ümbruses lõõmavad metsa- ja maastikupõlengud on kinnitatud andmetel nõudnud vähemalt 49 inimese elu ja vigastatuid on 170. Hukkunute arv tõenäoliselt tõuseb, sest päästjad pole jõudnud üle vaadata paljusid hävinud autosid ja hooneid.

TALLINN, 24. juuli — Sputnik. Haiglasse on vigastustega toimetatud 156 täiskasvanut ja 16 last, ütles tuletõrje pressiesindaja Stavroula Malliri. Täiskasvanutest 11 seisund on raske, vahendas Pelainn viitega BNS-le.

Euractiv: kuidas EL-i riigid üksteist metsapõlengute ajal abistavad >>

Kreeka ametnike varasemal teatel oli hukkunuid 24 ja suurem osa neist suri Mati kuurortlinnas, mis asub Ateenast 40 kilomeetrit kirdes. Punase Risti ametnik teatas hiljem, et samas linnas leiti ühest rannasuvilast veel 26 surnukeha.

Rootsis möllavad metsatulekahjud, illustreeriv foto
© Sputnik / Анна Огородник

"Ateenas algas üheaegselt 15 tulekahju kolmel rindel," ütles valitsuse pressiesindaja Dimitris Tzanakopoulos. Tema sõnul küsis Kreeka seetõttu abi USA-lt, kes saatis piirkonna kohale droonid, "et jälgida ja tuvastada mis tahes kahtlast tegevust".

Visiidi Bosniasse katkestanud Kreeka peaministri Alexis Tsiprase sõnul on ta väga mures "nende tulekahjude üheaegse puhkemise pärast". Ametnikud arutavad võimalust, et tulekahjud läitsid kurjategijad, kes tahtsid rüüstada mahajäetud kodusid.

Tsiprase sõnul mobiliseeriti kustutustöödeks kõik jõud.

Tulekahjud põletasid maha hulgaliselt autosid, farme ja metsi. Sajad inimesed põgenesid randa, kust neid asusid evakueerima mereväe laevad, jahid ja kalalaevad.

Teisipäeva hommikul hoiatas kiirabiameti asejuht Miltiadis Mylonas, et hukkunute arv tõenäoliselt tõuseb, sest päästjad pole jõudnud üle vaadata paljusid hävinud autosid ja hooneid.

Laoses on tammivaringu järel kadunud sajad inimesed >>

Leekide levikule aitavad kaasa kuni 28 meetrit sekundis puhuvad tuuled. Kreeka pani tööle kogu oma kustutuslennukite ja —kopterite laevastiku, et anda inimestele aega põgeneda. Lisaks püsivad õhus sõjaväe droonid, mis aitavad ametnikel juhtida rohkem kui 600 tuletõrjujat.

Tulekahjud esialgu ei ohusta Kreeka kuulsaid antiikmonumente, kuid leegid liiguvad sisemaale, kus inimesed asusid kiiresti suvelaagritest ära tooma oma lapsi ja jätsid puhkuse pooleli. Pagevate inimeste tõttu on Ateenasse viivad maanteed umbes ja see takistab tuletõrjujate liikumist.

Suurimad tulekahjud lõõmavad Rafina ja Kineta rannikulinnade lähedal. Esimene asub Ateenast 30 kilomeetrit idas, teine 55 kilomeetrit läänes.

Esmaspäeval sadas Kreekas küll vihma, kuid need läksid Rafinast ja Kinetast mööda. Ilmaolud püsivad teisipäeval rasked, aga Ateenas peaks sadama vihma ja temperatuur langema, ütlevad meteoroloogid. Kolmapäeval on oodata Lõuna-Kreekas suuremat vihmasadu, lisasid nad.

Esialgseil andmeil sai Rafina kõvasti kannatada. Rafina meeri Evangelos Bournouse hinnangul põles piirkonnas maha vähemalt sada elamut, kuid tuletõrje seda arvu ei kinnitanud.

Valitsus palus Euroopa Liidult abi metsa- ja maastikupõlengute kustutamiseks. Küpros saatis appi sõjaväe transportlennuki 60 tuletõrjujaga pardal ning Hispaaniast oodatakse appi kahte kustutuslennukit.

Portugali metsapõleng: vähemalt 62 hukkunut >>

Kreeka metsa- ja maastikupõlengute hooaeg oli viimati nii ohvriterohke üle aastakümne eest. Eelmine ohvriterohke põlenguhooaeg jääb 2007. aastasse, kui ainuüksi riigi lõunaosas asuval Evia saarel hukkus tulekahjudes 77 inimest.

Ratas avaldas põlenguohvrite lähedastele kaastunnet

Peaminister Jüri Ratas avaldas kaastunnet Kreeka metsapõlengutes hukkunute lähedastele. "On ruineeriv kuulda Ateena lähistel jätkuvatest tulekahjudest ja suurest ohvrite arvust. Minu kõige siiram kaastunne ohvritele ja nende perekondadele Eesti valitsuse, rahva ja minu enda poolt," kirjutas Ratas teisipäeval sotsiaalmeedias.

Tavatult suur palavus ja kuivus on kaasa toonud metsapõlengud polaarjoone taga, piirkonnas, mis tavaliselt seostub lume, jää ja vihmaga, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti viitega väljaandele Euractiv.

Kõige hullemini on metsapõlengud tabanud Rootsit, kuid tulekahjud möllavad ka Norras, Soomes ja Venemaal. Võitlusse Rootsi metsatulekahjudega siirdus seitse kustutuslennukit Itaaliast, Portugalist ja Prantsusmaalt, kuus helikopterit Saksamaalt ja Leedust ning kakssada tuletõrjujat Poolast ja Taanist.

Vikipalu metsapõleng

Juunis Harjumaa Anija vallas Vikipalus puhkenut metsatulekahju käis 12 päeva jooksul kustutamas kokku üle tuhande inimese, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Kustutustööd Vikipalus lõppesid 21. juuni õhtul, illustreeriv foto
© Sputnik / Валерий Мельников

Päästjad tõstsid põlengu väljasõiduastme neljandale ehk kõrgeimale astmele. Teise päeva õhtuks levis tuli tuule tõttu pea 200 hektarile.

Lisaks riiklike komandode päästjatele tulid põlengut kustutama ka vabatahtlikud päästjad, kaitseliitlased ja vabatahtlikud elanikud lähemalt ja kaugelt.

Suure tuleohuga ajal on keelatud metsas ja maastikul suitsetamine, grilliseadme kasutamine ja lõkke tegemine sh selleks ettevalmistatud kohas, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti Päästeameti teadet.

Viimane juuli nädal tuleb äikesevõimalusele vaatamata suvine >>

Täpsemat infot ohutuks grillimiseks ja lõkke tegemiseks saad küsida päästeala infotelefonilt 1524. Ühtlasi tuletab Päästeamet tuletab meelde, et kulupõletamine on Eestis keelatud aastaringselt.

Tagid:
metsapõleng, maastikupõleng, vigastatud, hukkunud, loodus, Päästeamet, tuletõrjemeeskond, haigla, Ateena, Kreeka

Peamised teemad