05:56 16. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1444
  • RUB81.0468
Välisuudised
lühendatud link
Krimm Venemaa koosseisus (98)
7820

Venemaa saatkond Washingtonis kommenteeris riigisekretäri Mike Pompeo "Krimmi deklaratsiooni".

TALLINN, 26. juuli — Sputnik. USA välisministeerium avaldas vaid paar minutit enne Pompeo esinemist senatis niinimetatud "Krimmi deklaratsiooni", milles riigisekretär taas kord kinnitas, et USA ei tunnista Krimmi Venemaa osana ega tühista poolsaare Venemaaga taasühendamise tõttu kehtestatud sanktsioone, vahendab RIA Novosti. "Krimmi deklaratsiooni" eesmärk on USA poliitika ametlik formuleerimine Krimmi küsimuses.

"Riigidepartemang esineb Krimmi-teemaliste deklaratsioonide ja avaldustega kord kvartalis. Me ei kuulnud selles küsimuses midagi uut. Veendusime vaid tõsiasjas, et meie partnerid elavad alternatiivreaalsuses. Nad üritavad lähtuda rahvusvahelistest õigusaktidest, mis puudutavad rahvaste õigust enesemääramisele – need aga olidki aluseks Krimmi tagasipöördumisele Venemaa koosseisu 2014. aastal," teatas saatkond oma Facebooki lehel tehtud avalduses.

Kremlis välistati kompromisside otsimine Krimmi küsimuses>>

Diplomaatiline esindus tuletas meelde, et hoolimata "Krimmi okupatsiooni ja agressiooni müüdist" puhkab poolsaarel igal aastal sadu tuhandeid ukrainlasi, seal esinevad regulaarselt Ameerika muusikud ja sportlased.

"Rohkem kui 90 tuhandel Ameerika jalgpallisõbral oli maailmameistrivõistluste ajal võimalus veenduda, et ei USA välisministeeriumi soovitused Venemaa külastamisest loobuda ega Ameerika ajakirjanduse poolt esitatav Venemaa kuvand ole adekvaatsed," märgitakse teates.

Министр обороны РФ Сергей Шойгу
Министерство обороны РФ

Avaldusele on lisatud pilt, mis pärineb Serbias asuva USA saatkonna koduleheküljelt. Kujutisel on Valge Maja Ameerika ja Serbia lippudega, sest 28. juulil 1918. a. kinnitasid Ameerika Ühendriigid oma solidaarsust Serbia rahvaga Esimese maailmasõja puhkemise neljandal aastapäeval. Selle sündmuse 100. aastapäeva puhuks avaldas USA diplomaatiline esindus oma veebilehel vastava kirjutise.

"Ootame Riigidepartemangu deklaratsiooni selle kohta, et Kosovo on Serbia lahutamatu osa," kommenteeris Venemaa saatkond pilti.

Mikser tervitas "Krimmi deklaratsiooni"

Eesti välisminister Sven Mikser tervitas kolmapäeval USA välisministri Mike Pompeo deklaratsiooni Krimmi kohta, edastas ERR.

"Tervitan Ameerika Ühendriikide välisministri Mike Pompeo tänast deklaratsiooni Krimmi okupeerimise ja illegaalse anneksiooni mittetunnustamise kohta. Krimm on ja jääb Ukraina osaks. USA jätkuv juhtroll Krimmi anneksiooni mittetunnustamise poliitikas on väga oluline. Tänane deklaratsioon kinnitab veelkord, et Ameerika Ühendriigid ega rahvusvaheline üldsus ei kavatse Krimmi anneksiooni aktsepteerida ei praegu ega ka tulevikus," ütles Mikser.

"Krimm on nende oma" ehk kuidas Trump Krimmi venekeelseks tunnistas>>

"Tahan taaskord rõhutada väga olulisi põhimõtteid rahvusvahelistes suhetes, nimelt riikide suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse austamist, jõu kasutamisest või sellega ähvardamisest hoidumist ning hoidumist riigipiiride muutmisest relvajõul," lisas välisminister Mikser.

Krimm liitus Venemaaga pärast seal 2014. a. märtsis toimunud rahvahääletust, kus üle 95% vabariigi elanikest hääletas Venemaa Föderatsiooniga ühinemise poolt.

Moskva on korduvalt teatanud, et Krimmi rahvas väljendas oma tahet Venemaaga taasühineda demokraatlikult, täies kooskõlas rahvusvahelise õiguse ja ÜRO hartaga. Putini sõnul on Krimmi küsimus "lõplikult suletud".

Teema:
Krimm Venemaa koosseisus (98)
Tagid:
suursaatkond, Mike Pompeo, Sven Mikser, USA, Krimm, Venemaa

Peamised teemad