00:55 05. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Välisuudised
lühendatud link
7510

Putini poolt Trumpile üle antud pall läbis standardse, kõikide presidendile tehtavate kingituste puhul kohustusliku turvakontrolli. Jalgpallis on avastatud "raadiosaatja", kirjutavad USA meediaväljaanded.

TALLINN, 27. juuli — Sputnik. Venemaa presidendi Vladimir Putini poolt USA kolleegile Donald Trumplile kingitud jalgpallis on avastatud "raadiosaatja", kirjutavad USA meediaväljaanded. Turvalisuse valdkonna ekspert Aleksandr Vlassov kommenteeris Sputniku raadiosaates seda üllitist.

Ameeriklaste meediakanalid kinnitavad, et pallis, mille Venemaa president Vladimir Putin Helsingi tippkohtumisel oma USA kolleegile Donald Trumpile kinkis, on avastatud "teabesaatja". Samas märgitakse, et jutt käib kiibist, mis võimaldab pallil teise elektroonikaseadmega ühenduses olla. Sellele juhtis tähelepanu agentuur Bloomberg.

USA president Donald Trump ja Venemaa president Vladimir Putin
© Sputnik / Алексей Никольский

Putin kinkis Trumpile jalgpalli 2018. aasta MM-i palli>>

Adidase kompanii on omakorda ametlikult selgitanud, et kõik pallide 2018. aasta MM-i jaoks on tehtud pallid valmistatud NFC (Near Field Communication) kasutades. Neisse on monteeritud kiibid. Nuritelefoni paigaldatud spetsiaalne rakendus loeb ära koodi ja avab juurdepääsu jalgpallurite videotele, fännivõistlustele ja muule sedalaadi sisule.

Kiip ise on passiivne, mingisugust teavet ta ei edasta ja tal on äärmiselt väike toimeraadius – et programmi kasutada, tuleb nutiseade samahästi kui palli pinnale asetada. Adidas kinnitab, et seda kiipi muuta, eemaldada või ümber programmeerida on võimatu.

Eelnevalt on Valge Maja pressisekretär Sarah Sanders kinnitanud, et Putini poolt Trumpile üle antud pall läbis standardse, kõikide presidendile tehtavate kingituste puhul kohustusliku turvakontrolli. Selle protseduuri üksikasju keeldus ta täpsustamast.

Turvaekspert Aleksandr Vlassov kommenteeris Sputniku raadiosaates USA meedias avaldatud kirjutist.

"Me liigume selle poole, et iga toode on varustatud mingisuguse saatjaga ja asjade internet muutub normiks. Seetõttu pole midagi üllatavat selles, et mis tahes ettevõte püüab selliseid edumeelseid tehnoloogiaid kasutusele võtta. Kas häkkerid võivad selle kiibi lahti murda? Jah, võivad küll, aga see ei tähenda, et tegemist on mingi luuretehnikaga. Igasse elektroonikaseadmesse on võimalik sisse häkkida. Kuid sellele vaatamata ei tasu toetada USA meediaväljaannete skisofreeniat, nende skisofreenilisi kahtlustusi, et salakavalad FSB luurajad on toppinud palli sisse mingi kiibi, mis hakkab USA presidendi peresiseseid jutuajamisi pealt kuulama. Tegu on lihtsalt hüsteeriaga ja pole vaja sellele tähelepanu pöörata, siis vaibub see iseenesest. Juhul kui sellele kuidagiviisi reageerida, kipub see ainult tugevnema. See on psühhiaatriast ammuilma teada – kui üritada hullumeelsete mingitele ebaadekvaatsetele reaktsioonidele vastu sõdida, muutuvad nad veelgi agressiivsemaiks," ütles Aleksandr Vlassov.

Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis>>

Vastates 6. juunil toimunud Helsingi tippkohtumisele järgnenud pressikonverentsil ajakirjanike küsimusele, kelle käes on praegu initsiatiiv Süüria küsimuses, ulatas Vladimir Putin Donald Trumpile 2018. aasta MM-i jalgpalli, lausudes, et "pall on nüüd teie väljakupoolel". Trump andis kingituse edasi oma abikaasale Melaniale ja lubas, et see saab üle antud nende pojale Barronile.

Tagid:
jalgpall, turvakontroll, Adidas, Valge Maja, Donald Trump, Vladimir Putin

Peamised teemad