01:20 05. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Välisuudised
lühendatud link
12622

Venemaa on viimastel aastatel välja töötatud suure hulga uut relvastust, näiteks hüperhelikiirusega õhuväe raketikompleksi "Kinžall", mis on võimeline arendama kiirust kuni kümme Machi leviva heli kiiruseg

TALLINN, 28. juuli — Sputnik. Hiljuti ilmus vene raketitõrjesüsteemide S-500 kohta kaks uudist. USA meedia andmetel seda kompleksi katsetati, edastab portaal Inosmi Hiina meedia uudiseid. Tõrjerakett tabas sihtmärki 481 kilomeetri kaugusel, mis on 80 km kaugemal kui eelmisel korral. Vene ajakirjandus teatas omakorda, et Sotši sõja-tööstuskonverentsil teatas Putin vajadusest viia S-500 süsteemide väljatöötamine lõpule, et neid saaks kiiresti kasutusele võtta. Putin võttis projekteerimistööde kiirendamise küsimuse oma isikliku kontrolli alla.

Ennekõike on see vajalik Lääne sanktsioonide vastu. Pärast Ukraina kriisi puhkemist hakkasid lääneriigid eesotsas USA-ga avaldama Venemaale tugevat survet nii majandussanktsioonidega, mille tõttu on paljude kaupade hinnad tõusnud, kui ka sõjanduses. Olles sattunud vastasseisu NATO-ga, olid Venemaa rahvas ja majandus sunnitud tarvitusele võtma tõhusad meetmed, sest vastane oli temast palju tugevam. Putini enda sõnul: "Tuhanded protestisõnumid ei ole võrreldavad ühe angaarist väljuva strateegilise pommitaja tiiva näitamisega."

Venemaa on viimastel aastatel tõepoolest välja töötatud suure hulga uut relvastust, näiteks hüperhelikiirusega õhuväe raketikompleksi "Kinžall", mis on võimeline arendama kiirust kuni kümme Machi (Mach — aerodünaamikas gaasilises keskkonnas (atmosfääris) liikuva keha või keha suhtes voolava õhu kiiruse suhe samas keskkonnas (atmosfääris) leviva heli kiirusega. 10 Machi — ligikaudu 12,2 tuhat kilomeetrit tunnis — toim. märkus). Putin nimetas seda "surmavaks relvaks, mis suudab USA raketitõrjest läbi pääseda".

Kuid raketitõrje tehnoloogiate valdkonnas pole Venemaal seni olnud millegagi kiidelda. Inimesed mäletavad veel, kuidas Venemaa hiilgas uue relvaga Süüria sõjas. USA "Tomahawkid" ründasid Süüriat õhust kaks korda, Iisraeli F-35-d tungisid riigi õhuruumi, kuid S-400 ei rakendatudki. Venemaa esitas tookord sellise käitumise mitmeid põhjuseid. Igal juhul olnuks raske ennustada S-400-ga "Tomahawkide" või F-35 tõrjumise tulemust. Lisaks teatasid Ameerika Ühendriigid, et kavatsevad asendada "Tomahawk"-tüüpi tiibraketid uute juhitavate AGM-158C rakettidega, mis suudavad sihtmärki tabada veelgi täpsemalt.

Just nende raketite ilmumine pani Venemaa mõtlema uute raketitõrjekomplekside kiirele väljatöötamisele, mis ületaksid oma näitajatelt mitte ainult kodumaist S-400, vaid ka Ameerika THAADi. S-500 täpsust pole veel kindlaks tehtud ja "maa-õhk" raketti on raske hinnata ainult laskekauguse põhjal. Venemaa kuulutab valjult, et S-500 on "maailma ainus raketitõrjekompleks, mis on võimeline tabama mistahes kõrgusel, mistahes aerodünaamilisel jõul ja mistahes trajektooril liikuvaid reaalseid sihtmärke". Samal on raketitõrjekompleksi täpsed tehnilised näitajad salastatud kõige kõrgemal tasemel. Maailm saab S-500-st teada ainult Venemaa meediast ja ainult kõige üldisemaid andmeid.

© Минобороны РФ
"Kinžal".

Hiljuti välisajakirjanduses ilmunud materjalide ja analüütika põhjal on S-500-l järgmised tugevad küljed: esiteks — trajektoori kõrgus ulatub 180 kilomeetrini, mis tähendab, et see kompleks, nagu ka Ameerika THAAD, saab hävitada rakette nende lennu viimases faasis, püüda keskmise tegevuskaugusega ballistilisi rakette atmosfääris ja väljaspool atmosfääri. Teiseks — C-500 laskekaugus ületab 500 kilomeetrit, mis võimaldab antud kompleksiga tabada NATO lennukeid, mis tulistavad väljastpoolt nägemisulatust. Kolmandaks — C-500 on suurema manöövrivõimekusega ja võib tabada sihtmärke lennukiirusega kuni 7 km/sek, samuti ballistilisi hüperhelikiirusega rakette ja isegi madalal orbiidel lendavaid satelliite ja muid sihtmärke, mis asuvad lähikosmoses.

Lisaks seisneb S-500 olemus rakettide püüdmises. Selleks kasutatakse sama meetodit nagu S-400: suurtel, keskmistel ja lühikestel kaugustel kasutamiseks on erinevad püüdurraketid. Kaugmaa püüdurraketti 40H6 moderniseeriti uue kompleksi tarvis mudeliks 77H6H-1: nüüd kasutatakse selles lõpliku sihitamise asemel soojussihitamise süsteemi, mis võimaldas vabaneda raketil kaugmaal raadiolokatsioon-juhtimise kasutamisest. Infrapuna-isesihitamise süsteem võimaldab raketil tabada oma sihtmärki iseseisvalt.

Esialgu kavatseti S-500 välja töötada 2020. aastaks, kuid 2016. aastal tekkinud pingete tõttu rahvusvahelistes suhetes teatas Venemaa kaitseministeeriumi arendustöö ennetähtaegsest lõpetamisest ja kompleksi relvastusse võtmisest 2017. aastal. Tookord ütlesid eksperdid, et "iga uus relvasüsteem võetakse Venemaal relvastusse mitte varem kui viis aastat pärast selle täielikust valmisolekust teatamist. Seetõttu on tõenäoline, et raketitõrjekomplektide S-500 relvastusse võtmine jääb venima."

C-500 ei saa veel liigitada ühegi standardi alla. Nii Venemaa, kui ka välismaa eksperdid räägivad, et tehniline töö ei ole veel lõppenud ja kompleksite relvastusse võtmine tähtajaks vaevalt et toimub. Siiski on ka arvamusi, et kõik läheb samamoodi, nagu S-400-ga: kõigepealt saadetakse kompleks veel lõpetamata kujul vägedesse testimiseks, seejärel kõrvaldatakse puudused ja teatatakse ametlikult selle relvastusse võtmisest.

On raske öelda, kas me suudame lähiajal S-500 kohta midagi rohkemat teada saada.

Tagid:
C-500, raketikompleks, Venemaa

Peamised teemad