10:15 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Välisuudised
lühendatud link
95541

Vaestele lõunamaadele omane koolera bakter on jõudnud otsaga Soome – nakatumisi on olnud kõikjal Soome rannikul nii täiskasvanutel kui lastel.

TALLINN, 5. august — Sputnik. Soome jaoks eriti haruldase Vibrio cholerae nakatumisi on olnud kõikjal Läänemere ääres põhjast lõunasse välja, vahendab portaal Eestinen viitega ajalehele Ilta-Sanomat.

Mürgised sinivetikad vohavad Läänemeres rekordilisel määral >>

Nakatumisi on olnud nii täiskasvanutel kui lastel. Soojas vees kiiresti paljunev bakter põhjustab inimesel kõhuvaevusi ning naha- ja kõrvapõletikke. Koolera tekitab kõhulahtisust, mis on enamikul juhtudel kergekujuline ja paraneb iseenesest.

Koolera bakter ei paljune alla 10-kraadises vees ja hävib üle 60-kraadises vees.

Pepsijärve rand Lohusuu kandis
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Koolera puhul tuleb hoiduda lahtiste haavadega vette minekust. Bakter tungib verre lahtiste haavade või kõrva kuulmekäigu kaudu.

Viimati tuvastati koolera Soomes 2014. aastal, mil suvi oli samuti erakordselt soe. Haigust tuvastati Soomes veel 1998. aastal, aga enne seda polnud haigust sada aastat. Koolera on arengumaade haigus, kus sanitaartingimused kehvad ja puhast joogivett napib.

Koolerat esineb põhiliselt Aafrika lõunaosas, Kagu-Aasias, Indias ning Kesk- ja Lõuna-Ameerikas.

Jeemeni koolerapuhang on nõudnud mullu suvel üle 1300 elu, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Unicefi ja WHO ühisteate kohaselt oli arvatavate koolerajuhtumite arv Jeemenis ületanud 200 000. Juuni lõpuks oli surnud üle 1300 inimese, kellest veerand olid lapsed.

Mürgised sinivetikad vohavad Läänemeres rekordilisel määral

Kui kuumus ei kahane, siis ohtlike vetikate vohamine jätkub ning nende kontsentratsioon Läänemeres võib kujuneda kõige kõrgemaks kogu Rootsi hüdroloogia- ja meteoroloogiainstituudi seirete ajaloo vältel, teatasid selle spetsialistid.

Tallinna Stroomi rannas mõõdeti veetemperatuuriks kolm kraadi >>

Rootsi instituudi andmeil vallutavad tsüanobakterid ehk sinivetikad praegu juba peaaegu kogu Läänemere keskosa, kirjutas uudisteportaali Sputnik Eesti ajakirjanik juuli lõpus.

Tagid:
bakter, lapsed, nakatumine, tervis, koolera, India, Kagu-Aasia, Aafrika, Läänemeri, Soome

Peamised teemad