17:01 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Välisuudised
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
5011

USA taaskehtestas teisipäeval, 7. augustil Iraani suhtes esimese osa sanktsioonidest, mis tühistati pärast 2015. aasta tuumaleppe sõlmimist.

TALLINN, 7. august — Sputnik. Sanktsioonide esimese etapi jõustumise järel ei saa Iraani valitsus enam osta USA pangatähti ning mitme tema tööstusharu, sealhulgas selle vaibaekspordi suhtes kehtestatakse ulatuslikud sanktsioonid, teatas ERR.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas varem teatas mai alguses USA president Donald Trump USA lahkumisest tema sõnul "vigasest" rahvusvahelisest tuumaleppest Iraaniga ning kinnitas, et Ühendriigid taaskehtestavad sanktsioonid islamivabariigi vastu.

"Iraani tuumalepe on oma olemuselt vigane," ütles Trump telepöördumises Valgest Majast. "Ma teatan täna, et Ühendriigid taanduvad Iraani tuumaleppest." Trump nimetas Teherani maailma juhtivaks terrorismi sponsoriks.

Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu>>

USA presidendi Donald Trumpi otsus taganeda tuumakokkuleppest Iraaniga pälvis juhtivate Euroopa riikide mõistmatuse ja hukkamõistu.

Euroopa Trumpi ei toeta

USA liitlased Lähis-Idas – Iisrael ja Saudi Araabia – on ootuspäraselt Trumpi otsust toetanud, samal ajal kui Euroopas olevate liitlaste reageering oli pigem vastupidine. Nii teatas Prantsusmaa president, et Prantsusmaal, Saksamaal ja Suurbritannia on USA presidendi niisuguse sammu puhul väga kahju.

"Prantsusmaa, Saksamaa ja Suurbritannia kahetsevad USA otsust ühisest kõikehõlmavast tegutsemiskavast välja astuda. Rahvusvaheline tuumarelva leviku tõkestamise režiim on ohtu seatud," kirjutas Macron.

Euroopa mõistis hukka Trumpi taganemise Iraaniga tuumakokkuleppe sõlmimisest>>

Trumpi otsuse mõistis hukka ka Euroopa diplomaatia juht Federica Mogherini. "Kuni Iraan täidab jätkuvalt oma tuumategevusega seoses võetud kohustusi, nagu ta seni on teinud, jääb ka Euroopa Liit kindlaks tuumaleppe täielikule ja tõhusale jõustamisele," vahendati mai alguses pressiteates tema sõnu.

Mogherini nimetas Iraaniga sõlmitud tuumakokkulepet viimase kahekümne aasta diplomaatilise töö kulminatsiooniks.

"See (kokkulepe – toim.) kuulub kogu rahvusvahelisele üldsusele. Kokkulepe on toiminud ja täitnud oma eesmärki, tagades, et Iraan ei tegele tuumarelva väljatöötamisega," märkis Mogherini, rõhutades veel kord, et EL ei kavatse tuumaleppest taganeda.

Trumpi kingitus — mida annab USA väljumine Iraani tuumaleppest Venemaale>>

Mogherini ning Briti, Prantsuse ja Saksa välisminister tõotasid ka esmaspäeval, 6. augustil avalduses astuda samme Euroopa ettevõtete kaitseks ja lubasid töötada Iraaniga "efektiivsete finantskanalite" avatuks jätmise nimel.

USA sanktsioonide teine etapp jõustub 5. novembril ning blokeerib Iraani naftamüügi. Kuid mitu riiki, teiste hulgas Hiina, India ja Türgi on andnud mõista, et ei kavatse tarneid täielikult katkestada.

Trump saavutas võimatu: Peking, Tokyo ja Delhi on liitumas Washingtoni vastu>>

Nagu Sputnik Eesti on kirjutanud, saavutasid Iraan ja läbirääkimiste rahvusvaheliste vahendajate kuuik (Venemaa, USA, Hiina RV ning Euroopa kolmikuna Suurbritannia, Prantsusmaa ja Saksamaa) 14. juulil 2015. aastal ajaloolise kokkuleppe Iraani tuumaprogrammi aastatepikkuse probleemi lahendamiseks: võeti vastu ühine kõikehõlmav tegevuskava (JCPOA), mille täitmine vabastab Iraani ÜRO Julgeolekunõukogu, USA ja Euroopa Liidu poolt kehtestatud majanduslikest ja rahanduslikest sanktsioonidest.

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
Tagid:
tuumakokkulepe, Emmanuel Macron, Federica Mogherini, Donald Trump, Euroopa, Iraan, USA

Peamised teemad