08:29 27. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1900
  • RUB90.1153
Välisuudised
lühendatud link
4110

Põhja-Korea süüdistas neljaäeval Ühendriike pahauskses käitumises, öeldes, et Washingtoni nõudmine hoida Pyongyangil tuumarelvadest loobumiseni täiemahulist sanktsioonisurvet takistab edasiminekut Korea poolsaare tuumavabaks muutmisega.

TALLINN, 10. august — Sputnik. USA president Donald Trump ja Põhja-Korea liider Kim Jong-un allkirjastasid 12. juunil Singapuris kohtudes ähmase lubaduse liikuda Korea poolsaare tuumavabaduse suunas. Lubadus jäi kaugele Ühendriikide kauaaegsest nõudmisest Pyongyangi tuumaarsenali täielikuks, kontrollitavaks ja pöördumatuks lammutamiseks, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

USA kahtlustab: Põhja-Korea peidab "kastis lambatalle" >>

Trump on nimetanud tippkohtumist Kimiga ajalooliseks läbimurdeks, kuid mõlemad pooled on kurtnud hiljem edusammude puudumise üle.

Põhja-Korea välisministeerium süüdistas Ühendriike "dialoogipartneri solvamises ja meie siiraste jõupingutuste takistamises usalduse loomiseks, mida võib pidada eeltingimuseks" Trumpi ja Kimi kokkuleppe elluviimisele.

Välisametkond lisas, et tulemuste ootamine läbirääkimistelt selles kontekstis "on tõepoolest rumal tegu".

USA on kutsunud viimastel nädalatel maailma jääma kindlaks Põhja-Koreale kehtestatud karmide ÜRO sanktsioonide jõustamisele.

Põhja-Korea välisministeerium, mis on varem tauninud Washingtoni "ärevust tekitavat" kannatamatust tuumarelvitustamise osas, süüdistas Ühendriike "vananenud käsikirja" külge klammerdumises.

"Seni, kuni USA ei luba oma dialoogipartnerile elementaarset väärikust… ei ole võimalik oodata mingeid edusamme Korea Rahvademokraatliku Vabariigi ja USA ühisavalduse elluviimises, sealhulgas tuumavabaduse alal," teatas ministeerium, hoiatades, et kannatajaks võib olla piirkondlik julgeolek.

Meeletu tippkohtumine Singapuris: kelle mägi sünnitas >>

Ehkki Põhja-Korea on peatanud raketi- ja tuumakatsetused ning pealtnäha lammutanud oma tuumapolügooni, selgus ÜRO hiljutisest raportis, et Pyongyang jätkab tööd oma tuuma- ja raketiprogrammide arendamisega ja hiilib kauba avamerel laevalt laevale üleandmisega mööda maailmaorganisatsiooni sanktsioonidest.

USA rahvusliku julgeoleku nõunik John Bolton ütles nädalavahetusel, et Trumpi valitsuses ei ole keegi "sinisilmne" väljavaadete suhtes, et Põhja-Korea tuumarelvadest tõepoolest loobub.

12. juunil toimus Singapuris ajalooline kohtumine USA presidendi Donald Trumpi ja Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni vahel, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Kohtumisel võeti vastu ühine deklaratsioon, kus USA lubas anda Põhja-Koreale julgeolekugarantiid ja Põhja-Korea lubas töötada Korea poolsaare tuumarelvadest vabastamise nimel. USA luure aga kahtlustab Korea RDV-d uute mandritevaheliste rakettide ehitamises.

Tagid:
sanktsioonid, tuumadesarmeerimine, süüdistus, tuumavabadus, Donald Trump, Kim Jong-un, Põhja-Korea, USA

Peamised teemad