06:59 22. Veebruar 2019
Kuula otse
 • USD1.1354
 • RUB74.3534
USA president Donald Trump ja Korea Rahvademokraatliku Vabariigi riigipea Kim Jong-un

Põhja-Korea: USA takistab edasiminekut tuumavabaduse suunas

© AFP 2018 / Saul Loeb
Välisuudised
lühendatud link
3610

Põhja-Korea süüdistas neljaäeval Ühendriike pahauskses käitumises, öeldes, et Washingtoni nõudmine hoida Pyongyangil tuumarelvadest loobumiseni täiemahulist sanktsioonisurvet takistab edasiminekut Korea poolsaare tuumavabaks muutmisega.

TALLINN, 10. august — Sputnik. USA president Donald Trump ja Põhja-Korea liider Kim Jong-un allkirjastasid 12. juunil Singapuris kohtudes ähmase lubaduse liikuda Korea poolsaare tuumavabaduse suunas. Lubadus jäi kaugele Ühendriikide kauaaegsest nõudmisest Pyongyangi tuumaarsenali täielikuks, kontrollitavaks ja pöördumatuks lammutamiseks, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

USA kahtlustab: Põhja-Korea peidab "kastis lambatalle" >>

Trump on nimetanud tippkohtumist Kimiga ajalooliseks läbimurdeks, kuid mõlemad pooled on kurtnud hiljem edusammude puudumise üle.

Põhja-Korea välisministeerium süüdistas Ühendriike "dialoogipartneri solvamises ja meie siiraste jõupingutuste takistamises usalduse loomiseks, mida võib pidada eeltingimuseks" Trumpi ja Kimi kokkuleppe elluviimisele.

Välisametkond lisas, et tulemuste ootamine läbirääkimistelt selles kontekstis "on tõepoolest rumal tegu".

USA on kutsunud viimastel nädalatel maailma jääma kindlaks Põhja-Koreale kehtestatud karmide ÜRO sanktsioonide jõustamisele.

Põhja-Korea välisministeerium, mis on varem tauninud Washingtoni "ärevust tekitavat" kannatamatust tuumarelvitustamise osas, süüdistas Ühendriike "vananenud käsikirja" külge klammerdumises.

"Seni, kuni USA ei luba oma dialoogipartnerile elementaarset väärikust… ei ole võimalik oodata mingeid edusamme Korea Rahvademokraatliku Vabariigi ja USA ühisavalduse elluviimises, sealhulgas tuumavabaduse alal," teatas ministeerium, hoiatades, et kannatajaks võib olla piirkondlik julgeolek.

Meeletu tippkohtumine Singapuris: kelle mägi sünnitas >>

Ehkki Põhja-Korea on peatanud raketi- ja tuumakatsetused ning pealtnäha lammutanud oma tuumapolügooni, selgus ÜRO hiljutisest raportis, et Pyongyang jätkab tööd oma tuuma- ja raketiprogrammide arendamisega ja hiilib kauba avamerel laevalt laevale üleandmisega mööda maailmaorganisatsiooni sanktsioonidest.

USA rahvusliku julgeoleku nõunik John Bolton ütles nädalavahetusel, et Trumpi valitsuses ei ole keegi "sinisilmne" väljavaadete suhtes, et Põhja-Korea tuumarelvadest tõepoolest loobub.

12. juunil toimus Singapuris ajalooline kohtumine USA presidendi Donald Trumpi ja Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni vahel, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Kohtumisel võeti vastu ühine deklaratsioon, kus USA lubas anda Põhja-Koreale julgeolekugarantiid ja Põhja-Korea lubas töötada Korea poolsaare tuumarelvadest vabastamise nimel. USA luure aga kahtlustab Korea RDV-d uute mandritevaheliste rakettide ehitamises.

Tagid:
sanktsioonid, tuumadesarmeerimine, süüdistus, tuumavabadus, Donald Trump, Kim Jong-un, Põhja-Korea, USA

Peamised teemad

 • Baltimaade suurimat panka kahtlustatakse mõeldamatus, illustreeriv foto

  Tuleb välja, et Swedbanki kaudu pesti Baltimaades "tumedatest" riikidest tulnud suuri rahasummasid. Kes sellise teabe välja kaevas, on ametlikult teadmata, kuid välja öeldi see Rootsi televisiooni suu läbi. Ja nüüd vappuvad kõik kolm Balti vabariiki kui palavikus.

  34
 • Ukraina töölised avaldavad meelt, illustreeriv foto

  Eesti kaitsepolitsei (KaPo) juhi asetäitja Martin Arpo ütles majandusjulgeolekukonverentsil Eesti 100Pluss Visioon esinedes, et järsult suurenenud venekeelse tööjõu sissevool mõjutab integratsiooniprotsessi edukust riigis.

  19
 • Vladimir Putin Novosibirskis noori teadlasi premeerimas

  Kui jälgite tähelepanelikult president Putini Föderaalkogule esitatud sõnumit ning LKA direktori Gina Haspeli ja Rahvusliku Julgeoleku nõuniku Dan Coatsi poolt hiljuti USA seadusandjatele tutvustatud ühisaruande sisu, võite leida mitmeid väga huvitavaid ühispunkte.

  56