12:11 08. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Välisuudised
lühendatud link
6101

Sel nädalal teatas USA uutest Moskvale kehtestatavatest sanktsioonidest seoses "Venemaa poolt keemiarelva kasutamisega Salisbury´s".

TALLINN, 11. august — Sputnik. USA kehtestab Venemaale üha uusi sanktsioone sellepärast, et kaotab järjest oma edasiseks arenguks hädavajalikke ressursse, ütles agentuurile RIA Novosti Venemaa välisministeeriumi informatsiooni ja avalike suhete ameti direktor Maria Zahharova oma visiidil Serbias.

Venemaa suursaatkond nimetas USA uusi sanktsioone "draakonlikeks">>

"Asi ei ole üldse Venemaas, fakt on see, et USA saab ilmselt lihtsalt aru, et on kaotamas arenguks vajalikke ressursse, neidsamu ressursse, mida tal oli piisavalt, et väljuda varasematest regulaarsetest kriisidest, mis maailma tabasid. Need ressursse enam ei ole, ja on vaja üha uusi ja uusi, poliitilist, finantsilist, majanduslikku laienemisi, mis pidevalt toimubki," ütles Zahharova, tuletades meelde, et Washington ajab viimasel ajal karmi sanktsioonide poliitikat Hiina, Iraani ja isegi oma partneri Euroopa Liidu suhtes.

USA kehtestas kolmapäeval Venemaale järjekordsed sanktsioonid - seekord seoses närvimürgi kasutamisega Suurbritannias ehk nõndanimetatud Skripalide juhtumiga
© Sputnik / Алексей Филиппов

Diplomaat kinnitas samuti, et Moskva valmistab ette vastust Washingtoni uutele piirangumeetmetele.

Täitsa "novitšokistunud": USA nagu Ameerika Ühendsanktsioonid>>

"Praegu töötatakse neid vastumeetmeid välja. Oleme teatanud, et kahjuks olime sunnitud taas, selle asemel, et otsida, kuidas meie suhteid ummikseisust välja tuua, nendele adekvaatselt reageerima. Me teatame sellest otse ja avalikult," ütles ta.

USA uued Venemaa-vastased sanktsioonid

Sel nädalal teatas USA uutest Moskvale kehtestatavatest sanktsioonidest seoses "Venemaa poolt keemiarelva kasutamisega Salisbury´s".

Zahharova vastas USA avaldusele Venemaa "käitumise parandamisest">>

Piirangud jagunevad kahte paketti, millest esimene jõustub 22. augustil ja teine 90 päeva pärast, välja arvatud juhul, kui Moskva annab keemiarelvade edaspidi mittekasutamise tagatise ja võimaldab ÜRO vaatlejatel teostada kontrolle kohapeal.

Kremlis nimetati uusi sanktsioone ebaseaduslikeks ning nende kehtestamise põhjendust "kategooriliselt vastuvõetamatuks". Venemaa peaminister Dmitri Medvedevi teatel saab sanktsioonide tugevdamist Venemaa vastu pidada majandussõja kuulutamiseks.

Salisbury juhtum

Inglise linnas Salisbury´s mürgitati 4. märtsil Briti ametivõimude väidetel, endine GRU ohvitser Sergei Skripal ja tema tütar Julia, mis vallandas ulatusliku rahvusvahelise skandaali. London usub, et Skripalide ainega A234 mürgitamise taga on Venemaa, kuid Moskva eitab seda kategooriliselt. USA asus oma liitlase poolele ja saatis riigist välja 60 Venemaa diplomaati.

Venemaa välisministeerium on juba tabanud Briti peaminister Theresa May valetamiselt. Nii väitis too, et Skripalide mürk oli valmistatud Venemaal, ent Porton Downi labori lükkas selle ümber. Mai keskel lahkus endine GRU ametnik haiglast, tema tütar kirjutati välja juba aprilli keskel. Ta ütles, et naaseb Venemaale.

Tagid:
sanktsioonid, Maria Zahharova, Venemaa, USA

Peamised teemad