19:29 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Välisuudised
lühendatud link
8001

Ukraina piirivalvurid pidasid 25. märtsil Aasovi merel kinni Venemaa lipu all sõitva Krimmi laeva "Nord" ja selle 10 meeskonnaliiget.

TALLINN, 11. august — Sputnik. Venemaa laev "Mehanik Pogodin" võidakse arestida Hersoni sadamas, teatas Ukraina presidendi esindaja Krimmis Boriss Babin. Tema sõnul on laeva omanikuks ettevõte, mis kuulub Ukraina julgeolekuteenistuse andmetel Rahvusliku julgeolekunõukogu sanktsioonide alla, edastab RIA Novosti.

Снимок с экрана с публикацией Бориса Бабина
© Sputnik
Boriss Babini avaldus.

Babin lisas, et võtab asja oma isikliku kontrolli alla ja avaldas veendumust, et "Mehanik Pogodin" "ei lahkus Hersoni sadamast niipea" ja keegi ei saa takistada kriminaalmenetluse alustamist. Postituse kommentaari lisas ta veel, et laeva pole veel arestitud, kuid "keegi ei pääse kuhugi".

Džankoi piiripunkt Ukraina-Venemaa piiril
© Sputnik / Александр Полегенько

"Nordi" kinnipidamine

See ei ole esimene vahejuhtum Vene laevaga Ukrainas. Ukraina piirivalvurid pidasid 25. märtsil Aasovi merel kinni Venemaa lipu all sõitva Krimmi laeva "Nord" ja selle 10 meeskonnaliiget. Nad kõik on Venemaa kodanikud, kuid Kiiev peab neid Ukraina kodanikeks. Kahel meeskonnaliikmel õnnestus tagasi Krimmi pääseda, seitse võeti maha reisilt Minskisse.

Laeva kaptenile heidetakse ette "ajutiselt okupeeritud Ukraina territooriumile sisenemise ja väljumise korra rikkumist riigi huvide kahjustamise eesmärgil", teda ähvardab kuni viieaastane vangistus. Seejuures kinnitab Ukraina prokuratuur, et keegi ei hoia laeva meeskonnaliikmeid kinni, kuid Krimmi võimud nimetasid selliseid avaldusi silmakirjalikeks.

Venemaa välisministeerium on varem teatanud, et nad nõuavad kogu meeskonna vabastamist. FSB Krimmi osakonna juht teatas, et laeva kinni pidanud Ukraina piirivalvurite toimkonna liikmete isikud on tuvastatud ja nad on kuulutatud rahvusvaheliselt tagaotsitavateks.

Ukraina kalalaeva kinnipidamine
Krimm sai Venemaa osaks pärast 2014. aasta märtsis toimunud rahvahääletust
© Sputnik / Сергей Мальгавко

4. mail peeti Krimmi rannikul lestapüügil kinni Ukraina kalalaev "ЯМК-0041", sest ta rikkus mandrilaval kalastamise eeskirju. Ukraina kodakondsusega laevakapteni suhtes on alustatud kriminaalmenetlust salaküttimise süüdistuses ja ta on Simferopolis vahi all. Laev on arestitud.

Kümnendal augustil sai teatavaks, et Venemaa inimõiguste volinik Tatjana Moskalkova vestles telefoni teel Ukraina Ülemraada ombudsmani Ljudmilla Denissovaga. Lepiti kokku küsimuse püstitamises kummagi riigi valitsusele õigusliku vormi leidmiseks, et otsustada kinnipeetud laevade "Nord" ja ЯМК-0041 ning nende meeskonnaliikmete koju tagasipöördumiseks.

Olukord Aasovi ja Mustal merel

Ukraina taristuministeeriumi andmetel pidas Venemaa ajavahemikul 29. aprillist kuni 9. juulini ilma selgitusteta läbivaatuseks kinni 93 laeva, mis olid Kertši väina kaudu teel sadamasse. Hiljem ütles Ukraina asevälisminister Jelena Zerkal, et Venemaa piirivalvurid ei riku Aasovi merel laevade kontrolli käigus eeskirju.

Venemaa omakorda süüdistab Kiievit provokatsioonides Musta mere piirkonnas. FSB Piirivalveteenistuses rõhutati, et Venemaa pool kontrollib laevu vastavalt rahvusvahelisele mereõigusele eesmärgiga vältida terroristide, ekstremistide ja ebaseaduslike sisserändajate sissetungimist riiki.

Tagid:
Nord, Mehanik Pogodin, arest, Nord, Mehanik Pogodin, laev, meeskond, kapten, Ukraina, Venemaa

Peamised teemad