02:05 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB79.4434
Välisuudised
lühendatud link
72 0 0

Jätkuvalt kobrutab skandaal, mis on seotud läti lauljanna Laima Vaikule väljaütlemistega Krimmi kontsertide kohta. Vaikule sõnad on vallandanud näitlejate ja poliitikute seas mitmetist vastukaja ning lauljatari ärijuht on omakorda nimetanud seda teemat "ülespuhutuks".

TALLINN, 14. august — Sputnik. Tuletame meelde, et Odessa kontserdile eelnenud pressikonverentsil väitis Vaikule, et Krimmi ei lähe ta honorarimäärast olenemata, kuna eurooplastele on see "keelatud", vahendab Läti väljaanne Mix News.

"Ei. Meile on see keelatud. Ma ei lähe sinna, ükskõik millist honorari mulle ei pakutaks," teatas Vaikule, kelle sõnu vahendab ajaleht Dumskaja.

Samas lausus ta oma kolleegide kaitseks, kes on Ukrainas "musta nimekirja" sattunud: "Ma räägin kogu aeg, et lauljad – need on lapsed. Lapsed võivad kurat-teab mida suust välja ajada. Ja lauljad samuti. Nad on niivõrd irdu kõigest tegelikust. Ja lapsi ega lauljaid ei tohi puutuda. Nad tõlgendavad kõike ebaadekvaatselt. Ja pista neid lapsi mingitesse nimekirjadesse… no mida veel? Kui nad ongi kuhugi sattunud, siis ainult sellepärast, et nad ei saa aru, mis toimub," märkis Vaikule.

Pressikonverentsil väitis lauljatar ka, et tal ei ole sooje tundeid Nõukogude Liidu vastu. "Mul ei ole ega saagi olla nostalgiat NSV Liidu järele! Olen õnnelik, et kõik see on kokku kukkunud. Ehkki on raske olnud. Võib-olla seisab see teilgi Ukrainas ees," lausus lauljatar.

Ta nentis ühtlasi, et pärast Läti eraldumist Nõukogude Liidust saabusid rasked ajad. "Lätis oli kümme aastat vaesus majas. Aga täna oleme me õnnelikud," märkis ta ja lisas, et võib-olla tuleb Ukrainalgi sellest läbi käia.

Ukrainalt nõuti Krimmis käinud välismaalaste rahulejätmist>>

Samal ajal teatas lauljatari manager Aleksei Jakovlev, et lauljanna keeldumist Krimmis esinemisest tõlgendati valesti. "Igaüks tajub seda avaldust oma rikutuse tasemel. Ma mõtlen, et kõik see on üle vindi keeratud ja üles puhutud. Arvan, et see pole sugugi õige," ütles ta raadiojaama Govorit Moskva korrespondendile.

Vaikule sõnad põhjustasid mitmetist vastukaja vene näitlejate ja poliitikute seas. Leidus lauljanna seisukoha kritiseerijaid, kes leiavad, et niiviisi eirab ta oma austajaid Krimmis, ent oli ka neid, kes leidsid, et tema sõnu ei tasu väga südamesse võtta.

Nii väitis produtsent Jossif Prigožin Laima avaldust Krimmis esinemiste kohta kommenteerides, et mõned lähivälismaa artistid, kes Venemaale külalisesinemistele tulevad, käituvad silmakirjalikult. Nõnda et oma kodumaal väljenduvad nad venevastases võtmes, hiljem aga esinevad rahumeeli firmaüritustel Venemaal. "See on avalikkuse suhtes ebaaus," ütles Prigožin riikliku uudisteagentuuri saates. "Sel juhul ei ole tarvis Venemaale tulla ja firmapidudel esineda."

Näitleja Stanislav Sadalski teatas, et Vaikule sõnade tõttu tema Ukrainasse ei sõida. "vaikule väitis, et mitte mingisuguse honorari eest ei sõida tema Krimmi, mina aga – Ukrainasse, seal tehakse venelastele liiga!" kirjutas artist. Sadalski lisas, et ta ei kavatse ringreisidega sellesse riiki minna, igatahes mitte praeguse presidendi Petro Porošenko ajal, ja märkis ühtlasi, et "alles just jõudis Lätist tagasi, seal on vastik suhtumine venelastesse."

Krimmis hinnati Eesti poliitiku soovi sealset kogukonda aidata>>

Samal ajal kritiseeris vene poliitik, Venemaa Föderaalkogu Föderatsiooninõukogu liige Franz Klintsevitš Vaikule ütlusi NSV Liidu kohta ja võrdles tema avaldust Vahtang Kikabidze hiljutiste sõnadega. "Tõepoolest, ei mingit nostalgiat. Laima Vaikule astus Vahtang Kikabidzega samale rajale," tsiteerib Regnum Klintsevitšit. "Aga sõna ei ole varblane. Huvitav, kui suureks osutub nüüd tema honorar, kui ta järsku võtab nõuks Venemaale esinema sõita," märkis Klintsevitš.

Venemaa ajakirjanik Artur Gasparjan reageeris samuti teravalt lauljanna sõnadele NSV Liidu suhtes nostalgia puudumisest. "Piinlik on küsida: aga kas ta oma tolle ajastu esinemistasusid mäletab," kirjutas Gasparjan oma Twitteri-kontol.

Samas teatas Krimmi riiginõukogu saadik Nikolai Jurjevitš, et Vaikule otsus poolsaarel mitte esineda on tema isiklik asi. Ent ta tegi ettepaneku, et selles on "teatud aimatav soov pälvida poolehoidu Läti praeguse presidendi ja valitsuse suhtes, kes paistavad silma "äärmiselt venevastase positsiooni poolest".

Venemaa suursaatkond USA-s vastas Riigidepartemangu "Krimmi deklaratsioonile">>

Dresseerija Edgard Zapašnõi kritiseeris Laima Vaikule avaldust Krimmi ja NSV Liidu kohta. "Kallis teie, "meie" Laima. Kui poleks olnud Nõukogude Liitu, ei oleks te iialgi nii kaunilt laulnud vene keeles, mis on teid kogu teie karjääri jooksul jootnud ja toitnud, kuna oma emakeeles, läti keeles ei ole teil seniajani mitte ühtki tuntud laulu!" kirjutas Zapašnõi oma Instagramis. Artist märkis, et Vaikulel oli võimalus loobuda Läti NSV teenelise kunstniku nimetusest, kuid seda võimalust ta ei kasutanud. "Sel hetkel te nähtavasti "armastasite" Nõukogude Liitu," oletas Zapašnõi. Ühtlasi tuletas ta Vaikulele meelde, et Krimm on Venemaa territoorium ja kutsus teda üles mehisust koguma ja Venemaad mitte külastama, juhul kui tema vaated venelaste vaadetest sedavõrd erinevad. Vaikule avaldust nimetas ta ka katseks hammustada kätt, mis teda jätkuvalt toidab.

Министр обороны РФ Сергей Шойгу
Министерство обороны РФ

"Ilma erilise lugupidamiseta teie suhtes: kahel korral rahuvalvajate nimistusse kantud Edgard Zapašnõi, mees, kes seniajani kõikides ankeetides kirjutab, et on sündinud NSV Liidus!" kirjutas artist oma läkitusele alla. Oma postituse tähistas artist teemaviidetega "ära-aja-jama" ja "häbi".

Seevastu muusikavaatleja Vladimir Polupanov on olnud hinnangutes vaoshoitum ja kutsunud üles lauljatari säärast otsust mõistma. "Teate, Laima Vaikule arvamust ja otsust tuleb austada, sest ma tean, et mite ainult tema, vaid ka Kvartett I osalised on väitnud, et nad Krimmi ei sõida, kuna neile on keelatud Ukrainasse siseneda. […] Kas kujutate ette, mis siis lahti läheb, kui ta Krimmi sõidab? Teda asutakse lihtsalt mürgitama. Seetõttu ma leian, et teda tuleb selles otsuses toetada, mitte mingil juhul hukka mõista, vaid võtta seda lihtsalt paratamatusena. Mõista ja andestada," vahendab RenTV Polupanovi sõnu.

Kremlis välistati kompromisside otsimine Krimmi küsimuses>>

Meenutame, et 17. juulil teatasid teatri Kvartett I näitlejad, et nad ei kavatse Krimmis esineda probleemide tõttu, mis neil Ukrainas võivad tekkida. "Meile pole Krimmist kordagi helistatud, aga kui oleks helistatud, ei oleks me nimelt selle olukorra tõttu sinna sõitnud. Sest senini ei ole see klaarunud. Kogu lugupidamise juures Krimmi elanike vastu, nemad ei ole milleski süüdi, kuid me mõtleme ka endale. Mul on Odessas ema, isa ja vanem vend, miks ma siis ei peaks sinna minema?" lausus näitleja Rostislav Hait.

Tagid:
Vahtang Kikabidze, Laima Vaikule, Läti, Ukraina, Krimm, Venemaa

Peamised teemad