20:39 07. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Välisuudised
lühendatud link
3010

Teisipäeval, 14. augustil suri kirjanik Eduard Uspenski. Potsataja, garantiimehikeste, kass Matroskini looja lahkus meie seast kaheksakümne aasta vanuses.

TALLINN, 15. august — Sputnik, Lev Rõžkov. Tema nimi seostub lapsepõlvega. Eduard Uspenski ongi seesama maag ja võlur, kes meist igaühe lapsepõlves olemas oli.

Ja seniajani on Eduard Uspenski minu lemmikkirjanik. Mis siis sellest, et see armastus oli olemas esimeses klassis? Aga ma mäletan seda vaimustust, millega lehitsesin ja lugesin lausa ribadeks raamatuid Potsatajast, Prostokvašinost, garantiimehikestest. Võib-olla täiskasvanu jaoks ei ole neis midagi erilist. Aga lapse jaoks oli see võlukunst.

Mingil täiesti geniaalsel kombel õnnestus Uspenskil 1960. – 1970. aastate piiril sisse elada lapse maailmatajusse, luua eredaid tegelastetüüpe. Mida kõike on väärt kasvõi pahandustehimuline Kübaramoor oma rotiga käekotis!

Vene Föderatsiooni rahvakunstnik, helilooja Vladimir Šainski
© Sputnik / Виталий Белоусов

Uspenskil õnnestus tabada täiesti ideaalne jutustamislaad, mis tagas väikese lugeja sisuliselt sajaprotsendilise sündmustele kaasaelamise. Ja mis peaasi – tabada ära see piir, mis eraldab täielikku absurdi lõbusatest ja naljakatest sündmustest. Ja sellel piiril kõndida. Seda vähemalt varasemates teostes, mis tõid talle üleliidulise ja koguni ülemaailmse kuulsuse.

Hiljem, juba 9–10-aastasena olin ma Uspenskist üle kasvanud. Ja tema oma tegelastega jäi kuhugi seljataha, koos esimeste lelude ja aabitsaga. Alles nüüd meenus mulle, et minu esimese mänguasja nimeks oli samuti Potsataja. Ja nähtavasti pole säärane mina üksi.

Kirjaniku kvaliteedikriteeriumiks on tema loodud maailma usutavus. Kui lugeja sellesse usub, rõõmuga sellesse sukeldub, siis pole autor asjatult vaeva näinud.

Aga just Eduard Uspenski juhtum on täiesti eriline. Ta mitte pelgalt ei loonud oma maailmu. Need imelised tõelused on meie elu sisse tunginud. Ja võib öelda, et just praegu elame me Eduard Uspenski maailmas.

Ühesõnaga, olles kenasti elanud ja paljusid rõõmustanud, lahkus siitilmast suurepärane kirjanik, kelleta meie kõigi elu oleks olnud paljuski teistsugune.

Tagid:
Prostokvašino, multifilm, lasteraamat, Krokodill Gena, Potsataja, Eduard Uspenski, Venemaa

Peamised teemad