10:06 18. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1797
  • RUB88.6075
Välisuudised
lühendatud link
4820

USA Luure Keskagentuuri (CIA) eksdirektor John Brennan süüdistab presidenti püüetes sõnavabadust piirata - Donald Trump tühistas tema ligipääsu salastatud infole.

TALLINN, 16. august — Sputnik. "See samm on osa härra Trumpi laiemast püüdest vaigistada sõnavabadust ja karistada kriitikuid," vahendas BNS CIA endise direktori sõnu. "See peaks kõiki ameeriklasi, sealhulgas elukutselisi luuretöötajaid, tõsiselt muretsema panema oma arvamuse väljaütlemise hinna kohta. Minu põhimõtted on väärt palju rohkem kui load. Ma ei anna järele,", vahendab BNS-i portaal Pealinn

Usutluses telekanalile MSNBC, kus Brennan analüütikuna töötab, ütles ta: "Kui härra Trump usub, et see viib minu kadumiseni või vaikimiseni, eksib ta rängalt". 

Kõigest paar tundi enne Trumpi otsuse teatavaks tegemist süüdistas CIA endine juht vabariiklasest presidenti suutmatuses "vastata sündsuse, tsiviliseerituse ja moraalikindluse miinimumstandarditele".

Trumpi ja Vene presidendi Vladimir Putini kohtumise järel juulis väitis Brennan, et USA presidendi esinemine oli "praktiliselt riigireetmine".

Valge Maja tõi otsuse peamise põhjusena välja Brennani ebastabiilse käitumise. Endine luurejuht on tuntud Trumpi administratsiooni terava kritiseerijana.

"Traditsiooniliselt säilib endistel luure- ja jõustruktuuride juhtidel ligipääs salastatud informatsioonile ka pärast ametist lahkumist, et nad saaksid oma järglastega konsulteerida, kuid mister Brennani puhul kaalub tema ebastabiilse käitumise risk kasu üle," vahendas Trumpi sõnu Valge Maja pressiesindaja Sarah Sanders.

Trump nimetas hiljem Brennanit Twitteris "riigi häbiplekiks".

Endine demokraadist välisminister John Kerry süüdistas Trumpi "väiklase poliitika patriotismist ja rahvuslikust julgeolekust ettepoole seadmises".

"Sellist banaanivabariiki meenutavat käitumist võiks oodata riikidelt, kuhu Riigidepartemang manitseb ameeriklasi mitte reisima, mitte Ühendriikidelt," lausus ta.

Rahvusliku julgeoleku küsimustega tegelev advokaat Brad Moss ütles, et pole kindel, kas Trump saab ligipääsu riigisaladusele piirata alustel, mille esitas Valge Maja. 

Sanders teavitas juulil lõpupäevil, et president "uurib mehhanisme", jätmaks ligipääsust salastatud infole ilma Brennan ja veel viis isikut, kes on olnud kõige tundlikumatel ametikohtadel valitsuses — endine Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) direktor James Comey, riikliku luureameti (DNI) endine direktor James Clapperi, endine CIA direktor Michael Haydeni, endine rahvusliku julgeolekunõuniku Susan Rice"i ning endise FBI asedirektor Andrew McCabe.

Kolmapäeval teatas Valge Maja, et Brennani saatus võib ees oodata veel kaheksat endist julgeolekuametnikku.

Hayden ütles, et presidendi ähvardusel "pole mingit mõju sellele, mida ma mõtlen või kirjutan". Hiljem ütles ta televõrgule CNN, et "tundub justkui, et nad tahaks meilt vaikimisi allkirja mittehalvustamise leppele".

Comey teatas avalduses, et ligipääsuluba salastatud infole "ei tohiks kasutada etturina väiklases poliitilises mängus", ja ülistas Brennanit "pühendunud riigiteenistujana".

Samal teemal

Ameerika ajakirjanik leiab, et "venevastane hüsteeria" kahjustab USA huve
Tagid:
ebastabiilsus, riigisaladus, riigireetmine, salastatud, ligipääs, LKA, CIA, Brad Moss, John Brennan, Donald Trump, John Kerry, Washington, USA

Peamised teemad