02:06 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Välisuudised
lühendatud link
44 0 0

Laupäeval, 18. augustil toimub Venemaa Föderatsiooni presidendi Vladimir Putini kohtumine Saksamaa kantsler Angela Merkeliga.

TALLINN, 18. august — Sputnik. Viimati oli Venemaa president Vladimir Putin Berliinis 2016. aasta oktoobris. Siis toimus äärelinnas asuvas Mezenbergi külalistelossis "Normandia neliku" kohtumine, teatab RIA Novosti.

Seekordsed läbirääkimised on kahepoolsed. Varasematel aastatel käis Merkel Venemaal regulaarselt, kuid Putin väisas Saksamaad harva ja ainult rahvusvahelistel tippkohtumistel. Prantsusmaale kutsuti Venemaa presidenti hoopis sagedamini.

Valeri Gerassimov on kantud Euroopa sanktsioonide nimekirja. Selleks, et ta saaks ikkagi Saksamaale tulla, tegi föderaalvalitsus talle erandi
© Sputnik / Сергей Гунеев

"See on töökohtumine millelt ei tohiks suuri tulemusi oodata, kuid teemasid nii palju — Ukrainast Süüriani ja koostööküsimused majandusvaldkonnas — et oleks õige olla pidevas dialoogis ja seda dialoogi tahangi ma homme jätkata," ütles kantsler ajakirjanikele reedel.

Putin ja Merkel kohtuvad 18. augustil Saksamaal>>

Merkel sõnul ei maksa ka oodata lihtsat dialoogi.

Mida arutatakse?

Läbirääkimised toimuvad Ameerika Ühendriikide sanktsioonide kasvava surve tingimustes Venemaale. Kremlist teatati, et käsitletakse kahepoolseid kaubandus- ja majandussuhteid ning suurte rahvusvaheliste äriprojektide elluviimist.

Eelkõige Nord Stream — 2. Lahkarvamusi selle projekti osas Berliinil ja Moskval ei ole ja seda viiakse ellu plaanidekohaselt — ehitus on Saksamaal juba alanud.

Võimalik vaidlusteema on Ukraina transiidi osakaal. Saksamaa pooldab selle säilitamist senises mahus, kuid Venemaa nõuab sel juhul tagatisi transiidi puutumatusele. Arutatakse ka eelseisvat Saksamaa, Prantsusmaa, Venemaa ja Türgi tippkohtumist Süüria küsimuses.

Kremli salajane "hea relv">>

"Hakkame töötama selle nimel, et nõunikud viiksid läbi ettevalmistava kohtumise ja siis me otsustame, kas on mõtet korraldada tippkohtumist tervikuna," ütles Merkel.

Saksamaa ei loobu USA pärast Nord Stream-2-st

Putini visiidi eel ütles Saksamaa Sotsiaaldemokraatliku Partei juht Andrea Nales, et Saksamaa ei loobu USA positsiooni tõttu saavutatud energeetikaalastest kokkulepetest. Ta pidas silmas muuhulgas gaasijuhet Nord Stream-2, mida Nalesi meeldetuletuse kohaselt ehitab Euroopa konsortsium.

"Me ei saa lubada, et meid sunnitakse loobuma energiapoliitikas saavutatud kokkulepetest ainuüksi sellepärast, et Ameerika president ei suuda sellega leppida," ütles SPD juht intervjuus meediagrupile Funke. "Me saame energiakandjaid paljudest riikidest. Veel üks gaasijuhe ei vii meid sõltuvusse Venemaast," lisas ta.

Ameerika Ühendriigid Nord Stream-2 vastu

Varem ründas USA president Donald Trump Saksamaad sellepärast, et too maksab miljardeid Venemaale gaasi eest ja kavatseb ehitada talle uue gaasijuhtme, samal ajal kui Ameerika Ühendriigid peavad kaitsma teda kui NATO liitlast ja kandma Berliiniga võrreldes ebaproportsionaalseid kaitsekulutusi. Trumpi arvates kontrollib Venemaa gaasivarustuse kaudu Saksamaad täielikult. Lisaks on USA ametivõimud korduvalt teatanud, et nad on Nord Stream-2 vastu ja ähvardanud kehtestada sanktsioonid ettevõtetele, mis panustavad sellesse ja teistesse Venemaa ekspordigaasijuhtmete projektidesse.

Läbirääkimistel Helsingis ütles Trump Vladimir Putinile, et USA hakkab Nord Stream-2 konkureeriks, pakkudes Euroopale oma veeldatud maagaasi. Venemaa on korduvalt kinnitanud, et gaasijuhtme ehitusprojekt on puhtalt kommertslik ja selle blokeerimise katsed on poliitilise iseloomuga.

Projekt Nord Stream-2 seisneb kahe gaasijuhtme liini paigaldamises Läänemere põhja ja selle kogumaht on 55 miljardit kuupmeetrit aastas. See läbib Venemaa, Soome, Rootsi, Taani ja Saksamaa territoriaalmerd või erimajandusvööndeid. Tänaseks tuleb gaasijuhtme operaatorfirmal Nord Stream 2 AG saada veel ehitusluba ainult Taanilt.

Tagid:
Nord Stream 2, Vladimir Putin, Angela Merkel, Saksamaa, USA, Venemaa

Peamised teemad