00:24 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Välisuudised
lühendatud link
4610

Venemaa president Vladimir Putin kohtub kolmapäeval, 22. augustil Sotšis Soome presidedi Sauli Niinistöga. President Niinistöga koos sõidab Sotši ka välisminister Timo Soini, kes kohtub Vene välisministri Sergei Lavroviga.

TALLINN, 22. august — Sputnik. Kohtumise sisu kohta veel täpsem info puudub, küll on aga teada üks asi: presidendid seekord hokit ei mängi. Samal ajal toimub Sotšis Vene-Soome heategevuslik sõpruskohtumine jäähokis, kus löövad kaasa Soome staarid, vahendas portaal Eestinen viitega ajalehele Helsingin Sanomat.

Niinistö võttis pinged maha: Balti riikide ründamist ei tule >>

Vene ja Soome presidendid mängisid koos hokit 2012. aastal, kui Niinistö käis presidendina esimest korda visiidil Venemaal.

Presidendid kohtuvad Putini suveresidentsis Botšarov Rutšei, mis asub Musta mere ääres. Nende eelmisest kohtumisest on möödas ainult kuu aega, kui nad kohtusid Helsingis pärast USA-Vene tippkohtumist.

Praegune kohtumine oli juba kokku lepitud enne Vene-USA kohtumist. Niinistö ja Putin on kohtunud regulaarselt üks-kaks korda aastas.

Läinud nädalavahetusel käis Putin Austrias, kus ta osales Austria välisministri Karin Kneissli pulmas ja kohal oli ka Austria liidukantsler Sebastian Kurz. Pärast seda kohtus Putin Saksa liidukantsleri Angela Merkeliga, aga kuivõrd pressikonverentsi ei korraldatud, siis pole täpselt teada, millest nad omavahel rääkisid. Saksa allikate väitel olid kõne all Nord Stream 2 ja olukord Süürias.

Gaasijuhe on Venemaa jaoks oluline, aga seda ka Saksamaa jaoks. USA on aga sellele vastu seisnud ja kardetakse, et USA kehtestab gaasijuhtme ehitusele sanktsioonid.

Süürias on Vene väed lähenemas Idlibile, mis on mässuliste viimane tugipunkt. Euroopas kardetakse seoses sellega uut pagulaste lainet.

Niinistö ja Putini kohtumisel võib tulla jutuks Arktika teema, sest Soome on praegu Arktika nõukogu eesistuja.

Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis >>

Vene ja Soome omavahelistes suhetes suuri probleeme pole. Vene meedias pole Soome olnud negatiivses valguses, nagu veel mõned aastad tagasi. Väike lainetus oli juulikuus, kui Vene kaitseminister Sergei Šoigu pani Soome ja Rootsi ühte patta NATO riikidega. Soome kaitseministeerium väitis selle peale, et ilmselt oli tegemist ennatliku keelevääratusega.

Pärast kohtumist annavad Putin ja Niinistö ühise pressikonverentsi.

Soomes on viimastel nädalatel olnud jutuks, et president Niinistö on mõjutanud uue Fennovoima tuumajaama ehitust Soome. See projekt on eriti tähtis Venemaa jaoks, kuna selle ehitaja on Vene tuumaenergeetikafirma Rosatom. Niinistö ise on igasuguse mõjutustegevuse ümber lükanud.

Soome president Sauli Niinistö ja Eesti president Kersti Kaljulaid
© Фото : Vabariigi Presidendi Kantselei / Raul Mee

Soome president võttis pärast Helsingi tippkohtumist pinged maha, öeldes intervjuus CNN-i ajakirjanikule Christiane Amanpourile veendunult, et mingit Balti riikide ründamist ei tule, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Niinistö ütles, et tema arvates oli kohtumine suur kordaminek, sest kaks vaenulikku poolt saadi üle pika aja ühise laua taha ja see oli suur saavutus, edastas portaal Eestinen.

Niinistö ütles, et ta oli ise kõige rohkem huvitatud hirmudest, mis valitsevad Euroopas: mis saab NATO-st ja sõjalistest õppustest. Aga need teemad ei tulnud üldse jutuks, mis on Niinistö arvates positiivne. "Mitte ükski hirm ei osutunud tõeks," ütles Niinistö.

Soome president ütles ka mullu suvel intervjuus väljaandele Ilta-Sanomat, et ta ei usu, et Venemaa ründab Eestit, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Presidendi väitel oleks siis tegemist Venemaa ja NATO vahelise kokkupõrkega ja seda ei juhtu.

Tagid:
kohtumine, poliitika, Botšarov Rutšei, Sergei Lavrov, Timo Soini, Sauli Niinistö, Vladimir Putin, Soome, Venemaa, Sotši

Peamised teemad