16:41 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Välisuudised
lühendatud link
14510

Balti vabariikide võimud tõstatavad juba mitmendat korda küsimuse "nõukogude okupatsiooni" tekitatud kahjude hüvitamisest.

TALLINN, 22. august — Sputnik. Venemaa ei kavatse pidada kõnelusi "nõukogude okupatsiooni" kahjutasu üle, millest Eesti ja Läti on teada andnud, teatas presidendi pressisekretär Dmitri Peskov, vahendab RIA Novosti.

"Loomulikult ei ole me nõus terminiga "nõukogude okupatsioon", seda esiteks. Teiseks ei ole me nõus, et mingid kahjutasud võiks üldse jutuks tulla," märkis Peskov.

Ta kutsus ühtlasi üles mitte unustama panust, mille Nõukogude Liit on Balti vabariikide arengusse andnud.

Eile õhtul teatasid Eesti justiitsminister Urmas Reinsalu ja Läti justiitsminister Dzintars Rasnačs, et nad taotlevad Moskvalt "nõukogude okupatsiooni" tekitatud kahjude hüvitamist. Nad tutvustasid teineteisele sellekohast tegevuskava, sealhulgas ÜRO tasandil.

See ei ole esimene katse

Balti vabariikide võimud tõstatavad juba mitmendat korda küsimuse "nõukogude okupatsiooni" tekitatud kahjude hüvitamisest. Nii kirjutasid Läti, Leedu ja Eesti justiitsministrid 2015. aastal alla memorandumile Venemaale esitatavate nõuete kohta "nõukogude okupatsiooniga tekitatud kahjude" hüvitamiseks.

Senaator Morozov: Lätil ja Eestil ei ole juriidilist alust Venemaalt hüvitist nõuda>>

Samas teatas Taavi Rõivas, kes oli 2015. aastal Eesti peaminister, et memorandumi allkirjastamine oli Reinsalu isiklik otsus. Venemaale kahjunõude esitamist ei toetanud ka tol ajal välisministriks olnud Marina Kaljulaid.

Moskva seisukoht

Baltimaad – Eesti, Läti ja Leedu – leiavad, et nad olid 1940. aastast kuni 1991. aastani NSV Liidu poolt okupeeritud. Venemaa seda ei tunnista ja käsitleb Baltikumi ühinemist NSV Liiduga vastavana tolle aja rahvusvahelise õiguse normidele.

President Kersti Kaljulaid
© Sputnik / Светлана Бурцева

Leedul ei ole 10 000 eurot "okupatsioonikahjude" hindamiseks>>

Venemaa välisministeeriumi hinnangul ei saa kasutada terminit "okupatsioon", kuna NSV Liidu ja Balti riikide vahel ei toimunud sõjategevust ning väed viidi sisse lepingute alusel ja toonaste vabariikide selgelt väljendatud nõusolekul.

Lisaks sellele toimisid kogu selle aja jooksul, mil Läti, Leedu ja Eesti olid Nõukogude Liidu koosseisus (välja arvatud Saksamaa okupatsiooni ajal Suure Isamaasõja aastatel) seal rahvuslikud võimuorganid.

Tagid:
okupatsioon, Urmas Reinsalu, Dmitri Peskov, Läti, Eesti

Peamised teemad