18:59 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Välisuudised
lühendatud link
5310

Venemaa toetab Soome ettepanekut ohutuse suurendamiseks Läänemere piirkonnas, ütles ajakirjanikele Venemaa president Vladimir Putin pärast kõnelusi Soome presidendi Sauli Niinistöga.

TALLINN, 22. august — Sputnik. Sotšis toimunud kahe liidri kohtumisel arutasid pooled muuhulgas lendude ohutust Läänemerel, teatas RIA Novosti. Putini sõnul toetab Moskva Soome presidendi ettepanekut "vähendada mistahes pingeid, muuhulgas käib see ka sõjalennukite kohta".

Venemaa ja Soome presidendid kohtuvad Sotšis >>

Venemaa riigipea tuletas meelde, et Rahvusvahelise tsiviillennunduse organisatsiooni (ICAO) eeskirjad ei laiene sõjalennukitele. Putini sõnul on Venemaa valmis arutama seda küsimust NATO-ga, kuid alliansi esindajad keelduvad dialoogist.

"Ma arvan, et see on mitte-konstruktiivne seisukoht ja me loodame, et see muutub," ütles Putin. Ta rõhutas samuti, et mitte Venemaa ei nihuta oma vägesid NATO riikide piiride lähedusse, vaid alliansi liikmesriigid rajavad Venemaa piiride lähedusse oma sõjalist taristut.

"Suureneb sõjaväelaste ja sõjatehnika hulk meie piiride lähedal, sõjaväeõppuste arv suureneb aina," ütles Putin. Moskva peab tema sõnul vastama nii sellisele NATO tegevusele, kui ka oma piiri läheduses USA raketitõrjesüsteemi ilmumisele.

Sotšis toimunud kõnelusi nimetas Putin konstruktiivseteks ja sisukateks. "Vene-Soome suhted on traditsiooniliselt olnud heanaaberlikud ja vastastikku kasulikud," ütles Venemaa riigipea. Sauli Niinisto omakorda nimetas vestlust kolleegiga "säravaks".

Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis >>

Viimase kahe aasta jooksul on Balti regioonis täheldatud Põhja-Atlandi alliansi väegrupeeringu enneolematut tugevnemist. Otsus NATO vägede paigutamiseks Balti riikidesse ja Poola kinnitati alliansi Varssavi tippkohtumisel 2016. aasta suvel, väidetavalt seoses Venemaa kallaletungiohuga.

Moskva omakorda on korduvalt kinnitanud, et ei ole huvitatud vastasseisu õhutamisest NATO-ga ei Balti mere regioonis ega kusagil mujal ning rõhutas, et Venemaa ei ründa kunagi ühtki NATO riiki.

Venemaa välisministri Sergei Lavrovi sõnul on NATO hästi teadlik, et Moskval puuduvad kavatsused kedagi rünnata, kuid kasutab lihtsalt võimalust paigutada rohkem sõjatehnikat ja pataljone Venemaa piiride lähedale.

Venemaa president Vladimir Putin kohtub kolmapäeval, 22. augustil Sotšis Soome presidedi Sauli Niinistöga. President Niinistöga koos sõidab Sotši ka välisminister Timo Soini, kes kohtub Vene välisministri Sergei Lavroviga, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Tagid:
sõjalennuk, ohutus, lend, poliitika, kohtumine, NATO, Vladimir Putin, Sauli Niinistö, Läänemeri, Sotši, Venemaa, Soome

Peamised teemad