04:10 05. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1765
  • RUB86.7275
Välisuudised
lühendatud link
RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine (61)
41 0 0

Reedel, 24. augustil täitub 100 päeva RIA Novosti Ukraina juhi Kirill Võšinski vahistamisest. Ukraina eksperdid rääkisid väljaandele Ukraina.ru, mida nad "Võšinski kohtuasjast" arvavad

TALLINN, 24. august — Sputnik. Tänavu 15. mai hommikul korraldasid Ukraina julgeolekuteenistuse (SBU) töötajad Kiievis läbiotsimised toimetuse kontoriruumides ja mõnede ajakirjanike korterites. Võšinski võeti vahi alla süüdistusega riigireetmises ja Donbassi isehakanud vabariikide toetamises. Teda ähvardab 15 aastat vabadusekaotust, teatab RIA Novosti.

Praegu asub Võšinski Žitomiri linna eeluurimisvanglas, kohus valis talle ennetava meetmena kinnipidamise ilma kautsjoni vastu vabastamise võimaluseta. 12. juulil arestis Hersoni linnakohus Võšinski vara. Kuuendal augustil pikendati ajakirjaniku vahi all pidamise tähtaega 8. septembrini.

Nagu teatas Venemaa välisministeeriumi esindaja Maria Zahharova, keeldutakse Venemaa konsulaadi töötajaid lubamast kinnipeetava juurde, kellel on ühtlasi Venemaa pass.

Euroopa Nõukogu volinik tunneb muret Võšinski vahistamise üle>>

Aktsioon ajakirjaniku Kirill Võšinski toetuseks
© Sputnik / Евгений Биятов

Varem on Venemaa president Vladimir Putin teatanud, et Võšinski vahistati "tema otsese kutsetegevuse pärast, tema ajakirjanduslike ülesannete täitmise eest" ja rõhutanud, et Võšinski arreteerimine on "Ukraina valitsejate täiesti ennekuulmatu ja täiesti lubamatu poliitika."

Kiievi poliitika- ja konfliktiuuringute keskuse direktor Mihhail Pogrebinski:

"Ma ei hakka originaalitsema. Võšinski vahistamine on ettekavatsetud samm pantvangi võtmiseks lootuses sellele, et tal on piisavalt kõrge positsioon, et tema pärast suleb Moskva silmad kõigi oma põhimõtete ees ja ta Sentsovi vastu välja vahetab.

Tõsiseltvõetavaid põhjendusi tema tagakiusamiseks "koduma reetmise" paragrahvi alusel ei ole – see on lihtsalt naeruväärne. Ja kõik saavad sellest suurepäraselt aru.

Ja seda esitab veel praegusele meeskonnale – kui ta võimu kaotab – kui kuritegu inimsuse vastu. Protokollitult, see on kõigile ilmselge.

Ma olen kindel, et kõik, kes sellega seotud on, sealhulgas kohtunikud, õiguskaitsesüsteemi inimesed, kes sellele asjale kaasa on aidanud, võetakse varem või hiljem inimsusevastaste kuritegude paragrahvi alusel kriminaalvastutusele."

Ukraina analüüsi- ja poliitikajuhtimise instituudi direktor Ruslan Bortnik:

"Minu hinnangul ei jätku Võšinskile esitatud süüdistuste põhul piisavalt fakte, ei piisa sisulisi tõendeid. Või ei ole neid juurdluse käigus tutvustatud, neid süüdistusi, mis on avalikkusele seni suletud. Või siis neid vahest ei olegi.

Lääs on hämmingus: Ukraina torkas talle võitluses Venemaaga noa selga>>

Paraku on see kohtuasi sügavalt poliitiline. See on üks raskemaid ajakirjanikega seotud juhtumeid viimase nelja aasta vältel.

Mulle näib, et kujunenud asjaolude puhul võiks nii RIA Novosti peakontor ise kui ka Vene riik teha rohkem jõupingutusi Kirill Võšinski vabastamiseks."

Analüüsikeskuse Tretii Sektor (Kolmas Sektor) juhataja Andrei Zolotarjov:

"Tegelikult on Kirill Võšinski pantvangiks võetud. See, mida talle süüks pannakse, ei kannata mingit kriitikat.

Tulles RIA Novosti pressikonverentsile, ei täheldanud ma, et mulle poleks antud võimalust väljendada oma vaateid, mis ei kattu Venemaa ametliku seisukohaga. Mitte mingisuguseid raame ses mõttes ei olnud. Liiatigi pole Kirill mingisuguseid delikaatseid teabealaseid ülesandeid enesele palunud. Ta töötas ajakirjanikuna.

Sisuliselt on riigireetmise kaasus sulepeast välja imetud. Minu meelest muutub olukord siis, kui see valitsus võimult lahkub. Usun, et see on üks neist kohtuasjadest, mille pärast Ukrainal on hiljem Euroopa inimõiguste kohtus väga häbi."

Poliitikaekspert, konsultatsioonifirma Partia Vlasti (Võimupartei) direktor Jelena Djatšenko:

"Ikka veel ei ole teada, mil viisil RIA Novosti Ukraina peadirektori side meediaagentuuri Rossija Segodnja emaettevõttega (mis oli ka ilma automaaturitega läbiotsimiseta ilmselge) saab olla kuritegu, riigireetmine ja millised RIA Novosti lood nimelt kujutavad endast vaenlase poolele ülejooksmist.

Kohtuasja menetlemise ajaloo süüdistusel muidki raskusi. Täna puudub objektiivne pool kuriteokoosseisust Ukraina kriminaalkoodeksi 111. paragrahvi alusel ("Riigireetmine"), ning nimelt – ametlikult väljakuulutatud sõda, sõjaseisukord või relvastatud konflikt riigipiiril. Pealegi kohustab kodakondsusseadus riigiametnikke pidama Kirill Võšinskit esmajoones Ukraina kodanikuks, olenemata teise kodakondsuse olemasolust, mis tähendab, et tema väljaandmine välisriigile oleks põhiseaduse jäme rikkumine. Teise riigi kodanikku aga ei saa riigireetmise eest (sõja tingimustes üleminek vaenlase poolele) süüdi mõista.

Tahaks uskuda, et kõigile inimõiguste rikkumistele Ukrainas antakse varem või hiljem hinnang ja riigiasutuste prioriteediks saab taas seaduslikkus, aga mitte poliitiline otstarbekus."

RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine>>

Teema:
RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine (61)
Tagid:
RIA Novosti Ukraina, SBU, Kirill Võšinski, Ukraina

Peamised teemad