04:49 06. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1330
  • RUB77.8155
Välisuudised
lühendatud link
9341

USA senaator John McCain suri 81-aastasena, teatas laupäeval tema ametkond. Oma surma hetkeks oli senaator Ameerika Ühendriike truult teeninud 60 aastat.

TALLINN, 26. august — Sputnik. "Senaator John Sidney McCain III suri 25. augustil kohaliku ja järgi kell 04.28. Senaatoriga olid surmahetkel koos tema naine Cindy ja nende perekond," kirjutati teadaandes, vahendab ERR.

McCain käis Tallinnas Trumpile lõksu seadmas >>

Reedel teatas senaatori perekond, et McCain, kes on möödunud aastast saadik vähiga võidelnud, otsustas oma ravi lõpetada.

"Haiguse kulg ja vanuse armutu edenemine teevad otsuse. Oma tavapärase tahtejõuga on ta nüüd valinud ravi lõpetamise," seisis perekonna avalduses. "Oma surma hetkeks oli senaator Ameerika Ühendriike truult teeninud 60 aastat."

McCain ütles oma ringreisil Austraaliasse mullu maikuus ABC-le antud intervjuus, et president Donald Trump muudab ta närviliseks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Senati relvateenistuste komitee esimehelt McCainilt paluti hinnangut sellele, kui suurt ohtu Vladimir Putin maailma julgeolekule kujutab.

"Ma arvan, et ta on esmane ja kõige tähtsam oht, veel enam kui ISIS," vastas ta.

Senaator McCain oli kõige innukamaks "kotkaks" USA senatis. Üheks tema radikaalsetest ettepanekutest (mis pälvis Donald Trumpi toetuse) oli idee luua ÜRO asemele uus organisatsioon, kuhu kuuluksid ligi sada tõeliselt demokraatliku korraldusega riiki. Venemaale ja Hiinale ei oleks selles nimistus kohta leidunud, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

McCain leidis, et USA on kohustatud suurendama oma sõjalist potentsiaali ja arendama raketitõrjesüsteemi kaitseks võimalike ohtude vastu Venemaa ja Hiina poolt. Ta pooldas USA immigratsiooniseaduse liberaliseerimist ja samasooliste abielude seadustamist, kuid oli ka abortide keelustamise poolt ja surmanuhtluse kaotamise vastu. Võitles piinamiste keelamise eest USA vanglates. Oli tänase Venemaa äge vastane.

John McCain käis koos teiste USA senaatoritega 2016. aasta detsembris kahepäevasel visiidil Eestis. USA senaatorid kohtusid president Kersti Kaljulaidi, peaminister Jüri Ratase ja välisminister Sven Mikseriga, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti

McCain rõhutas USA ja Baltimaade suhete tähtust >>

Kohtumistel oli kõne all regionaalne julgeolek ning NATO plaanid Eestis, samuti transatlantilised suhted ning Eesti ja USA koostöö.

Kaitseväe juhataja kindralleitnant Riho Terras andis visiidi ajal McCainile üle kaitseväe teeneteristi, tunnustamaks senaatori panust Eesti julgeoleku tagamisse.

John Sidney McCain III

John Sidney McCain III (29. august 1936 Coco Solo õhujõudude baas, Panama kanali tsoon — 25. augustil 2018) oli Ameerika Ühendriikide poliitik, Arizona osariigi senaator. Ta oli Vabariikliku Partei presidendikandidaat 2008. aasta presidendivalimistel, kuid kaotas valimised Barack Obamale.

McCain oli endine merelennuväelane, kes langes Vietnami sõjas 1967. aastal vangi, kui ta lennuk alla tulistati. Ta sai raskelt vigastada. Vangistuses pidi ta taluma piinamist, mis põhjustas talle püsivaid kehavigastusi. 1973. aastal ta vabastati. 1981. aastal läks ta kapteni auastmes erru. Teenistuse jooksul pälvis ta autasud Silver Star, Bronze Star, Legion of Merit, Purple Heart ja Distinguished Flying Cross.

Üleriigilises poliitikas osales ta alates 1982. aastast, mil ta valiti Arizona osariigi esindajana Ameerika Ühendriikide Kongressi Esindajatekotta. Alates 1987. aastast oli ta Arizona senaator Ameerika Ühendriikide Kongressi ülemkojas ehk senatis.

Kuigi ta oli Vabariikliku Partei liige, oli ta tuntud oma muutlike vaadete poolest ning on sageli oma poliitilise karjääri kestel senatis teinud koostööd Demokraatliku Partei senaatoritega, kartmata minna vastuollu Vabariikliku Partei ametliku poliitilise joonega.

McCain kardab Putinit rohkem kui Islamiriiki >>

Esmakordselt pürgis ta Vabariikliku Partei presidendikandidaadiks 2000. aasta presidendivalimiste eelvalimiskoosolekutel. Ta kaotas 7. märtsil 2000, tollasel superteisipäeval eelvalimised üheksas osariigis ja loobus kaks päeva hiljem edasisest kandideerimisest, tunnistades George W. Bushi paremust.

Allikas: Vikipeedia

Tagid:
russofoob, sõjaväelane, poliitika, vähk, surm, haigus, USA senat, John McCain, USA

Peamised teemad