08:23 27. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0975
  • RUB77.7494
Välisuudised
lühendatud link
7901

Leedu elanikkond on iseseisvusaastatega kolmandiku võrra kahanenud. Ja inimesed jätkavad ärasõitmist. Venemaa, nagu Baltikumis kindlad ollakse, võib seda salakavalalt ära kasutada ja loomulikult kogu Euroopa turvalisuse löögiohu alla seada.

Pjotr Malejev, raadio Sputnik

Baltikumis tuleb alailma kõrvalt ähvardavat ohtu otsida. Esiteks on see parem kui lihtsalt istuda ja sedasama Baltikumi armastada. Teiseks motiveerivad need (ohud mõistagi) teda veelgi rohkem armastama. Eriti kui keegi… Aga mis "keegi" – loomulikult ainult "suur karu" tahab talle kurja teha. Ja kolmandaks on ohuähvardused mugavaks õigustuseks igasugustele jäledatele uudistele. Alandliku meeleheite asemele – õiglane viha ja raev. Need hoiavad toonuses patriotismi eest vastutavaid meeleorganeid.

Leedu hülgas tänavu ligi 54 000 elanikku >>

Läänemere idakaldail elav rahvas on häälestatud üldiselt salliva, kuid põhiolemuselt kurvameelsena (uurige folkloori), esimese tunnusena valmis halama, kurvastama ja pisarat poetama. Säärast tulebki naabriga hirmutada, et ta omas mahlas hapnema ei läheks. Sedasi hakkab ta veel otsima oma ebaõnne allikat ümberkaudsetes peredes. Aga sellest, seltsimehed, ei ole keegi sugugi huvitatud.

Baltimaad ei adu kõigi demograafiliste probleemide tõsidust, illustratiivne foto
© AFP 2019 / BJÖRN LINDGREN/TT / TT NEWS AGENCY

Nüüd on saabunud järjekordne kurb uudis: Leedu on rahvastiku äravoolu poolest Euroopa Liidus taas esikohal – ei rumeenlased ega bulgaarlased oma näitajate najal nendega sammu pidada ei suuda. Aga ukrainlasi senimaani keegi ses osas… ühesõnaga, senini ei arvestata. Aastast aastasse voorivad kohvrirattad Roosti, Norra, Iirimaa suunas. Põhjamaine äravool üks, põhjanaine äravool kaks, ühesõnaga – igal aastal uus hooaeg.

Oma säravate iseseisvusaastate vältel on riik kaotanud kolmandiku elanikkonnast. Mõelge hetkeks – kolmandiku… Siin pole pelgalt põhjust muretsemiseks – siin on aeg lülitada kodudes sisse häiresireenid, motiveerida avalikkust vahelduvvooluga, jagada meestele välja petersellitalongid ja kehtestada sundkorras sigimine.

Mõned patrioodid on üritanud esitada seda uudist kui kaheldamatut edusammu. Ütlevad, et ühiskond puhastab end edukalt ja tõhusalt mineviku rudimentidest, igasugustest nõukadest ja kremlimeelsetest, nendest, kes kodumaad piisavalt õigesti ei armasta. Kuid andmeid rahvastiku väljavoolu osas pole neil millegagi varjata.

Leedu moelooja: Leedus toimuvat on võimatu taluda >>

Lahkub põhiliselt noorsugu Leedumaa põlistest sügavustest, mida saab küll kõige viimases järjekorras kahtlustada sümpaatiates Venemaa vastu. Enamgi veel, sealt – kauguste tagant – hakatakse oma ajaloolist kodumaad internetiavarustes veelgi kirglikumalt ja meeletumalt armastama.

Seega, et alati nukrusele aldis rahvas ei nukrutseks, tuleb otsekohe oht välja otsida. Leedu Leedust minema ei sõida? Aga järsku tuleb tema kohale Venema? Te ei usu? Aga järsku proovib? Ikka veel ei usu? Aga järsku proovib proovida? Ja mis siis saab? Võta või jäta – ohtu satub kogu Euroopa julgeolek. Kui kedagi kodus ei ole, siis võidakse ka sisse ronida. Venelaste reetlikkust tuntakse isegi Kuu peal – ameeriklased rääkisid.

Eks siis, kui Euroopa Liit võttis kohustuse hakata vastu võtma "verise Süüria diktaatori eest Liibüast Euroopasse põgenevaid afroaafriklasi", kirjutasid Balti riigid alla ja said raha. Turvalisus maksab ju lõppude lapuks raha. Nii et miks mitte nüüdki mitte saada midagi olulist selleks, mis võib kunagi katsuda juhtuda? Seda enam, kui jutt käib venelastest.

Aga see, et Leedu tühjeneb… Pole viga, mets jääb tervemaks. Las jääb koguni täiesti tühjaks, aga peaasi, et ilma venelasteta. See on põhimõtteline küsimus. Kui kord juba niiviisi, siis (Ostrovski "Kaasavaratut" tsiteerides – toim.) "ärgu saagu sind keegi."

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
äravool, demograafia, väljaranne, analüütika, poliitika, elanikkond, russofoobia, EL, Leedu, Euroopa, Balti riigid, Venemaa

Peamised teemad