22:04 28. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1727
  • RUB92.3025
Välisuudised
lühendatud link
3921

Stsenaariumid Ukraina apokalüpsisest maismaal ja vees – muidugimõista "Venemaa süü läbi" – on saanud jätku: Kiievis mõeldi ühtäkki, et kas mitte ajada venelaste kaela Berdjanski ja Mariupolise sadamatööliste mässude ettevalmistamist?..

Olga Bugrova, raadio Sputnik

Lõigata Ukraina ära Aasovi merest – just see on Ukraina merevägede endise ülemjuhataja, viitseadmiral Serhiy Hayduki arvates Venemaa peaülesanne. Tema ise tutvustas ka seda, mismoodi see nimelt toimuma hakkab. Telekanali Espreso TV saates kuulutas Hayduk Ukraina Berdjanski ja Mariupolise sadama uuteks kuumadeks tulipunktideks. Seal on sotsiaalsed mullistused vaat et kohe-kohe, väidetavalt Venemaa "armust" üle kasvamas mässudeks, misjärel "Aasovi merd mööda kulgev koridor läbi raiuda" on, nagu öeldakse, vaid korra sülitada.

Ukraina teatas kavatsusest arestida veel üks Venemaa laev >>

Hayduki maalitud pilt on selline: "Kujutage vaid ette: Mariupolisest idas on meie rannakaitseüksusel iga päev vastasega sõjalisi kokkupõrkeid, Mariupolisest lääne pool ja Mariupolises endas toimuvad elanikkonna mässid, sest sadamatöölised kaotavad töö, võimaluse oma perekondi ülal pidada ja nii edasi."

Gaasikompressorjaam Ukrainas
© Sputnik / Стрингер

Stsenaarium Ukraina apokalüpsisest maismaal ja merel Venemaa süü läbi pole ilmunud üleöö ega ainuüksi viitseadrmirali peas, kuid sõjaväelast hirmutab ta teistest enim. Ega Hayduk ole varem lihtsalt niisama rääkinud vajadusest "Aasovi meri mineerida", et hambuni relvastatud venelaste maabumisele Ukraina kallastel vastu seista. Ning veel varem on ka veel üks "endistest" – Ukraina praeguse luureteenistuse endine juht Mykola Malomuzh – tunnistanud Venemaa "hiilivat kontrolli" Aaasovi mere akvatooriumil kavatsusega "devalveerida Ukraina väärtus mereriigina".

Sel paaril ka on olemas erruläinud kaasalaulja – BSU peastaabi endine ülema asetäitja Ihor Romanenko: tema hirmutas kaasmaalasi Venemaa plaaniga hõivata nende riik lõunapoolseimast oblastitest "kuni Dneprini" välja, nagu ta millegipärast lausus. Nähtavasti unustas, et täpselt samasugune Dnepr nagu Ukrainas voolab ka näiteks Venemaa territooriumil – sellesama veega ja peaaegu pooleteise tuhande kilomeetri pikkuses.

USA tabas Ukraina reetmiselt >>

Tähelepanuväärne on see, et kõik "endised" – ja ka praegused – on segaduses oma tunnistustes "Vene agressiooni" tugevuse osas. Rääkides näiteks Venemaa majanduslikust survest Ukrainale laevade kinnipidamisega teel Ukraina sadamatesse "niinimetatud Kertši silla" all (nagu väljendus Ukraina riikliku piirivalveteenistuse ülema abiline Oleh Slobodyan), näeb üks vaimusilma ees 16 laeva. Sedapalju on neid loendanud sihtasutuse Välissuhete Maidan ekspert Andrei Klimenko.

Ukraina president Petro Porošenko NATO tippkohtumisel
© AP Photo / Geert Vanden Wijngaert

Teisele "eksperdile" aga – sellelesamale Slobodyanile – kangastus juba poolteistsada veesõidukit.

"Mul ei ole küll täpseid andmeid, kuid seda on nähtavasti enam kui 150 välismaa laeva, mis olid teel Ukraina sadamatesse," ütles ta telesaates "112 Ukraina". Samas teatas piirivalvurite kõneisik ausasti: "Meie kaatrid ei ole ette nähtud selleks, et meie laevu saata." Slobodyanil jäänuks veel meenutada "trääsa" Ukraina merevägede iseloomustusena, ja need pole enam mingisuguse "endise ja erruläinud", vaid Ukraina tegevpoliitiku, "okupeeritud territooriumi" asjade aseministri George Tuka sõnad

Mida siis niisuguse hirmudelasu otsas istudes peale hakata? Karta edasi. Nüüd juba, nagu otsesõnu öeldud, töötute mässe Ukraina linnades. Ainult et pole vaja ennatlikult õigustusi otsida – need ei toimu sugugi mitte Venemaa süül. Selles seisnebki ebameeldivus!..

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
oht, hirm, majandus, apokalüpsis, Berdjanski sadam, Mariupolise sadam, Serhiy Hayduk, Aasovi meri, Venemaa, Ukraina

Peamised teemad