22:11 21. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1852
  • RUB91.4095
Välisuudised
lühendatud link
9330

Venemaa seadis Euroopa Liidu raske valiku ette – miljonite Süüria põgenike küllaltki tagasihoidlike kulutusega kojusaatmise ning Moskva ja Damaskusega koostöö tegemise soovimatuse vahel.

TALLINN, 29. august — Sputnik, Aleksei Toom.  Viinis 30. augustil toimuval Euroliidu välisministrite mitteametlikul kohtumisel tuleb otsustada, kui rahulik olukord Süürias nüüdseks on ja kas on võimalik sealt tulnud pagulasi koju tagasi saata, makses neile eluasemete taastamiseks vajaliku raha.

Kohtumine toimub 30. augustil Austria välisministri Karin Kneissli juhtimisel, kes on tänaseks peaaegu kogu Euroopas tuntud tänu oma hiljutisele pulmale ja tantsule Vene president Vladimir Putiniga. 

Austria tegutseb Euroopa Nõukogu eesistujana detsembri lõpuni ja seetõttu võõrustatakse riigi pealinnas erinevate ametkondade ministreid, kes korrapäraselt mitteametlikeks kohtumisteks kogunevad.

Nõupidamise tooni määrab tõenäoliselt endiselt EL juhtivdiplomaat, Euroopa Komisjoni asepresident Federica Mogherini koos Euroliidu heanaaberlike suhete ja laienemisläbirääkimiste voliniku Johannes Hahniga.

Venemaa presidendi hiljutisel visiidil Berliini ja tema kohtumisel kantsler Angela Merkeliga, arutati teadaolevalt ka Euroopa-poolset koostööd Süüria pagulaste naasmisel kodumaale, kus olukord on Bašar Assadi valitsusvägede poolt kontrolli alla võetud.

Vladimir Putin teatas Saksamaal toimunud pressikonverentsil, et Euroopas viibivail pagulastel võib olla veel liiga vara koju pöörduda, kuid inimesed, kes elavad rasketes tingimustes Türgi, Liibanoni ja teiste naaberriikide laagrites, võivad juba teele asuda.

Euroopa võiks aga saata arvestatava raha, mis kulutatakse kolmandates riikides asuvate pagulaste peale, Süüria taastamiseks.

Ajakirjandusväljaannete põhjal otsustades kalduvad Euroopa poliitikute arvamused seisukoha suunas, et Süürias ei ole seni ohutu ning seetõttu on vara Euroopasse, Türgisse ja teistesse riikidesse saabunud miljoneid põgenikke sinna tagasi saatma hakata.

Samuti usutakse, et kodusõja ajal hävitatud kodude ja infrastruktuuri rekonstrueerimistööde rahastamise alustamiseks on samuti liiga vara, tsiteerib väljaanne Euractiv nimetuks soovida jäänud Brüssel diplomaati. 

Võimalik, et EL püüab seada oma rahalise abi tingimuseks nõude Assadile oma võimu opositsiooniga jagada.

Populistlike parteide survet tuleb samuti arvesse võtta

Sellisele seisukohale jäävad tõenäoliselt ka Balti riikide välisministrid.

Regiooni poliitikute olukorra delikaatsus seisneb ka asjaolus, et nad peavad arvesse võtma osa oma valijate kriitilist suhtumist pagulaste massilise sissetoomise suhtes EL kvootide alusel ja immigrantidesse tervikuna — kuigi võrreldes Prantsusmaa või Saksamaaga on neid siin äärmiselt vähe.

Ükski Baltimaadest ei ole Euroopa Liidu immigrantide Kreeka ja Itaalia põgenikelaagritest toomise ja oma riiki integreerimise kvootide täitmisele isegi lähedal.

Rahvuslikud ja šovinistlikud meeleolud on siin üsna tugevad, mis võimaldas näiteks Eestis Parlamenti pääseda uuel, sisserändajate vastuvõtmise vastu võitleval poliitilisel jõul — EKRE parteil.

Kui küsimus jääks nende otsustada, saadaksid nad isiklikult Süüria põgenikud Damaskusesse tagasi.

Euroopa migratsioonikriis: tarad, piirivalvurid ja laagrid >>

Üha kasvava mõjuga niinimetatud populistlikud poliitilised liikumised, mis võlgnevad oma populaarsuse eest tänu just "immigrantide probleemile", teevad muret peaaegu kõikidele Euroopa valitsustele. 

Teiselt poolt tähendaks nõustumine Moskva ettepanekuga alustada süürlaste koju tagasi saatmise protsessi ühtlasi Venemaa poliitilise ja sõjalise võidu tunnustamist Süürias, samuti Moskva otsustava rolli aktsepteerimist lõppenud kodusõjas, terroristide "kalifaadi" hävitamises ja sõjaka opositsiooni rahuliku elu juurde tagasi sundimises.

Võib oletada, et välisministrite mitteametlik nõukogu peab Süüriat endiselt pagulaste jaoks ohtlikuks kohaks, ei jõua ühisele kokkuleppele ajastuse ega rahasummade osas. Samas saadetakse ilmselt Damaskusesse oma "vaatlejad".

Venemaa ja Euroliidu vaheline koostöö on Süüria küsimuste normaliseerimiseks praktiliselt vältimatu.

Seni on Euroopa roll kriisi lahendamisel olnud tähtsusetu. Moskva kutsub Brüsselit võtma osa vähemalt riigi varemetest ülesehitamise finants- ja organisatoorsetest küsimustest, mis ühtlasi võimaldaks Süüria pagulastel kodumaale naasta.

Samal teemal

Ikkagi mässajad: Itaalia saadab päästetud migrandid tagasi
ÜRO hoiatab Euroopat Aafrikast lähtuva rändekriisi eest
Liibüa rannavalve on merest välja toonud ligi 100 surnukeha
Tagid:
pagulaskriis, põgenikepoliitika, tagasisaatmine, kodusõda, põgenikelaager, rahu, kriis, põgenik, Johannes Hahn, Karin Kneissl, Federica Mogherini, Vladimir Putin, Angela Merkel, Euroopa Liit, Euroopa, Saksamaa, Venemaa, Süüria

Peamised teemad