16:46 05. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Välisuudised
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
40 0 0

USA kavatseb esitada seaduseelnõu, mis lubab Maailma Kaubandusorganisatsiooni nõudeid eirata.

TALLINN, 31. august — Sputnik. Donald Trump ei välistanud, et USA võib Maailma Kaubandusorganisatsioonist (WTO) lahkuda, kui tollel ei õnnestu end paremaks muuta, edastab RIA Novosti.

"Kui nad oma tööd ei paranda, lahkun ma WTO-st," teatas president intervjuus agentuurile Bloomberg.

USA riigipea lisas, et WTO on kohelnud Ameerika Ühendriike paljude aastate vältel "väga halvasti".

Rindeteateid kaubandussõjast: USA poliitika määravad "pistrikud">>

Trumpi algatus

Portaalis Axios juuli algul avaldatud info kohaselt kavatseb USA esitada seaduseelnõu, mis lubab WTO nõudeid eirata. Juhul kui see eelnõu vastu võetakse, saab president õiguse kehtestada kaupadele imporditollid ühepoolses korras, vajamata Kongressi heakskiitu.

Uus reegel võimaldab ühtlasi eirata WTO põhiprintsiipe.

Hiina meedia: sõda Ameerika Ühendriikidega — see kestab kaua, kuid selle saab võita>>

Nagu teatas allikas seadusandlikus organis, on eelnõu vastuvõtmine võrdväärne riigi lahkumisega Maailma kaubandusorganisatsioonist.

Kavatsus reformida WTO

Kolm nädalat pärast tolle artikli ilmumist kohtus trump Euroopa Komisjoni juhi Jean-Claude Junckeriga. Läbirääkimiste tulemusena lubas president, et USA ja EL asuvad üheskoos tööle WTO reformi kallal.

Lisaks sellele teatas USA riigipea, et Ameerika Ühendriigid ja Euroopa Liit asuvad võitlema kaubanduses esinevate "ebaausate tegudega".

Nad esitasid ulatusliku nimistu niisugustest tegudest, mida Washington on omistanud Pekingile: sunniviisiline tehnoloogiasiire, intellektuaalomandi vargus, tööstussubsiidiumid ja turumoonutused, mis on loodud riigiettevõtete poolt ja ületootmisega. Kuid otsesõnu Trump Hiinat ei maininud.

Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu>>

Veebruaris nimetas Trump WTO-d "katastroofiks", mis muudab aktiivse äritegevuse tema riigi jaoks peaaegu võimatuks. Tema sõnul kaotab eeskätt USA "palju raha Mehhiko ja Kanada kasuks".

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
Tagid:
WTO, Jean-Claude Juncker, Donald Trump, EL, USA

Peamised teemad