17:30 27. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1025
  • RUB69.0442
Välisuudised
lühendatud link
6311

Venemaa esimene president teatas isiklikult Clintonile Vladimir Putini valimisest oma mantlipärijaks.

TALLINN, 31. august — Sputnik. Bill Clintoni raamatukogu veebilehel avaldati dekrüpteeringud Boriss Jeltsini 1999. aasta telefonivestlustest, millest järeldub, et Venemaa esimene president teatas isiklikult Clintonile Vladimir Putini valimisest oma mantlipärijaks.

8. septembril toimunud telefonivestluses väljendas Jeltsin veendumust, et venemaalased toetavad uut riigipead. Ta tunnistas, et oli kaua mõelnud selle üle, kes võib 2000. aastal riiki juhtima asuda. Mõnda aega ei suutnud Jeltsin ühtki kandidaati leida, edastas RIA Novosti.

Putin lubas Venemaa au ja kuulsust mitmekordistada>>

"Lõppude lõpuks sattusin tema peale – selleks on Putin," teatas ta Clintonile.

Nagu Venemaa esimene president rääkis, oli ta uurinud Putini elulugu, tema sidemeid ja huvisid, misjärel mõistis, et see on usaldusväärme inimene, kes orienteerub hästi oma vastutusalas.

Putini positiivsete omadustena nimetas Jeltsin põhjalikkust ja jaksu ning samas ka suhtlemisoskust.

President Putini ametissepühitsemine toimub Kremli palees>>

Nagu Jeltsin märkis, on ta kindel, et USA ametivend veendub selles, et uus riigipea osutub "kõrge kvalifikatsiooniga partneriks".

Teine telefonivestlus

Kahe kuu möödudes, 19, novembril väljendas Jeltsin veel ühe telefonivestluse käigus veendumust, et justnimelt Putin võtab sisse Venemaa presidendi ametikoha.

"Loomulikult Putin. Temast saab Jeltsini mantlipärija. Ta on demokraat ja tunneb Läänt," vastas ta Clintoni küsimusele selle kohta, kes presidendivalimistel võidu saavutab.

Clinton oli siis juba jõudnud APEC-i tippkohtumisel Oaklandis Putiniga suhelda. USA riigipea sõnul jättis ta talle väga targa inimese mulje. Jeltsin märkis vastuseks, et Putinil on "sisemist selgroogu" ja ta teeb kõik seaduse raames võimaliku, et võita.

Vladimir Putin Brixi kohtumisel Johannesburgis
© Sputnik / Алексей Никольский

"Ja ta võidabki. Te hakkate koos töötama," rõhutas Jeltsin, lubades, et ta jätkab eelkäija liini demokraatia ja majanduse arendamisel ja ühtlasi avardab Venemaa sidemeid.

Nagu Venemaa esimene resident märkis, on Putinil "energiat ja mõistust, et edukalt edasi minna".

Jeltsin määras Putini 1999. aasta üheksandal augustil peaministri kohusetäitjaks, nimetades teda selsamal päeval oma mantlipärijaks. Kuueteistkümnendal augustil kinnitas Riigiduuma Putini valitsusjuhi ametisse.

Venemaa presidendivalimised: algas valimiskampaania>>

Kolmekümne esimesel detsembril teatas Jeltsin oma erruminekust, misjärel Putinist sai presidendi kohusetäitja. Kahekümne kuuendal märtsil tuli ta võitjaks valimiste esimeses voorus.

Tagid:
valimised, president, Bill Clinton, Boriss Jeltsin, Vladimir Putin, USA, Venemaa

Peamised teemad