04:17 26. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Välisuudised
lühendatud link
Donetski rahvavabariigi liider hukkus plahvatuses (10)
17103

Reedel, 31. augustil hukkus pommiplahvatuse tagajärjel tunnustamata Donetski Rahvavabariigi (DRV) juht Aleksandr Zahhartšenko.

TALLINN, 1. september — Sputnik. Temale peeti jahti juba ammu, kuid iga kord õnnestus tal seni ellu jääda. Mõrvakatseid uurides jõuti DRV-s järeldusele, et nende atentaadikatsete taga on Kiiev. Miks pole Zahhartšenko kõrvaldamine midagi muud kui riiklik terrorism, sellest järgnevas RIA Novosti materjalis.

Pomm restoranis

Kella 17:00 paiku plahvatas Donetski kesklinnas asuvas kohvikus "Separ" lõhkeseadeldis. Toitlustusettevõte asub mõnesaja meetri kaugusel DRV juhi residentsist. Sündmuskohale saabusid alarmsõidukid. Sündmuskoha territoorium piirati sisse. Esialgu teatati ühest hukkunust ja kolmest vigastatust. Hiljem kinnitas DRV rahvanõukogu saadik Vladislav Berditševski Zahhartšenko surma. Raskete vigastustega viidi haiglasse Vabariigi rahandusminister Aleksander Timofejev – ta viibib põletushaavade keskuses.

Aleksandr Zahhartšenko
© Sputnik / Сергей Аверин

Parlamendi esimees Oleg Tsarjov ütles agentuurile RIA Novosti, et temale teadaolevalt oli pomm paigaldatud valgustisse selle koha lähedal, kus istus DRV juht. Tsarjovi sõnul käis Zahhartšenko selles restoranis sageli. Ettevõte kuulus tema valvemeeskonnale. Kahtlustatavad on kinni peetud.

Zahhartšenko sündis 26. juunil 1976. aastal Donetskis. Tema ema oli venelanna, isa ukrainlane. Ta töötas kaevanduses elektrikuna, seejärel tegeles söetootmisega seotud ettevõtlusega. Alates 2010. aastast juhtis Harkovi ühiskondlikku organisatsiooni "Oplot" Donetski allüksust, hiljem selle baasil moodustas vabatahtlike pataljoni. Pärast Euromaidani sündmusi liitus Zahhartšenko rahvaomakaitsega.

Pärast 11. mail 2014 läbiviidud iseseisvusreferendumit määrati Zahhartšenko Donetski komandandiks. Seejärel töötas ta vabariigi siseministri asetäitjana. Osales Donetski piirkonnas toimunud lahingutegevuses. Novembris 2014 valiti ta 77,51 protsendi häältega DRV juhiks. Samaaegselt oli ta ka vabariigi relvajõudude ülemjuhataja.

Veebruaris 2015 kirjutas ta koos tunnustamata Luganski Rahvavabariigi liidri Igor Plotnikoviga pärast nn Normandia formaadis toimunud Venemaa, Prantsusmaa, Saksamaa ja Ukraina esindajate nõupidamist alla Minski lepingu täitmise tagamise meetmete paketile.

Aleksandr Zahhartšenko valiti Ida-Ukraina tunnustamata vabariigi presidendiks 2014. aastal
© Sputnik / Михаил Пархоменко

Zahhartšenko oli abielus, neil oli neli last.

Varasemad atentaadikesed

Zahhartšenko oli algusest peale Ukraina julgeolekujõududele ihaldatud sihtmärk. Novembris 2017 teatati, et Luganski Rahvavabariigi rahvamiilitsa ülema mõrvaga (tapeti autopommiplahvatusega) seotud isikud valmistasid ette ka DRV juhi mõrva. Tookord vahistati kümme inimest, kes arvatavalt tegutsesid Ukraina eriteenistuste kontrolli all. Zahhartšenkot üritati likvideerida ka aasta varem. Siis teatas DRV riikliku julgeoleku ministeerium Kiievi kontrollitavalt alalt tulnud Ukraina kodanike vahistamisest. Neil avastati tugevatoimelist lõhkeainet, mis oli maskeeritud tarbeesemeteks. Luure-diversioonigrupp püüdis välja selgitada Zahhartšenko tavapärast liikumismarsruuti.

DRV liidri kõrvaldamise katseid tehti ka varem. 2015. aasta veebruaris sai vabariigi juht snaipri lasust Debaltsevos jalga haavata. Kaks nädalat varem rünnati teda Uglegorskis, kuid laskur lasi mööda ja tappis Zahhartšenko turvamehe. Hiljem võttis vastutuse toimunu eest partisanisalk "Teni" (Varjud). 2014. aasta augustis tulistati Zakharchenko autot. Vigastada sai ainult autojuht.

"Donetsk maksab kätte"
Prantsusmaal avati Donetski RV esindus, illustratiivne foto
© Sputnik / Игорь Маслов

Zahhartšenko tapmisele reageeriti nii DRV-s, Moskvas, kui ka Kiievis. DRV Rahvanõukogu esimees Deniss Pušilin ütles, et see on järjekordne "Ukraina agressiooniakt". "Donetsk maksab selle kuriteo eest kätte," lubas ta. Moskva teatas samuti, et terroriakti taga on Ukraina keskvõim. "On alus arvata, et selle mõrva taga on Kiievi režiimi, mis on selliseid meetodeid korduvalt kasutanud teisitimõtlejate kõrvaldamiseks," ütles välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova. Tema sõnul on "Kiievi sõjapartei Minski kokkulepete täitmise ja sisekonflikti lahenduste otsimise asemel asunud realiseerima terroristlikku stsenaariumi, teravdades niigi keerulist olukorda piirkonnas." "Jättes täitmata rahu lubaduse on Kiiev ilmselt otsustanud veresauna kasuks," rõhutas ta.

Kiievis aga eitati mistahes seost terrorirünnakuga – ümberlükkava avalduse tegi SBU (Ukraina julgeolekuteenistus). Ülemraada saadik Anton Geraštšenko teatas omakorda, et Donetski Rahvavabariigi liidri mõrv võidi toime panna "kindla eesmärgiga", kuid ei täpsustanud, millisega nimelt.

Venemaa presidendi reaktsioon

Vladimir Putin avaldas DRV juhi tapmise puhul sügavat kaastunnet: "Aleksandr Vladimirovitš oli tõeline rahva liider, julge ja otsusekindel inimene, Donbassi patrioot. Tema kodumaale raskel ajal asus ta selle kaitsmele, võttis endale tohutu vastutuse, viis inimesed endaga kaasa. Aleksandr Zahhartšenko alatu mõrv on veel üks tõend, et need, kes valisid terrori, vägivalla, ja hirmutamise tee, ei taha otsida rahumeelset poliitilist lahendust konfliktile ega pidada tõelist dialoogi riigi kaguosa rahvaga. Nad teevad ohtliku panuse olukorra destabiliseerimisele, et suruda Donbassi rahvas põlvili. See ei lähe neil korda. Loodan, et selle kuriteo korraldajad ja toimepanijad kannavad teenitud karistust. Tahan veel kord väljendada oma kaastunnet Aleksandr Vladimirovitš Zahhartšenko sugulastele ja sõpradele, kõigile Donbassi elanikele. Venemaa on alati teiega."

Varjamatu terror

Need, kes tunnevad olukorda Donbassis, on veendunud, et terrorirünnaku taga seisab Kiiev.

"Pole mingit kahtlust, kes on vastutav selle mõrva eest. Mitmed Ukraina tegelased on korduvalt ennustanud DRV liidrile "Givi ja Motorola saatust", kommenteeris Zahhartšenko tuttav poliitikaanalüütik Vladimir Kornilov, "Küll te näete, milline rõõmutorm nüüd Ukraina meedias algab. See on veel üheks tõestuseks selle kohta, et tegemist on terroristliku riigiga, mis on teinud terrorist riikliku poliitika. Ma ei kahtle, et Kiiev provotseerib DRV teravatele vastumeetmetele, mis peaks kaasa tooma olukorra teravnemise rindel. See annaks Porošenkole võimaluse erakorralise seisukorra kehtestamiseks ja presidendivalimiste tühistamise või edasilükkamiseks (Ukraina presidendivalimised peaksid toimuma 2019. aastal — toim.). Presidenditooli säilitamiseks on Ukraina president valmis kõigeks."

Kornilov selgitas: "Zahhartšenko sai aru, et tema peale peetakse jahti, kuid ta ei pidanud vajalikuks varjata end oma ihukaitsjate seljataha. Zahhartšenko ei kahelnud eriti kunagi, et varem või hiljem saab järjekordne atentaadikatse olema edukas."

Teema:
Donetski rahvavabariigi liider hukkus plahvatuses (10)
Tagid:
tapmine, Separ, Vladimir Putin, Aleksandr Zahhartšenko, Ukraina, Donetski RV

Peamised teemad