08:37 31. Märts 2020
Kuula otse
  • USD1.1034
  • RUB88.1385
Välisuudised
lühendatud link
6810

Nagu vabariigi siseministeeriumis märgiti, on võimude üheks põhieesmärgiks teha nii, et autojuhtidel ei oleks kasulik kainuse kontrollist keelduda.

TALLINN, 6. september — Spuntik. Leedu valitsus kiitis heaks kriminaalkoodeksi ja haldusõigusrikkumiste koodeksi muudatused, mis kehtestavad märksa karmimad karistused joobes autojuhtidele. Sellest teavitab ministrite kabineti pressiteenistus, edastas Sputnik Lietuva.

Kaine september koputab taas uksele >>

Märkides, et üks põhilisi uuenduste eesmärke on saavutada, et rikkujad võimalikult vähem keelduksid kainuskontrolli läbitegemisest. Leedu siseministri Eimutis Misiūnase hinnangul esineb praeguses seadusandluses "lünk", kuivõrd kontrollimisega nõustuva autojuhi õiguslik seisund on halvem kui keeldujal.

"Range karistus, täpsemalt selle vältimatus motiveerib autojuhte loobuma joobeseisundis juhtimisest," väitis Misiūnas.

Kehtivate seaduste kohaselt ähvardab leedulast, kui ta testist keeldub, ainult haldusvastutus – rahatrahv tuhandest kuni kahe tuhande euroni ja lubadest ilmajäämine kuni neljaks aastaks. Kui aga autojuhi veres on üle 1,5 promilli, tuleb kriminaalvastutus ja karistus trahvi, arestikambri või kuni aastase vabadusekaotuse näol.

Ühtlasi karmistas siseministeerium haldusvastutust joobeseisundis juhtimise eest. Autojuhte, kelle veres on tuvastatud 0,4–1,5 promilli, trahvitakse 800–1100 euro võrra. Samuti ähvardab neid lubade äravõtmine tähtajaga kuni poolteist aastat.

Viimasel kümnel aastal langeb Leedus igal aastal keskmiselt iga saja purjus juhi arvele üle kümne hukkunu ja ja üle 140 vigastatu.

Ainuüksi möödunud aastal tabati vabariigi teedel rooli tagant 9814 ebakainet kodanikku. Neist 5046 veres tuvastati üle 1,5 promilli. Samas 447 autojuhti keeldusid testist.

Euroopa Liidus seostatakse joobes juhtimisega 25% kõigist hukkunutega liiklusõnnetustest. Eestis oli möödunud aastal see arv 27%. Kokku toimus 2017. aastal Eestis 182 liiklusõnnetust joobes juhi osalusel, kus hukkus 13 ja sai vigastada 236 inimest.

Arstide Liit: ükski rahvas ei ole ennast kunagi rikkaks joonud >>

Aasta esimese kaheksa kuu jooksul Eestis on juhtunud kokku 1028 liiklusõnnetust, milles said kannatada 1277 inimest, hukkunud on 56 inimest, kellest 14 ei kasutanud turvavarustust, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Tagid:
alkohol, karistus, joobes, liiklus, autojuht, siseministeerium, politsei, Balti riigid, Leedu

Peamised teemad