09:50 31. Märts 2020
Kuula otse
  • USD1.1034
  • RUB88.1385
Välisuudised
lühendatud link
"Inglanna õiendab häda" (136)
9321

Kipaka ja trööbatud maailmajulgeoleku hoone ümber on juba kuivad heinad laiali laotatud ja bensiingi valmis pandud. Hoone seintel on kahe väidetavalt Salisburys käinud niinimetatud Venemaa sõjaväeluuraja fotod.

Sergei Iljin, raadio Sputnik

Niisiis "läkski õnneks". London näitas maailmale väidetavalt Salisburys isa ja tütre mürgitanud inimeste fotosid. Valitsusjuht Theresa May, nimetas neid loomulikult Venemaa sõjaväeluure ametnikeks. Ja kes nad siis veel võiksid olla? Ikka seesama salakaval ja julm reetureid karistav Moskva karvane käsi. Isegi "kurjamite" nimed on ära toodud. Ilmselt ei ole need õiged aga see polegi oluline.

Avalikustati Skripalide mürgitamises kahtlustatavad venelased >>

Ühendkuningriik pidi lihtsalt midagi välja käima, sest edasine vaikimine hakkas juba talumatuks muutuma. London oli lati juba väga kõrgele tõstnud: Venemaa süüdistamine keemiarelva kasutamises teise riigi territooriumil. Ja veel millise — läänemaailma ühe parima! Võiks öelda, et sealsed vaateaknad on võrreldavad Ameerika Ühendriikide omadega. Sellist "sigadust" juba niisama jätta ei saa.

USA lipp
© Sputnik / Алексей Филиппов

Kes need valvekaameraga jäädvustatud ja kurjategijateks kuulutatud inimesed on, ei saa tõsikindlalt öelda. Paljugi kes. Peaasi, et on esitatud "tõendid". Kuigi, ega neid üldiselt eriti vaja polnudki. London otsustas lihtsalt mingit sündsust ilmutada. Ja et asi veenvam tunduks, traageldati Salisbury mürgitamise külge veel ka Amesbury mürgitamine. Kasutati muidugi mõista sama ainet. Tegelikult oli süüdimõistev kohtuotsus Venemaale sisuliselt langetatud juba palju varem. Washington kehtestas Skripalide loo pärast, kus küsimusi on palju rohkem, kui vastuseid, uue sanktsioonide paketi ja ähvardab teise, veelgi karmimaga.

Ka London astus Venemaa-vastaseid samme juba mitu kuud enne fotode avaldamist, tegelikult kohe pärast GRU endise töötaja ja tema tütre mürgistamist. Või Moskva tellitud mürgitamise imiteerimist. London juhindus tookord Briti poliitikute poolt nii armastatud väljendist "highly likely", mis muutus sedamaid meemiks absurdsuse tõttu, kui asi puudutab suurt geopoliitikat.

Venemaad kõntsriigina unes nägeva Ameerika ja Briti eliidi strateegiline eesmärk oli alles viimases järjekorras leida põhjus uute sanktsioonide kehtestamiseks. Sanktsioone kehtestati ka varem suvalisel ettekäändel. Siin tehakse palju tõsisemaid arvestusi: luua ühiskondlikus teadvuses ja globaalses meediaruumis Venemaale maine terrorismi sponsoreerivast riigist, mis ei tagane oma vaenlasega arvete õiendamiseks ka kõige räpasemate vahendite, sealhulgas keemiarelva kasutamisest.

Trump hakkab Damaskust pommitama: tal ei ole valikut >>

Ja siis ilmselt välja ajada ta ÜRO Julgeolekunõukogust ja teistest rahvusvahelistest struktuuridest ja organisatsioonidest. Maksimumprogramm on rahvusvaheline isolatsioon. Ega siis ilmaasjata süüdistata Moskvat paralleelselt "Skripalide asjaga" veel ka Süüria valitsuse toetamises, kes hävitab omaenda rahvast, ikka selle sama keemiarelvaga. Sellesse kontseptsiooni sobib ka võimalik uus provokatsioon Süüria Idlibi provintsis, mille eest Venemaa kaitseministeerium hoiatas.

"Valged kiivrid" evakueeriti riigist, kuid seal leidub nüüdki huvilisi võtta endale provokaatori roll ja ohverdada kellegi elu, et süüdistada Damaskust ja siis Moskvat kohutavates inimsusevastastes kuritegudes. USA sõjaväelased on juba valmis Assadi ja tema relvajõududele purustavat kättemaksulööki andma. Poliitikud ootavad käsklust "Võta!", et siis uue innuga Moskva kallale söösta. Tagajärgedele nad ilmselt ei mõtle.

Küllap on sellised plaanid oma kogumis meeletud ja vastutustundetud, kuid mitte neile, kes oma ideid aktiivselt ellu viivad. Oleme juba korduvalt olnud tunnistajaks, et Läänele pole ühe või teise riigi süüdimõistmiseks vaja mingeid tõendeid, piisab vaid eliidi konsolideeritud poliitilisest otsusest. Selline rahvusvaheliste suhete konfiguratsioon näib tõesti plahvatusohtlik. Kipaka ja trööbatud maailma julgeolekuhoone ümber on juba kuiva heina laotud ja selle seintele on hoolikalt riputatud kahe niinimetatud Venemaa sõjaväeluure ametniku fotod.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)
Tagid:
Novitšok, keemiarelv, poliitika, foto, sanktsioonid, kahtlustatav, mürgistus, sõjaväeluure, Theresa May, Sergei Skripal, Süüria, Salisbury, USA, Venemaa, Suurbritannia

Peamised teemad