03:58 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Välisuudised
lühendatud link
79 0 0

Kõik salajane saab kunagi avalikuks. Ukraina president ei suutnud Maldiividelgi puhkusel tundmatuks jääda. Teistel poliitikutel ei õnnestu varjata oma sõite Venemaale kuuluvasse Krimmis.

Maria Baljabina, raadio Sputnik

"Ma ei imestaks, kui teie abikaasa kohtuks salaja armukesega," ütles kangelanna ühes suurepärases nõukogude filmis. Ajad on muutunud ja nüüd tuleb varjata juba hoopis teistsuguseid käike. Ukraina poliitikud, näiteks, ei saa tunnistada, et käivad Krimmis. Sellepärast teevad nad seda salaja.

Selleks lendavad nad kõigepealt Moskvasse ja sealt Krimmi, et mitte kontrollpunkte läbida. Sel juhul riskiksid nad sattuda skandaalselt kuulsa võrgulehe "Mirotvorets" andmebaasi, endale rahvuslaste viha tõmmata ja ilmselt oma poliitilisele tulevikule kriipsu peale tõmmata. Seepärast tuleb seda teha salaja.

Ukraina poliitikud käivad salaja Krimmis puhkamas>>

Kuid käimata ka jätta ei saa — paljudel on Krimmis kinnisvara. Seal on ilusaid kohti ja õhk on seal ka puhas. Sellistest eelistustest julgevad esialgu rääkida vaid vähesed. Coming out´i sooritas hiljuti Jevgeni Balitski – parlamendi "Opositsioonibloki" saadik. Tema potentsiaalsed valijad on need, kes ei ole praeguse Ukraina võimuga rahul, nii et see poliitik võib endale põhiliinist kõrvalekaldumist lubada.

Tallinnast Krimmi poole asus teele suur Eesti Puškini Ühingu delegatsioon
© Sputnik / Юлия Калинина

Virtuaalreaalsus — nii Ukrainal kui Venemaal on nüüd oma Krimm>>

Krimmis puhates suhtles ta kohalike inimestega ja selgitas välja, miks nad hääletasid Venemaa poolt ja kas nad ei tahaks tagasi. Ta ütles, et vastuseks keerutasid inimesed oma nimetissõrme oimukohal ja neile ei tulnud isegi mõtteisse tulla tagasi sinna, kus austatakse Banderat ja tapetakse oma kodanikke.

Ukraina poliitikud oleksid võinud Krimmi elanikega õigel ajal rääkida ja neid kuulda võtta – kuid nad ei tahtnud seda teha. Ligi veerand sajandit Kiievi juhtimisel Ukraina koosseisus olles ei saanudki Krimm end koduselt tunda.

Ülemraada saadik mõistis Krimmi puhkuse järel poolsaare "lahkumise" põhjust>>

Krimmi rahva identiteet oli kogu selle aja pidevalt ohus, sest rahvas tundis end mandriosa elanikkonna suhtes võõrana. Kuid ka hilja selgusele jõuda on parem kui mitte kunagi. Mõistku Ukraina poliitikud siis nüüdki, et keegi ei vedanud Krimmi sunniviisiliselt Venemaale, ta ise naasis rõõmuga koju.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
Raada, poliitik, Venemaa, Krimm, Ukraina

Peamised teemad