13:04 05. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0785
  • RUB82.8075
Välisuudised
lühendatud link
23 0 0

USA endine president Barack Obama ärgitas laupäeval valijaid mobiliseeruma ja tooma kontrolli kongressi üle tagasi demokraatidele.

TALLINN, 9. september — Sputnik. Ühtlasi mõistis ta hukka riiki lõhestava "hirmupoliitika". Obama ütles suurele ja entusiastlikule rahvahulgale California osariigis Anaheimis, et riik on silmitsi keerulise ajahetkega, vahendas Pealinn viitega BNS-le. 

Heites kõrvale traditsiooniliselt tahaplaanile hoidva endise presidendi kuvandi, naasis Obama reedel hoogsalt poliitikasse, et aidata demokraatide valimiskampaaniat tähtsatel vahevalimistel.

California kuberner: kliimamuutused on meid juba kätte saamas >>

Laupäeval Anaheimis lausus Obama, et valijad peavad saatma novembris selge signaali, et soovivad tagasi pöörata "viha ja lõhestatuse tsükli" ja tuua USA poliitikasse tagasi veidi tervet mõistust.

President Donald Trump
© AFP 2019 / Brendan Smialowski

Kuigi Obama presidendi nime ei maininud olid tema vihjed selged. Tema sõnul ei ole panused kõrged üksnes demokraatide, vaid kõigi ameeriklaste jaoks, sest inimesed kardavad terve rea probleemide pärast, nagu virelev tervishoiusüsteem, kõrghariduse kõrge hind, soojenev kliima ja palju muud.

"Kui me midagi ette ei võta, võivad asjad halvemaks minna," märkis ta. "Teised hääled täidavad tühiku," märkis ta.

57-aastase Obama hinnangul ei lähtu suurim oht USA demokraatiale üksikisikutest ega isegi mingist miljardäride rühmast, mis soovib domineerida riigi poliitikas.

"See on apaatia, see on ükskõiksus, kui me ei tee seda, mida peaksime," lisas ta.

Ameerika on jahmunud: Venemaa sekkumise teemal valetatakse jõhkralt >>

Obama kõne oli lühem ja mõõdukam, kui eelmise päeva tulised märkused Illinois's, kus ta ründas Trumpi otsesemalt, murdes Ameerika traditsiooni endiste presidentide vaoshoitusest oma ametijärglaste suhtes.

"Mis on juhtunud vabariikliku parteiga?" küsis Obama reedel Illinois' ülikoolis peetud kõnes. "Nad õõnestavad meie liitlasi, poevad külje alla Venemaale," sõnas endine president, kelle sõnul oli vabariiklaste "keskne põhimõte välispoliitikas võitlus kommunismi vastu ja nüüd poevad nad endisele KGB juhile külje alla".

Trump märkis, et oli Obama kõnet vaadanud, kuid jäänud magama.

Mullu detsembris New Delhis peetud kõnes puudutas ekspresident Trumpi ähvardust viia Ühendriigid 2015. aasta Pariisi kliimaleppest välja, vahendas uudisteortaal Sputnik Eesti

"See on kokkulepe, mis hoolimata Ameerika juhtrolli väiksest pausist annab meie lastele võimaluse võidelda," ütles Obama ajalehe Hindustan Times korraldatud sümpoosionil.

"Hea on aga see, et Ameerika Ühendriikides on osariike, kompaniisid, ülikoole ja linnu, mis jätkavad tööd selle nimel, et Ameerika täidaks endale Pariisi leppega võetud kohustusi," lisas ta.

President Donald Trump allkirjastas dokumendi, millega tühistati Valge Maja eelmise peremehe direktiivi, mis piiras USA ametivõimude õigusi vastata häkkeritele omapoolsete küberrünnakutega, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti augusti keskel.

Sellest kirjutas The Wall Street Journal, viidates olukorraga kursis olevatele allikatele. 2012. aastal andis Obama administratsioon välja õigusakti, mida tuntakse presidendi poliitika direktiivina 2.0 ja mis reguleerib Ameerika agentuuride tegevust riigi vaenlaste toime pandud küberrünnakute korral.

Dokumendi sisu ei olnud teada, kuni 2013. aastal avalikustas selle USA endine luureametnik Edward Snowden. Ajalehe allikate andmetel tähendab Trumpi otsus kübersekkumise piirangute leevendamist.

Tagid:
hirmupoliitika, poliitika, valijad, Barack Obama, Donald Trump, California, USA

Peamised teemad