06:36 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Välisuudised
lühendatud link
Euroopa rändekriis (101)
7911

Täpselt ei ole ukrainlaste hulk, kes eelistavad töötada ja elada väljaspool kodumaa piire, veel kokku loetud. Ent otsustades iga-aastaselt kasvavate rahaülekannete järgi, mis välismaal töötajatelt nende peredele laekuvad, on selliseid ukrainlasi lausa miljoneid.

Olga Bugrova, raadio Sputnik

Tööjõulise elanikkonna äravool, millest Ukrainas nii kaua on kõneldud, on lõppkokkuvõttes hinnatud "katastroofiliseks". Uut rahvuslikku probleemi – mitmemiljonilist tööjõu väljavoolu Ukrainast – otsustas esimesena sisuliselt stiihiliseks õnnetuseks nimetada "riiklikult tähtsate" isikute seast välisminister Pavlo Klimkin.

Kuidas ukrainlasi Venemaalt tagasi tuua — tasuta nõuanne Klimkinile >>

ICTV telesaates astus ta ka teise julge sammu – tõi esile "viimased andmed", mille kohaselt elab ainuüksi Poolas ligi poolteist miljonit tema kaasmaalast.

Aga kui "mitte ainult Poolas", siis kus ja kui palju veel? Või teevad ametiisikud eraldi avaldusi iga riigi kohta, kuhu ukrainlased teenistuse otsinguil ja koguni, mis samuti saladus ei ole, elukoha muutusest unistades on kolinud?

Ukrainlased tõttavad Poola majandust päästma, illustratiivne foto
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Näiteks maikuus küsiti Volodõmür Groismanilt Eesti ja Soome kui riikide kohta, kuhu tema kaaskondsed miskipärast ära sõidavad. Ja küsimusele, miks nad nõnda teevad, vastas Ukraina peaminister, et ukrainlased ei emigreeru, vaid reisivad.

Võib-olla ongi Groisman – ja mitte ainult tema – tõepoolest ikka veel lootnud, et ukrainlased on innukad reisisellid – ja kogu lugu. Aga alanud septembriks on maikuised lootused tugevasti kokku sulanud. Kui uskuda veebilehte ukrainianpeopleleaks.com, lahkub Ukrainast iga minutiga üks kodanikepaar.

Ja juba maikuuski oli vähe neid, kes versiooni "reisimistest" tõsiselt võtsid. Nii lubas üks Raada rahvasaadikuid endale lausa mitte nõustuda peaministriga, kes oli Facebookis kirjutanudmingist erijuhtumist – Ukraina tuumajaama töötajate massilisest ärasõidust Venemaale ja Valgevenesse! Või oli tegemist "ettevõtte välisreisiga"?

"Kasige koju!" — kuidas Ukraina töölisi Euroopas vastu võetakse >>

See, et Ukraina kodanikud eelistavad teiste riikide "majandust tõsta", aga oma riigile "panustavad rahaülekannetega sugulastele, teeb kellelegi Ukrainas koguni rõõmu. Näiteks presidenditoolile pürgiv Julia Tõmošenko peab seda vahendiks oma kallist riiki "vee peal" hoida, kuni tal ei ole "niisuguseid tingimusi, et tahaks kodus elada ja töötada".

Siin ongi lihtne selgitus kõnealuselt poliitikult: ukrainlased lahkuvad seepärast, et nad ei taha kodus elada ja tööd teha.

Küsimus on: millise seisundini tuleb viia kodu, mille ukse ees on inimesel ainult üks soob – sülitada ja eemale pageda?…

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Euroopa rändekriis (101)
Tagid:
väljaranne, tööjõud, demograafia, Raada, Pavlo Klimkin, Soome, Balti riigid, Valgevene, Poola, Ukraina

Peamised teemad