22:58 03. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Välisuudised
lühendatud link
"Inglanna õiendab häda" (136)
70 0 0

Endise GRU töötaja Sergei Skripali ja tema tütre Julia mürgitamise asjus figureerib veel neli Venemaalt pärit kahtlusalust.

TALLINN, 11. september — Sputnik. Nad kuulusid Venemaal "Puhastajate" nime all tuntud mõrtsukate rühma. Ühtekokku olevat "meeskonnas" olnud kuus asjaosalist, kelle seas Aleksandr Petrovi ja Ruslan Boširovit oli varem Suurbritannias süüdistatud kallaletungis Skripalidele. Sellest kirjutab kõmuleht Mirror viitega allikatele Suurbritannia eriteenistustes, vahendas RIA Novosti.

Londonil asi selge: Skripalid mürgitas Moskva >>

"Tarvis olnuks kindlustust, et Skripale jälgimise all hoida — Petrov ja Boširov oleks pidanud teadma, et need ei naase, kuni nad Novitšokki levitavad," teatas üks kõmulehe allikaist.

Mai keskpaigas lahkus GRU endine ohvitser Sergei Skripal haiglast
© Sputnik / Алексей Филиппов

"Tagatiskindlustus" jõudis Suurbritanniasse teiste lennujaamade kaudu, kirjutab väljaanne. Kusjuures väljaande sõnul on nad kasutanud vanglates istuvate Euroopa Liidu kodanike dokumente. Seda olevat tehtud vädetavalt selleks, et viisat mitte saada.

Mürgitamine Suurbritannias

4. märtsil mürgitati Salisburys endine GRU ohvitser Sergei Skripal ja tema tütar Julia. Londonis süüdistati juhtunus Venemaad, Moskva eitab seda kategoorilisrelt. Venemaa pool tegi ettepaneku viia läbi vahejuhtumi kahepolne uurimine, kuid London eiras seda algatust ja keelustas ligipääsu Skripalidele.

"Inglanna õiendab häda" >>

Hiljem esitas London kahe "kahtlusaluse" fotod. Moskvast teatati vastuseks, et nende inimeste kohta teavet ei jagata. Briti osapoole kinnitusel on tegemist "kahe GRU ohvitseriga". London avalikustas koguni  "kahtlusaluste" perekonnanimed – Aleksandr Petrov ja Ruslan Boširov. Samas jõudsud Suurbritanni võimud kohe kokkuleppele, et tegemist ei ole päris nimedega.

Meedia on varem korduvalt anonüümsetele allikatele viidates andnud teada igasugust infot uurimistest, mille tulemusi ei ole kinnitatud. Nii kirjutas kõmuleht The Sun, et Skripalid võidi mürgitada närvigaasi sisaldanud tatra abil. Daily Mail kirjutas, ert peamiseks kuriteos kahtlustatavaks on naisterahvas.

The Sun kinnitas samuti, et mürk olevat sünteesitud Moskvas Venemaa Föderatsiooni Välisluureteenistuse Jassenevo laboris, samas kui The Times sisuliselt samal ajal teatas, et mürkaine oli toodetud Saraatovi oblasti Šihhanõ linna sõjateaduse teaduslikus baasis.

Suurbritanniannia välisministeerium kirjutas märtsi lõpul Twitteris, et Porton Downi asjatundjad sedastasid täpselt mürgitusaine venemaise päritolu. Selles veenis avalikkust ka tolleaegne välisminister Boris Johnson. Hiljem teatati laborist endast, et mürgi allkat pole suudetud kindlaks teha. Seejärel välisministeeriumi sõnum kadus.

Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)

Peamised teemad