07:25 21. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1810
  • RUB92.0238
Välisuudised
lühendatud link
"Inglanna õiendab häda" (136)
7711

Skripalide mürgitamises kahtlustatavad venelased Aleksandr Petrov ja Ruslan Boširov ütlesid intervjuus agentuuri Sputnik ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjanile, et Briti võimud "pöörasid nende elu peapeale".

TALLINN, 13. september — Sputnik. Päev varem rääkis ajakirjanik meestega, keda London kahtlustab osalemises Salisbury juhtumis. Petrov ja Boširov võtsid Simonjaniga ise ühendust, helistades talle mobiiltelefonile. Mehed kinnitasid, et need on nende õiged nimed ja tunnistasid, et Londoni avaldatud fotodel on nemad. Petrov ja Boširov ütlesid, et nad käisid Ühendkuningriigis "lõõgastumas, see ei olnud ärireis."

Simonjan võttis intervjuu Skripalide juhtumi "kahtlusalustelt" >>

Intervjuus agentuuri Sputnik ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjanile, et Briti võimud "pöörasid nende elu peapeale". "Aga kuidas teie end tunneksite kui teie elu niimoodi segamini oleks pööratud? Ühel päeval lihtsalt peapeale," vastas Boširov märkusele, et ta näib olevat väga pinges.

© RT
Petrov ja Boširov teatasid, et Briti ametivõimud rikkusid nende elu ära

"Neljandal kuupäeval lendasime tagasi, sest Londonis sulas kõik ära ja ilm läks soojaks. Tegelikult tahtsime Old Sarumit ja katedraali külastada. Otsustasime selle ürituse neljandal kuupäeval ära lõpetada," ütles Petrov. Meeste sõnul polnud neil kaasas mingeid mürkaineid ja nad isegi ei teadnud, kus Salisburys Skripali maja asub. "Võibolla me käsimegi sellest mööda, võibolla mitte, ma ei tea," lisas Boširov.

Intervjuu salvestamine

Simonjan rääkis, et Petrov ja Boširov keeldusid rääkimast stuudios või rahvarohkes kohas.

"Nad ütlesid, et tulevad ainult minu kabinetti ja nõudsid, et salvestataks vaid ühe kaameraga. Sellepärast salvestatigi intervjuu minu kabinetis, kuid ikkagi kahe kaameraga (teine salvestas teist plaani, mida me otsustasime esialgu intervjuusse mitte panna)," kirjutas Simonjan Telegramis.

Peatoimetaja sõnul keeldusid mehed vastamast mis tahes küsimustele, mis võiksid anda teavet nende tegevuse, eluloo, ettevõtluse, sõprade või muu kohta, mis võimaldaks ajakirjanikel "sügavamalt kaevata".

"Kaamerasse passe näitama ei olnud nad nõus, kuid see-eest näitasid sedasama jopet. Väliselt on nad üsna sportlikud mehed, neil on moodsad soengud-habemed. Üks neist, Petrov, paistab jõusaalilembne olevat. Seda on intervjuus näha. Üks neist suitsetab, teine mitte," lisas ta.

Venemaa president Vladimir Putin teatas kolmapäeval, et Venemaa võimudel on teada Skripalide asjus kahtlustatavad ning avaldas lootust, et "nad ise annavad end välja, ise räägivad kõik ära", vahendas uudisetportaal Sputnik Eesti.

"Ma tahan nende poole pöörduda, et nad ajakirjandusega ühendust võtaksid. Kinnitan teile, et midagi eriti kriminaalset selles loos ei ole," lausus Putin.

© Sputnik
Vladimir Putin Skripalide mürgitamises kahtlustatavatest

Mürgitamine Suurbritannias

4. märtsil mürgitati Salisburys endine GRU ohvitser Sergei Skripal ja tema tütar Julia. Londonis süüdistati juhtunus Venemaad, Moskva eitab seda kategoorilisrelt. Venemaa pool tegi ettepaneku viia läbi vahejuhtumi kahepolne uurimine, kuid London eiras seda algatust ja keelustas ligipääsu Skripalidele.

Londonil asi selge: Skripalid mürgitas Moskva >>

Hiljem esitas London kahe "kahtlusaluse" fotod. Moskvast teatati vastuseks, et nende inimeste kohta teavet ei jagata. Briti osapoole kinnitusel on tegemist "kahe GRU ohvitseriga". London avalikustas koguni "kahtlusaluste" perekonnanimed — Aleksandr Petrov ja Ruslan Boširov. Samas jõudsud Suurbritanni võimud kohe kokkuleppele, et tegemist ei ole päris nimedega.

Meedia on varem korduvalt anonüümsetele allikatele viidates andnud teada igasugust infot uurimistest, mille tulemusi ei ole kinnitatud. Nii kirjutas kõmuleht The Sun, et Skripalid võidi mürgitada närvigaasi sisaldanud tatra abil. Daily Mail kirjutas, ert peamiseks kuriteos kahtlustatavaks on naisterahvas.

The Sun kinnitas samuti, et mürk olevat sünteesitud Moskvas Venemaa Föderatsiooni Välisluureteenistuse Jassenevo laboris, samas kui The Times sisuliselt samal ajal teatas, et mürkaine oli toodetud Saraatovi oblasti Šihhanõ linna sõjateaduse teaduslikus baasis.

Avalikustati Skripalide mürgitamises kahtlustatavad venelased >>

Suurbritanniannia välisministeerium kirjutas märtsi lõpul Twitteris, et Porton Downi asjatundjad sedastasid täpselt mürgitusaine venemaise päritolu. Selles veenis avalikkust ka tolleaegne välisminister Boris Johnson. Hiljem teatati laborist endast, et mürgi allkat pole suudetud kindlaks teha. Seejärel välisministeeriumi sõnum kadus.

Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)
Tagid:
mürgitamine, Novitšok, intervjuu, kahtlustatav, Sputnik, RT, Ruslan Boširov, Sergei Skripal, Aleksandr Petrov, Margarita Simonjan, Suurbritannia, Venemaa

Peamised teemad