19:05 07. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Välisuudised
lühendatud link
11401

Euroopa Parlament kiitis heaks skandaalse autoriõiguse direktiivi, mis piirab oluliselt teabe levitamise vabadust internetis.

TALLINN, 13. september — Sputnik. Euroopa Parlament võttis vastu autoriõiguse direktiivi, mis kohustab selliseid internetihiiglasi nagu YouTube, Google ja Facebook kontrollima kasutajate avaldatud teabe vastavust autoriõigusele. Direktiivi toetas 438 saadikut, 226 hääletas vastu ja erapooletuks jäi 39 saadikut, teatab Euroopa seadusandliku organi pressiteenistus.

Parlamendi võrgulehel teatatakse, et algatuse eesmärk on kaitsta loomeinimesi ja autoreid, kelle autoriõigusi Brüsseli arvatakse süstemaatiliselt rikutakse.

​Seejuures rõhutab Euroopa Parlament, et direktiiv, mille eelmine hääletus ebaõnnestus, on alates juulist läbi teinud mitmeid olulisi muudatusi, mis peaks internetikasutajate nurinat mõnevõrra vähendama.

"Rahunege, teie lemmiklehed jäävad alles," öeldakse Europarlamendi Twitteri kontol.

Nii ei kohaldata vastavalt saadikute parandusettepanekutele autoriõiguse direktiivi enam avatud juurdepääsukoodiga väikestele ja "mikro"-platvormidele, samuti online-entsüklopeediatele, sealhulgas kuulsale Wikipediale. Uus seadus on suunatud autorite mõtte kohaselt vaid sellistele interneti-hiiglastele nagu Youtube, Google ja Facebook.

​Nagu Sputnik Eesti on juba kirjutanud, tahtis Euroopa Parlament autoriõiguse direktiivi vastu võtta juba juulis, kuid hääletus ebaõnnestus. Eelnõu algne versioon, millega taheti oluliselt piirata autoriõigusega kaitstud materjalide kasutamist võrgulehtedel, põhjustas võrgus kriitikalaine. Internetikasutajaid nörritasid eriti direktiivi 11. ja 13. artikkel.

Vikipeedia blokeerib protestiks kogu eestikeelse sisu>>

Vastavalt artiklile 11 peavad võrgulehed maksma tasu väljaandjale, kui nad viitavad sellele oma uudistes. See tasu, mida võrgus nimetatakse "viitemaksuks", kavatsetakse kehtestada liikluse suunamiseks algallikatele, mis teevad Google'iga ja Facebookiga aktiivset koostööd. 13. artikkel nõuab võrgulehtedelt autoriõiguste järgimist, isegi kui autori materjali kasutab tavatarbija.

Toom kutsub protestima autoriõiguste direktiivi reformi vastu>>

5. juunil toimunud protesti käigus sulges Wikipedia mitu rahvuskeelset lehekülje, sealhulgas ka eestikeelse. Wikipedia avalikus kaebuses märgiti, et kavandatav EL direktiiv "piirab oluliselt olemasolevaid vabadusi ja juurdepääsu internetile" ning kahjustab tasuta entsüklopeediate tööd. Autoriõiguse direktiivi kritiseeris juunikuus ka Euroopa Parlamendi saadik Yana Toom.

"Autoriõiguste kaitse mehhanismid töötavad juba praegu, autoriõiguste valdajate taotlusel kustutatakse materjale. Tegelikult oleme me internetitsensuuri lävel, filter on salakaval asi," märkis ta tookord.

Tagid:
autoriõiguse direktiiv, Twitter, Vikipeedia, Facebook, Google, YouTube, Euroopa Parlament, loomeinimene, autor

Peamised teemad