23:46 09. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Välisuudised
lühendatud link
8002

Itaalia Milano Bocconi ülikooli (Università Bocconi) majandusteadlane Ilaria Bifarini hoiatab, et EL peaks lõpetama "oma ebaõnnestunud majanduspoliitika" kaitsmise ja kuulama Itaalia nõudmisi, et vältida tema loobumist eurorahast.

TALLINN, 14. september — Sputnik. Itaalia on üks riikidest, mis euro kasutuselevõtu eksperimendi läbi kõige rohkem kannatanud on; oodatud majanduskasvu ei toimunudki ja noorte tööpuudus on tõusnud 30%-ni.

Millist konkreetset kahju euro Itaalia majandusele tekitab? Kui kaua euro põhimõtteliselt veel vastu peab? Sellest rääkis portaal Sputnik Italia Ilaria Bifarini'ga.

Milline on euro mõju Itaalia majandusele?

Euro oli algusest peale lootusetu projekt, mida rääkisid paljud majandusteadlased, sealhulgas 6 Nobeli preemia omanikku. Üldiselt on euroala riikide majandustulemused märksa kehvemad, võrreldes riikidega, kus eurot pole. Näiteks aastatel 2006-2015 kasvas euro kasutusele mitte võtnud Euroopa riikide majandus 8,1% ja euroala riikides — 0,6% (andmed Joseph E. Stieglitzi raamatust "Suunamuutus. Ebavõrdsus ja majandus" (Invertire la rotta. Disunoaglianza e crescita economica) ja "Kuidas ühisraha ähvardab Euroopa tulevikku" (Come una moneta comune minaccia il futuro dell'Europa) – toim.).

Kahtlemata on Itaalia üks neist riikidest, mis kannatasid eurotsoonis viibimise tõttu kõige rohkem, Itaalia majandus ei kasvanud peaaegu üldse. Itaalia maksab Euroopa valuuta eest kallist hinda.

Millisest kahjust te räägite?

Eurotsooni sisenemisel kaotas Itaalia mitte ainult oma valuuta, vaid ka majandusliku ja poliitilise sõltumatuse. Kui võtta riigilt võimalus hallata oma valuutat ja vahetuskurssi, muutub majanduspoliitika elluviimine keerukamaks. Ja kui asi jõuab maksudeni, on Itaalia piiratud Maastrichti kriteeriumidega ja muude Brüsseli nõudmistega.

Pole enam võimalik oma valuutat devalveerida ega ajada sõltumatut riiklike kulutuste poliitikat, mis võiks Itaalia majanduse kasvule viia. Ja seda kõike vaid sellepärast, et Itaalia peab püsima Brüsseli kehtestatud eeskirjade raames. Just sellepärast nõustus Itaalia hullumeelset ja kriminaalset ELi eelarvepakti allkirjastama.

See pakt ei lase Itaalial majanduslikku taastumist alustada. Itaalia sattus riigivõla lõksu ning euroalasse jäädes ja olemasolevat majanduspoliitikat jätkates ei suuda ta sellest välja tulla.

Kui kaua teie arvates euro veel püsib, arvestades, kui kiiresti poliitiline kliima Euroopas muutub?

Loodan, et eurotsoon lõpeb võimalikult kiiresti, sest euro süsteem jätab palju soovida. Vastasel juhul lähevad kõik eurotsooni riigid, välja arvatud Saksamaa, majanduslikku agooniasse, mis piirab nende riikide majanduse kasvu. Arvan, et euroala ei kesta enam kaua ka seetõttu, et selle ebastabiilsus seab kahtluse alla EL enda olemasolu.

Mõne aasta pärast muutub Euroopa majandusele tekitatud kahju katastroofiliseks, iga euroaasta on Itaaliale kaotatud majanduse taastamise võimaluste aasta, mis hiljem toob kaasa majandusliku ja sotsiaalse katastroofi. Kuna Itaalias pole majanduskasvu, on töötus eriti noorte hulgas jõudnud rekordtasemeteni. Praegune olukord võtab tulevastelt põlvkondadelt tuleviku.

Enne uue, Liiga (Lega) ja 5 tähe liikumise (Movimento 5 stelle) valitsuse moodustumist eurot kritiseeriti. Kas teie arvates on uue valitsuse ajal võimalik Itaalia lahkumine kui mitte EL-st, siis vähemalt euroalast?

Ma ei usu, et saaksime rääkida Itaalia ühepoolsest lahkumisest. Teine asi on, et euro kui ühine valuuta on põhjendamatu ja ebastabiilne ega saa kaua kesta. Maailma ühisraha eksisteerib ainult euro kujul Euroopas ja Aafrika frangina Aafrikas. Euro kokkuvarisemine võib sellised süsteemid lõpetada.

Majandusteadlased väidavad, et eurotsoonist lahkumine oleks Itaalia jaoks lihtsam, kui seda toetaksid ka teised Euroopa riigid. Mida te sellest arvate?

Sakslased mõistavad samuti euroala volatiilsust. Kahtlemata oleks eurotsoonist lahkumine koos teiste riikidega muutnud protsessi palju lihtsamaks, kuid üldsus kardab eurost loobumist, sest arvatakse, et see on võimatu. Tegelikult kulutati selle müüdi levitamiseks palju jõudu ja energiat.

Me räägime vääringusüsteemist, mis ei ole veel isegi 20 aastat vana, see on ebaõnnestunud eksperiment, mis tuleb lõpetada ühiskonnas paanikat tekitamata. Praegu on eurost loobumisest loodud põhjendamatult tabuteema.

Me räägime valuutaliidust, mida mujal maailmas ei eksisteeri. Seda peetakse ebastabiilseks. Selle tekitatud kahju võib näha euroala riikide majandusnäitajatest. Euro ei viinud ELi riike üksteisele lähemale, vaid ainult süvendas vastuolusid. Kõik, mida nüüd vajame, on organiseeritud väljapääs eurotsoonist, mis toob kaasa Euroopa päästmise.

Tagid:
eelarvepoliitika, valuuta, euro, Bocconi ülikooli (Università Bocconi), Ilaria Bifarini, Milano, Euroopa Liit, Itaalia

Peamised teemad