18:16 07. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1290
  • RUB80.8888
Välisuudised
lühendatud link
46 0 0

Sanktsioonid plaanitakse kehtestada vastavalt USA 1991. aasta seadusele kontrolist keemiarelva ja bioloogilise relva üle ning sõjategevuse ennetamiseks.

TALLINN, 14. september — Sputnik. USA võib jätta Skripalide kohtuasjaga seotud "rangete piirangute paketi" Venemaa vastu kehtestamata, juhul kui Moskva lubab läbi viia inspekteerimise oma keemiaobjektide osas, teatas riigisekretäri assistent Manisha Singh, edastab RIA Novosti.

"Me andsime neile mõista, et nad ei pruugi sanktsioonide alla sattuda, kui nad annavad meile selle suhtes garantiid, et nad närvigaase oma kodanike vastu uuesti ei kasuta. Senini ei ole nad seda teinud. Seoses sellega ootame me viimase tähtajani novembris, et kehtestada väga range sanktsioonidepakett," lausus ta Esindajatekoja kuulamistel.

Saksamaa kutsus üles reageerima USA sanktsioonidele, illustreeriv foto
© Sputnik / Сергей Гунеев

Selleks, et sanktsioone vältida, peab Moskva täitma teatud tingimused ning seejärel peavad ka USA seadusandjad tunnistama, et need on täidetud.

Skripalide mürgitamises kahtlustatavad lükkasid kõik süüdistused tagasi>>

Esimeseks tingimuseks on esitada "usaldusväärsed garantiid", et Venemaa ei kasuta praegu ega kasuta edaspidi keemiarelva ega bioloogilist relva ei "rahvusvahelise õiguse rikkumise" tähenduses ega ka "omaenese kodanike vastu".

"Lisaks sellele peab Venemaa olema valmis lubama kontrollreide ÜRO kohalike vaatlejate ja teiste rahvusvaheliselt tunnustatud sõltumatute vaatlejate poolt veendumaks, et võimud ei kasuta keemia- ega bioloogilist relva," lisas Riigidepartemangu esindaja.

Sanktsioonid plaanitakse kehtestada vastavalt 1991. aasta seadusele kontrolist keemiarelva ja bioloogilise relva üle ning sõjategevuse ennetamiseks.

Sanktsioonid seoses Skripalide kaasusega

27. augustil jõustusid Ameerika Ühendriikide järjekordsed sanktsioonid Venemaa vastu. Nende aluseks said Moskvale esitatud süüdistused keemiarelva kasutamises Salisburys. Need sanktsioonid keelavad Washingtoni poolt igasuguse abi osutamise Moskvale. Erandi võib moodustada kiireloomuline humanitaarabi, toiduained, põllumajandustooted.

Venemaa president Vladimir Putini kohtumine Saksamaa liidukantsler Angela Merkeliga
Пресс-служба Президента РФ

Skripalide mürgitamises kahtlustatavad: Briti ametivõimud rikkusid meie elu ära>>

Samuti lõpetas USA litsentside väljastamise Venemaa riigiettevõtetele relvade ja kahese otstarbega toodangu ekspordiks. Siingi on erandeid: kosmosekoostööks ja tsiviillennunduse ohutuse tagamiseks vajalikud kaubad.

Veel üheks uue piirangutepaketi punktiks sai keeldumine krediteerimisest üksmõik millise USA organisatsiooni poolt.

Samas teatati Washingtonist, et novembris kehtestatakse teine, veelgi range sanktsioonidepakett., mis võib puudutada Venemaa juriidiliste isikute krediteerimist ning kaupade eksporti ja importi.

Mürgitamine Salisburys

4. märtsil mürgitati lähistel Salisburys endine GRU polkovnik Sergei Skripal ja tema tütar Julia. London süüdistas juhtunus Moskvat, kes kategooriliselt eitab kõiki süüdistusi.

Neljandal märtsil mürgitati Ühendkuningriigi suurima keemiarelvi uuriva kompleksi Porton Downi lähistel Salisburys sõjaväeluure endisest ohvitserist reetur Sergei Skripal ja tema tütar Julia.

USA uued Venemaa-vastased sanktsioonid on jõustunud>>

Venemaa on korduvalt teinud ettepaneku vahejuhtumi ühise uurimise läbiviimiseks, kuid London on seda algatust eiranud ja keeldunud Skripalidele ligipääsu võimaldamisest. Peale selle on Venemaa välisministeerium süüdistanud Suurbritannia peaministrit valetamises: tema kinnitas, et mürk on valmistatud Venemaal, kuid Porton Downi laboris on see väide ümber lükatud.

Viiendal septembril esitas London kahe "Skripalide mürgitamises kahtlustatava" isiku fotod kinnitades, et need on kaks GRU ohvitseri – Aleksandr Petrov ja Ruslan Boširov. Aga nagu kahtlusalused ise intervjuus meediaagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetajale Margarita Simonjanile rääkisid, käisid nad Suurbritannias turismireisil, ei ole seotud GRU-ga, tegelevad ettevõtlusega ja Skripalide kaasusega ei ole neil vähimatki seost.

Tagid:
sanktsioonid, ÜRO, Riigidepartemang, Sergei Skripal, Salisbury, Venemaa, USA

Peamised teemad