01:28 06. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0785
  • RUB82.8075
Välisuudised
lühendatud link
"Inglanna õiendab häda" (136)
50 0 0

Briti välisministeerium pidas Skripalide mürgitamises "kahtlustatavate" intervjuud valelikuks. Politoloog Jevgeni Ben avaldas raadios Sputnik arvamust, et kui "Skripalide asi" ammendub, siis mõtleb London kohe uue välja.

TALLINN, 14. september — Sputnik. Ühendkuningriigi võimud kommenteerisid intervjuud Aleksandr Petrovi ja Ruslan Boširoviga, keda nad kahtlustavad endise GRU ohvitseri Sergei Skripali ja tema tütre Julia mürgitamises Salisburys. Nii teatas Foreign Office (välisministeerium), et nad peavad intervjuud valeks ja väidavad vaatamata nende avaldusele jätkuvalt, et Petrov ja Boširov on GRU ametnikud.

"Oleme korduvalt palunud Venemaal selgitada, mis märtsis Salisbury's juhtus. Täna me nägime et sellele reageeriti hämamise ja valedega," ütles ministeeriumi esindaja agentuurile RIA Novosti.

Peaminister Theresa May esinduses rõhutati, et seal usaldatakse politseiuurimist, peetkase venelasi jätkuvalt süüdlasteks ning võetakse tarvitusele kõik abinõud, et nad kohtu ette tuua. Briti politsei ütles, et neil pole esialgu mingeid kommentaare.

Skripalide mürgitamises kahtlustatavad lükkasid kõik süüdistused tagasi>>

Briti meedia pajatas puhastajatest Skripalide asjus, illustreeriv foto
© Sputnik / Алекс Макнотон

Sputnik Eesti varem teatas, et agentuuri Sputnik ja telekanali RT Margarita Simonjan peatoimetaja võttis eksklusiivse intervjuu Aleksandr Petrovilt ja Ruslan Boširovilt, keda Inglismaal peetakse Skripalide mürgitamise peamisteks kahtlustatavateks. Vestluses tunnistasid nad, et Scotland Yardi avaldatud fotodel on just nemad ja kinnitasid, et Petrov ja Boširov on nende pärisnimed.

Meeste sõnul töötavad nad fitnessi alal ja neil pole eriteenustega mingit pistmist. Nad rääkisid, et viibisid Londoni nimetatud kuupäevadel tõepoolest Ühendkuningriigis, sealhulgas Salisburis, turismi eesmärgil ja tol ajal ei olnud nad Skripalidest kunagi midagi kuulnud. Nad märkisid, et kujunenud olukord hirmutab neid ja kutsusid üles Londonit üles leidma kuriteo tegelikud süüdlased.

Venemaa välisministeeriumis nimetati Briti ametivõimude reaktsiooni põhjendamatuks.

"Mis selles avalduses konkreetselt vale oli? Praeguseks on pärast selle avalduse tegemist valeks osutunud Briti poole avaldus, et selliseid inimesi pole olemas," ütles ministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova.

Tema sõnul on juba 30-40 minutit pärast tunnistuste andmist avalduse tegemine intervjueeritavate valetamise kohta "täiesti vastuvõetamatu".

Publitsist, politoloog, Moskva politoloogiaklubi juht Jevgeni Ben hindas Londoni seisukohta raadio Sputnik eetris.

"Muidugi, võiski arvata, et milline see intervjuu ka poleks olnud, oleks Briti pool väitnud, et öeldi pole tõsi. See oli ette teada. Ühendkuningriik jätkab järjekindlat Venemaa-vastast kampaaniat, mille sisu seisneb selles, et Venemaa oleks pidevalt süüdistatav. See ongi Suurbritannia funktsioon nende riikide hulgas, kes on Venemaa-vastased sanktsioonid kehtestanud. USA ülesanne on olla prokurör. Ühendkuningriigil on erapooliku ja tähenärija uurija roll. Kui "Skripalide juhtum" ammendub, on tema ülesandeks leida uus," ütles Jevgeni Ben.

Skripalide mürgitamises kahtlustatavad: Briti ametivõimud rikkusid meie elu ära>>

4. märtsil mürgitati Salisbury's endine SRU ohvitser Sergei Skripal ja tema tütar Julia, mis põhjustas suure rahvusvahelise skandaali. Londonis teatati, et toimunu taga on Venemaa, kuid Moskva eitab seda kategooriliselt.

Hiljem avalikustasid Briti ametivõimud kahe "Skripalide mürgitamises kahtlustatava" fotod, väites, et tegemist on kahe "GRU ametniku" — Aleksandr Petrovi ja Ruslan Boširoviga. London väitis samuti, et meeste nimed ja perekonnanimed on fiktiivsed.

Venemaa president Vladimir Putin ütles Ida majandusfoorumil Vladivostokis, et Venemaa Föderatsiooni võimudele on Londoni poolt teatatud "Skripali asjas kahtlustatavate" isikud teada. Riigipea palus neil välja ilmuda ja meediaga rääkida.

Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)
Tagid:
GRU, Ruslan Boširov, Sergei Skripal, Aleksandr Petrov, Maria Zahharova, Vladimir Putin, Theresa May, Salisbury, London

Peamised teemad