01:52 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB79.4434
Välisuudised
lühendatud link
4610

Mitte ainult pelgal entusiasmil, vaid ka riiklikule toele ja rahvusvahelistele tagatistele tuginevad projektid põlevad teinekord läbi. Kui võtta kasvõi lääneriikide tugi Süüria vägagi "mõõdukale" relvastatud opositsioonile: investorid lahkuvad.

Maria Merkulova, raadio Sputnik

Süürias hakkas kerkima kõrbelõhna. Ühena esimestest haistsid seda Madalmaad. Vaevalt küll kuningriigi geograafiline asend sellele kaasa aitas, aga tõsiasi on, et just see Euroopa riik operatiivselt reageeris. Amsterdam lõpetab Süürias "mõõduksate mässuliste" ja Valgete Kiivrite spondeerimise. Põhjuseks on programmi ebaefektiivsus – tont võtku, raha on panustatud, aga oodatud tulemudsi ei ole.

Idlibis korraldati järjekordne keemiarünnaku lavastus >>

Süüria Araabia Vabariigi presidendi Bashar al-Assadi väed saavutavad peagi võidu. Resümeeriti Hollandis lihtsalt ja avameelselt, ja raisata raha nendele, kes sellele vastu seisavad, pole enam mõtet. Ja niisugused avaldused on Süüria valitsusvägede oodatava pealetungi lävel Idlibis viimaseks võitlejate hõivatud enklaaviks. Ei paista kokkusattumusena.

Valitsusvälise organisatsiooni Valged Kiivrid liikmed
© AP Photo / Uncredited

Tõsi, kui kuningriik lakkab korraga relvastatud opositsiooni rahastamast, siis saabub raha Valgetele Kiivritele kuni detsembrini. Olgugi võrdlemisi vähene raha: 2015. aasta maikuust peale on Holand poetanud kõigile oma hoolealustele Araabia vabariikidele kõigest 70 miljonit eurot.

Aga "valgekiivritel" on veel tarvis oma linateos valmis vändata — keemiarünnakust, Assadi vägede metsikustest ja Venemaa õhuvägede "küünilisusest", nii et neile antakse paar-kolm kuud aega "loominguks". Täpipealt jõuavad Oscarile kandideerida. Aga "määdukate mässuliste" päevad paistavad olevat tõepoolest loetud, kui enam tundigi ega eurotki ei ole Amsterdam valmis nende peale kulutama.

Vähemasti Oscar jääb kätte — Valged Kiivrid on USA rahast ilma jäänud >>

Kui tõsiselt rääkida, siis on Hollandi ametlikud avaldused tähelepanuväätrseks signaaliks. Partneritele sellest, et projekt on läbi kukkunud, aeg on rahakohvrid kokku pakkida ja etemaid investeeringuid teha. Ehkki tundus, et Assadi kontrollialuste sõdalaste ja teabepommide abiga opositsiooni kätega võimult kukutamine perspektiiviga mõjusfääride jaotamiseks ja hinnaliste loodusvarade ammutamiseks olnuks kena kõigile.

Ja ka käendajad ja käemehed on tõsiseltvõetavad – Ameerika Ühendriikidelgi pole rahast kahju olnud ja on mitut sorti spetsialiste ning rahvusvahelist üldsust kaasa tõmmatud… Aga ikka pole põlema saadud, ehkki igalt poolt on tuld otsa pistetud. Ja kõik tähtajad on nähtavasti ületatud.

Teisalt aga Amsterdam küll vaevalt ülemäära pingutab, on ju tehtud üsna tagasihoidlikke panuseid. Iseasi on riigi maine. Venemaa on valjuhäälselt kuulutanud, et valmistub järjekordne provokatsioon, et Valged Kiivrid alustavad Idlibis lavastatud keemiarünnaku võteteks ning levitavad seda filmi kindlal kellaajal kõigis lääneriikide kanalites. Ja nüüd on kõigil, kes selles nii või teisiti osalevad, oma au osaks saada. Holland seda ilmselgelt ei soovi.

Nagu öeldakse – õigel ajal reeta tähendab mitte reeta, vaid ette näha.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
poliitika, provokatsioon, rahastamine, Valged kiivrid, opositsioon, Amsterdam, Euroopa, Venemaa, Holland, Süüria

Peamised teemad