19:48 05. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Välisuudised
lühendatud link
2921

Kuidas ka Ukraina võimud ei püüaks oma kaaskodanikke Venemaa mõju eest internetis "kaitsta", ei taha see neil kuidagi õnnestuda. Porošenko käsul blokeeritud Venemaa saidid on jõudnud ukrainlaste poolt kõige külastatumate sekka.

Jevgenia Krassilova, raadio Sputnik

Lausa kolm Venemaa veebisaiti on korraga jõudnud ukrainlaste poolt kõige külastatumate veebilehtede esikümnesse. Ilmunud on ettevõtte Factum Group Ukraine korraldatud uuringu tulemused augusti lõikes.

Ukraina blokeerib sotsiaalvõrgustiku >>

Niisiis hõivab suhtlusvõrgustik VKontakte neljanda koha, otsingumootor Yandex on kaheksandal ja veel üks suhtlusvõrgustik – Odnoklassniki on asetunud järjestuses üheksandale reale.

Võiks tunduda, et selles pole midagi üllatavat. Venemaa veebilehtede populaarsuses venekeelses internetiruumis ei kahtle keegi. Aga on üks "aga". Asi on selles, et Ukrainas on need saidid alates 2017. aasta maikuust ametlikult blokeeritud.

Krimmi sild
© Sputnik / Виталий Тимкив

Seda tehti riigi presidendi Petro Porošenko käsul järjekordsete Venemaa-vastaste sanktrioonide raames. Kusjuures Venemaa saitide "must nimekiri" täieneb pidevalt. Juuli keskel nõudis SBU 180 veebilehe sulgemist.

Samas tõlgendasid ukrainlased ise seda meedet täieliku mõttetusena. "Internetitsensuurist" saavad nad VPN-i, tasuta vidinate, proksiserverite ja TOR-brauserite abil hõlpsasti mööda pääseda.

Ja ega kõik Ukraina teenusepakkujadki tõtanud ummisjalu presidendi käsku täitma, viidates rahalistele raskustele. Mõningail ekspertide hinnanguil kulub selleks, et kasutajad täielikult välja lülitada, laias laastus 50 000–60 000 dollarit.

RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine >>

Nii tulebki välja, et kuidas ka Ukraina võimud ei püüaks oma kaaskodanikke Venemaa mõju eest internetis "kaitsta", ei tule see neil kuidagi välja. Ukrainlased istuvad jätkuvalt Venemaa veebisaitidel. Ja oma harjumustest nad loobuda ei kavatse.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
keeld, blokeerimine, ühiskond, Yandex, Odnoklassniki, VKontakte, sotsiaalmeedia, sotsiaalmeediavõrgustik, Ukraina, Venemaa

Peamised teemad