03:42 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Välisuudised
lühendatud link
60 0 0

Soome keskkriminaalpolitsei juht Robin Lardot kõrvaldati päevapealt ametist seoses Soome ühe suurima politsei-sisese kriminaaluurimisega.

TALLINN, 18. september — Sputnik. Lardot sai augusti keskel süüdistuse ametialases kuriteos ja siseministeerium vabastas ta töölt. Ministeeriumi hinnangul ei saa Lardot seoses süüdistusega oma ametis jätkata, vahendab portaal Eestinen viitega Yle-le.

Keskriminaalpolitsei juhi kohuseid täidab kuni uue juhi leidmiseni senine juhi asetäitja Tero Kurenmaa.

Soome politsei paljastas suure amfetamiinitehase >>

Lardoti kriminaalsüüdistus puudutab perioodi 2010-2013, mil ta töötas politseiametis kuriteo ennetamise osakonna juhatajana. Ta ei sekkunud sel ajal üksustelt saabunud info registreerimisse, kuigi teadis, et narkoüksus ei kandnud infoallikate andmeid registrisse.

Uimastite hävitamine. Illustreeriv foto
© Sputnik / Яков Андреев

Prokuratuur nõuab Lardotile rahatrahvi või kuni 4 kuu pikkust tingimisi vanglakaristust.

Lardotit tabas pärast süüdistuse saamist haigushoog ja ta sattus haiglasse, aga naasis septembri alguses uuesti tööle. Ametist kõrvaldamise ajal saab ta poole palgast.

Siseministeerium on juba varem sama asjaga seoses ametist kõrvaldanud Helsingi politseijuhi Lasse Aapio. Ta on olnud ametist kõrvaldatud alates maikuu keskpaigast.

Soome ajaloo suurim politsei-sisese kuritegevuse protsess algab oktoobri alguses. Lisaks Lardotile ja Aapiole on süüdistus esitatud mitmele endisele kõrgele politseijuhile, muu hulgas varem politsei peadirektorina töötanud Mikko Paaterole ja Helsingi politseijuhi kohalt pensionile jäänud Jukka Riikonenile.

Reinsalu: kriminaalpoliitika keskmes peab olema ohver >>

Kokku on süüdistus esitatud kaheksale isikule. Nende seas on Helsingi narkopolitseiüksuse endine juht Jari Aarnio, kes süüdistuse järgi kõrvaldas registrist infoallikate nimesid 2008. aasta lõpuosas.

Süüdistuse järgi ei pannud Aarnio kirja infoallikaid, kuigi need viitasid mitmetele kurjategelikku tausta omavatele inimestele. Narkoüksuse tegevuse dokumenteerimine oli samuti puudulik.

Soome politsei paljastas mullu detsembris Põhja- ja Ida-Soomes tegutsenud suure amfetamiinitehase, kus vedelast amfetamiinist valmistati tablette tänavakaubanduse jaoks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Politsei info kohaselt oli viimasel ajal levinud skeem, kus Hollandis ja Suurbritannias toodetud vedel amfetamiin veetakse sihtkohta ja seal valmistatakse kohapeal tablette.

Soome keskkriminaalpolitsei sai jälile ühele organisatsioonile, mis tegutses sellise skeemi järgi. Politsei kahtlustas, et amfetamiini valmistamine oli väldanud juba pikemat aega. Eeluurimine kestis ligi polteist aastat ja see on seotud ka välisriikidega.

Tagid:
süüdistus, kuritegevus, narkoüksus, narkootikum, siseministeerium, keskkriminaalpolitsei, Lasse Aapio, Robin Lardot, Soome

Peamised teemad