12:17 31. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Välisuudised
lühendatud link
4510

Korea RDV ja Lõuna-Korea kaitseministrid sõlmisid Kim Jong-uni ja Moon Jae-ini tippkohtumise tulemuste põhjal sõjalise pakti.

TALLINN, 19. september — Sputnik. Pooled leppisid kokku, et sõjaväelased tuuakse demilitariseeritud tsoonist välja, Panmunjomi piiripunkti personal muudetakse relvituks ning Põhja- ja Lõunapoole vaatluspunktid, mis asuvad eraldusjoonele lähemal kui kilomeeter, likvideeritakse. 

Vladimir Putin Otseliini-järgsel pressibriifingul
© Sputnik / Валерий Мельников

Lepinguga nähakse ette ka suurtükiväeõppuste ja õhuväe treeninglendude lõpetamine demilitariseeritud tsooni läheduses, vahendab RIA Novosti. Kollasesse ja Jaapani merre luuakse 80-kilomeetrised vööndid, kus õppusi ei korraldata.

Lisaks lubas Põhja-Korea sulgeda oma raketipolügooni Tongchangis ja täielikult demonteerida Yongbyoni tuumarajatised.

Kim Jong-un ja Moon Jae-in otsustasid alustada töid hetkel puhvertsoon poolt katkestatud raudteede ja maanteede ühendamiseks.

Seega muutub võimalikuks kaupade transport Trans-Korea ja Trans-Siberi magistraali pidi Euroopasse.

Putin kutsus Koreade liidrid Vladivostoki majandusfoorumile >>

Samuti otsustasid Pyongyang ja Soul esitada ühispakkumise 2032. aasta olümpiamängude läbiviimiseks ja saata sinna ühise meeskonna. Põhja- ja Lõuna Korea loevad kunagise sõja lõppenuks.

Lavrov kutsus Kim Jong-uni Venemaale >>

Kohtumise tulemusena lubas Kim Jong-un lähitulevikus Souli külastada. Sellest võib saada esmakordne Põhja-Korea liidri visiit lõunanaabri pealinna.

Tippkohtumine kestab Pyongyangis 18.-20. septembrini.

Nagu Sputnik Eesti varem teatas, ei olnud USA nii kiireteks muudatusteks Korea poolsaarel valmis, teatades, et ei soovi oma sõjaväge sealt ära tuua ning süüdistades Venemaad Pyongyangi vastaste sanktsioonide õõnestamises. 

Põhja-Korea välisministeerium süüdistas seepeale Ühendriike "dialoogipartneri solvamises ja meie siiraste jõupingutuste takistamises usalduse loomiseks, mida võib pidada eeltingimuseks" Trumpi ja Kimi kokkuleppe elluviimisele.

Samal teemal

Põhja-Korea: USA takistab edasiminekut tuumavabaduse suunas
Donald Trumpi ja Kim Jong-un'i ajalooline kohtumine
Trump ja Kim Jong-un kirjutasid alla Singapuri kohtumise lõppdokumendile
Tagid:
tuumarajatis, raketipolügoon, raudteeühendus, maanteeühendus, pingelõdvendus, demilitariseeritud tsoon, tippkohtumine, desarmeerimine, Moon Jae-in, Kim Jong-un, Yongbyon, Tongchang, Soul, Korea Rahvademokraatlik Vabariik, Korea, Lõuna-Korea, Pyongyang, Põhja-Korea

Peamised teemad