16:35 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Välisuudised
lühendatud link
Venemaa hääleõigus ENPAs (53)
6730

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko teatas Venemaa võimalikust lahkumisest Euroopa Nõukogust.

TALLINN, 21. september — Sputnik. Politoloog Aleksei Muhhin avaldas raadio Sputnik eetris arvamust, et Euroopa Nõukogu võib ilma Venemaata tabada "Suure seitsmiku" saatus.

Föderatsiooni nõukogu esimees Valentina Matvijenko teatas kohtumisel Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (PACE) presidendi Lillian Mori Pasquieriga, et Venemaal on küpsemas soov lahkuda Euroopa Nõukogust.

"Ütlen ausalt, kui Euroopa Nõukogu sellega lepib, kui ta ei pea oluliseks Venemaa Föderatsiooni osalust, siis olgu nii. Siis ei ole mõtet seda pausi jätkata," ütles ta.

Politoloog: Venemaa survestamine EN osamaksu tasumiseks ei anna tulemust>>

Matvijenko märkis, et Venemaa peab juba aastaid läbirääkimisi Euroopa Nõukogu struktuuridega Venemaa delegatsiooni taastamiseks PACE-s, selgitades oma seisukohti, kuid olukord ei muutu.

Poliitika teabekeskuse peadirektor Aleksei Muhhin avaldas raadio Sputnik eetris arvamusest, et Euroopa Nõukogu käiks ilma Venemaata ilmselt alla.

"Valentina Matvijenko on väga kogenud poliitik ja tema sõnad pole lihtsalt niisama öeldud. Tema avaldus näitab, et nii Venemaa juhtkond, kui ühiskond on juba väsinud Euroopa Nõukogu eelarvamuslikust suhtumisest Venemaasse ja jutud sellest, et me lahkume selle organist, lähevad üle praktilisele tasandile. Euroopa Nõukogu käib ilma Venemaata selgelt alla. Venemaa on Euroopa lahutamatu osa — piisab, kui vaadata geograafiat. Ja sellise allakäigu näiteks võib olla G8. Ilma Venemaata kaotas G7 oma mõtte, nii et Euroopa Nõukogu peab väga hoolikalt mõtlema," ütles Aleksei Muhhin.

Venemaa ja Euroopa Nõukogu suhted on keerulises seisus. Konflikt teravnes aastatel 2014-2015, kui Venemaa parlamendiliikmed jäeti nende positsiooni tõttu Krimmi küsimuses paljudest õigustest ilma. Moskva teatas, et sellistes tingimustes töötamine on võimatu ja lõpetas istungitel osalemise.

Toetada ei tohi, pommitada võib: ENPA avaldas oma seisukoha Donbassi suhtes>>

Euroopa Nõukogu hoone
© Sputnik / Владимир Федоренко

Eelmise aasta juuni lõpu seisuga tugevnes vastasseis veelgi. Moskva külmutas osa maksetest organisatsiooni eelarvesse, kuni delegatsiooni volitused PACE-s pole täielikult taastatud. Samal ajal jätkas Vene pool tööd tavadokumentide ratifitseerimisega.

Märtsis tunnistas PACE, et Moskva meetmed tekitasid organisatsioonile rahalisi raskusi: organisatsiooni eelarvet tuli üheksa protsenti külmutada, puudujääk oli 1,5 miljonit eurot.

ENPA-s hinnati kahjusid Venemaa otsusest mitte maksta raha Euroopa Nõukogu eelarvesse>>

Aprillis teatas Euroopa Nõukogu peasekretär Thorbjørn Jagland, et Venemaale tehtud sissemaksete tasumata jätmisega seotud olukorra tõttu võidakse kehtestada sanktsioone, täpsustamata, milliseid sanktsioone konkreetselt silmas peeti. Suvel teatas Venemaa, et ei kavatse makseid jätkata.

Teema:
Venemaa hääleõigus ENPAs (53)
Tagid:
liikmemaks, PACE, G7, Euroopa Nõukogu, Lillian Mori, Thorbjørn Jagland, Valentina Matvijenko, Venemaa

Peamised teemad