13:24 05. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1765
  • RUB86.7275
Välisuudised
lühendatud link
23 0 0

USA endine president Barack Obama teeb praegu USA-s kampaaniat demokraatide toetuseks, Soomes osaleb ta neljapäeval majanduskonverentsil Nordic Business Forum.

TALLINN, 23. september — Sputnik. Obama on asunud teravalt kritiseerima praegust presidenti Donald Trumpi. Midagi enneolematut see siiski pole, näiteks ekspresident Jimmy Carter kritiseeris teravalt George W. Bushi Iraagi sõja eest, vahendab portaal Eestinen viitega Yle-le.

Obama ärgitas valijaid mobiliseeruma hirmupoliitika vastu >>

Raha pärast endine president muretsema ei pea – talle on igal aastal ette nähtud ligi 180 000 euro suurune hüvitis. Lisaks saab ta raha kõnede eest – tema osalemise eest konverentsidel küsitakse ligi 345 000 eurot.

Nordic Business Forumil osaleb ta tõenäoliselt samuti raha eest. Piletid konverentsile maksavad 1290–2990 eurot.

Obama pole ainus, kes kõnepidamisega raha teenib, seda teevad ka endine president Bill Clinton ja tema kaasa Hillary Clinton.

Barack ja Michelle Obama avaldavad mõlemad lähiajal oma elulooraamatud, mille eest kirjastused maksid neile ligi 60 miljonit dollarit. Lisaks on Obamad sõlminud lepingu veebitelevisiooni firmaga Netflix.

Obama ärgitas kuu algul valijaid mobiliseeruma ja tooma kontrolli kongressi üle tagasi demokraatidele, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Ühtlasi mõistis ta hukka riiki lõhestava "hirmupoliitika". Obama ütles suurele ja entusiastlikule rahvahulgale California osariigis Anaheimis, et riik on silmitsi keerulise ajahetkega.

"Sülitame Afganistani demokraatiale" — Trump šokeerib Ameerikat >>

Heites kõrvale traditsiooniliselt tahaplaanile hoidva endise presidendi kuvandi, naasis Obama hoogsalt poliitikasse, et aidata demokraatide valimiskampaaniat tähtsatel vahevalimistel.

Anaheimis lausus Obama, et valijad peavad saatma novembris selge signaali, et soovivad tagasi pöörata "viha ja lõhestatuse tsükli" ja tuua USA poliitikasse tagasi veidi tervet mõistust.

Kuigi Obama presidendi nime ei maininud olid tema vihjed selged. Tema sõnul ei ole panused kõrged üksnes demokraatide, vaid kõigi ameeriklaste jaoks, sest inimesed kardavad terve rea probleemide pärast, nagu virelev tervishoiusüsteem, kõrghariduse kõrge hind, soojenev kliima ja palju muud.

"Kui me midagi ette ei võta, võivad asjad halvemaks minna," märkis ta. "Teised hääled täidavad tühiku," märkis ta.

USA ametist lahkuv president Barack Obama pidas mullu jaanuaris Chicagos oma hüvastijätukõne, meenutades aega riigipeana ja kinnitas, et USA-st on saanud parem paik, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Tagid:
valijad, majandus, majanduskonverents, poliitika, Demokraatlik partei, Donald Trump, Barack Obama, USA, Soome

Peamised teemad