18:41 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Välisuudised
lühendatud link
47 0 0

Poola külalise pakkumisele, et Varssavi on valmis maksma ameeriklaste sõjalise kohaloleku eest, tegi Trump näo, nagu kuuleks sellest esimest korda, kuigi Varssavi juba peaaegu aasta muust ei räägigi. Miks siis ometi?

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Saatus mängib mehega, mees aga puhub vilepilli. Aga kui see on Trump, siis Dudat (dudka – vene keeles vilepill – toim.). Kuigi pole veel teada, kes kellega mängis, võiks Poola president Andrzej Duda pahanegi olla. Tegelikult võis ta arvata, et just tema puudutas õigeid keeli suure Ameerika sõbra hinges. Raske öelda, oli see improviseering või kodus kätteõpitud, kuid kui külaline ütles, et Varssavi nimetab USA alalise sõjaväebaasi "Fort Trump'iks", muutus selle nime kandja kohe reipamaks.

Poola on nõus koduse tuuma-Harmagedoni eest pealegi maksma >>

Tegelikult kõlab see kenasti küll! Pole nii pealinlik, nagu Washington ega nii üldlevinud, kui lennukikandjad, millele on järjest Ameerika Ühendriikide teiste juhtide nimesid pandud. Kuid see pole ka nii väiklane ja provintslik nagu Bushi tänav Tbilisis, seda enam nagu tema koivad (Venemaal 90-ndatel aastatel humanitaarabina turustatud USA kanakoibi nimetas elanikkond "Bushi koibadeks" – toim.).

Fort on teadagi fort. Bastion. Kindlus. Trumpile meeldiks muidugi, et nii nimetataks Valget maja, kuni tema veel selles elab. Aga sõjaväebaasi nimi, isegi kui see asub Poolas, jääb alles ka siis, kui ta sellest majast lahkub. Küsimus sõjaväebaasiga ei ole veel otsustatud, kuid "selle junkruga saab asju ajada küll", mõtles Ameerika president, vaadates otsa mehele, keda ta alles maikuus nähagi ei tahtnud ega oma maja lävele ei lasknud.

Duda jõlkus tookord nädalakese ookeani taga kõrge audientsi ootuses ja ei saa öelda, et sellest ajast peale palju muutunud oleks. Kui, siis ehk Poola seadus holokausti kohta, millest nad lõpuks tagantjärele sõnad "Poola surmalaagrid" maha tõmbasid. Teisisõnu, Trumpil ja tema väimehel Kuschneril ei ole enam midagi pahaks panna.

Duda võis arvata, et just tema avas USA presidendi silmad. Igatahes tema sõnade peale, et Varssavi on valmis maksma ameeriklaste igavese sõjalise kohaloleku eest kullas, reageeris Trump nii, nagu kuuleks ta sellest esimest korda. Kuigi mitte ainult Duda, kogu Poola valitsus juba peaaegu aasta ainult sellest räägibki.

Poola telekanal vallandas töötaja Duda ja Trumpi foto pärast >>

"Poola maksab meie baasi eest miljardeid ja miljardeid dollareid," hõiskas Trump vaimustusega võõrustaja piiramatu suuremeelsuse üle. Tegelikult on see vaid umbes kaks miljardit dollarit, ja sedagi vaid taristu väljaehitamiseks, kõik muud kulud loodab Varssavi USA kanda jätta. Kuid selle lasi Trump kõrvust mööda.

"Me vaatame üha rohkem asjale sellest seisukohast, et tuleb kaitsta jõukal järjel olevat riiki," viskas ta Dudale muhedalt priske "latika", nagu kass Basilio "rikkale Buratinole". Kuigi tollel oli ainult paljas väli, siin on aga terve imede Poola. Kus seda enne nähtud, et see, kes maksab, ise muusikat teeb.

Kuid Duda, nagu oleks temagi pakust tehtud, lahkus pika ninaga. Talle tundub, et see nina on püsti. Aga kui tähelepanelikult vaadata, siis pärast järjekordset valet "Venemaa ohust" on see veel pisut pikemaks veninud. Ja mitte ainult temal.

Varssavis räägitakse nüüd "Trumpi fortist" nagu otsustatud asjast. Ameeriklaste tulekuga, hoobeldakse kaitseministeeriumis, mille ülesanded nüüd ainult selles seisnevadki, et Poolat ei peeta enam lihtsalt "puhverriigiks". See on õige küll. Poola muutub puhverriigiks "Fort Trumpi" ümber.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
poliitika, analüütika, julgeolek, sõjaväebaas, NATO, Fort Trump, Andrzej Duda, Donald Trump, Venemaa, USA, Poola

Peamised teemad