05:11 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Välisuudised
lühendatud link
54 0 0

Poola kavatseb paigutada tulevase USA sõjaväebaasi "Fort Trump" riigi ida- või kirdepiirile. Politoloog Vladimir Bruter avaldas raadio Sputnik eetris arvamust, mida see Poola algatus kaasa võib tuua.

TALLINN, 24. september — Sputnik. Poola tahab paigutada USA sõjaväebaasi ida või kirdepiirile, ütles Poola peaministri kantselei ülem Michal Dvorchik raadiojaama RMF FM eetris. "Praegu on veel vara rääkida konkreetsetest paiknemiskohtadest, üks on aga kindel: me tahaksime näha otsust selle baasi rajamisest kusagil idatiival, Poola põhja või idaosas,"- ütles Dvorchik.

"Fort Trump": USA presidendile pakutakse Poolas omanimelist sõjaväebaasi >>

Samal ajal väidab ta, et USA baas peaks tagama Poolale turvalisuse. "Kõik mõistavad, et otsus alustada USA baasi rajamist Poola oleks väga suur sündmus, mis mõjutaks oluliselt kogu piirkonna ja loomulikult Poola julgeolekut," ütles Dvorchik.

Teisipäeval, 18. septembril teatas USA president Donald Trump, et USA kaalub võimalust alalise Ameerika sõjaväebaasi paigutamiseks Poola ja Varssavi on valmis selle eest maksma "miljardeid ja miljardeid dollareid". Poola president Andrzej Duda kinnitas taas Varssavi lootust luua Poola alaline sõjaväebaas ja isegi pakkus selle nimeks "Fort Trump".

Varem on Poola pakkunud USA-le võimalust paigutada Poola alaliselt Ameerika tankidiviis ja lubanud võtta enda peale selle rajamise kulud — 1,5-2 miljardit dollarit. See ettepanek esitati kahepoolselt, väljaspool NATO raamistikku.

Rahvusvahelise humanitaar-poliitiliste uuringute instituudi politoloog Vladimir Bruter avaldas raadio Sputnik eetris arvamust, et USA sõjaväebaasi rajamine Poolas tooks kaasa üksnes pingeid. Kui USA ja Poola usuvad, et see tasakaalustab olukorda Ida-Euroopas ja muudab selle prognoositavamaks, siis tema arvab, et see pole nii.

"See muudab olukorra veelgi pingelisemaks, sest sunnib Venemaad võtma tarvitusele vastumeetmed. Need, kes üritavad Ida-Euroopasse uusi relvi paigutada, peavad mõistma, et see ainult pingestab olukorda ja me teame ajaloost, et Ida-Euroopa on peaaegu kõige plahvatuslikum koht maailmas. Ma arvan, et see (USA sõjaväebaasi paigutamine — toim.) näitab, et Poola juhtkond ei tunne piisavalt ajalugu," ütles Vladimir Bruter.

Kreml vastas Poola plaanidele paigutada enda juurde USA sõjaväebasi >>

"Mulle tundub, et Varssavi otsus paigutada riiki USA sõjaväebaas ei ole põhjustatud mitte ainult soovist Washingtonile meele järele olla. Poola peab ennast tõsiseks ja peaaegu ainsaks suureks tegijaks Ida-Euroopas ja üritab sel viisil näidata oma erakordsust," sõnas Bruter.

"Just seda tegi Poola ka kahe maailmasõja vahelisel perioodil. Kuid see katastroof, mis tabas Poolat Teises maailmasõjas näitab, et Poola ülehindas oma rolli ja tähtsust. Ja just seda teeb Poola ka praeguse valitsuse juhtimisel. Sellest ettevõtmisest (USA baasi rajamisest Poolas – toim,) ei tule midagi head, kuid okas jääb hinge," järeldas politoloog.

Viimasel ajal arutatakse Poolas aktiivselt väidetavalt Venemaast lähtuva sõjalise ohu teemat. Sellega seoses on vastu võetud Poola armee järsu suurendamise programm, Poolas paiknevad NATO rahvusvaheline lahingugrupp ja USA armee soomusbrigaad. Poola tegi ametlikult ettepaneku eraldada kuni 2 miljardit dollarit oma territooriumile USA soomusdiviisi paigutamiseks.

Lavrov: Venemaa ei ründa kunagi NATO riiki >>

Moskva on korduvalt rõhutanud, et ta ei ründa kunagi ühtki NATO-riiki. Venemaa välisministri Sergei Lavrovi sõnul on NATO teadlik, et Venemaal puuduvad kellegi ründamise plaanid ja ta kasutab seda vaid ettekäändena relvaüksuste ja sõjatehnika paigutamiseks Venemaa piiride lähedale.

Tagid:
politoloog, sõjaväebaas, Fort Trump, Vladimir Bruter, Andrzej Duda, Donald Trump, Poola, USA

Peamised teemad