18:37 04. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Välisuudised
lühendatud link
IL-20 - kontroll Süüria õhuruumi üle (10)
12261

Kaitseminister Sergei Šoigu tegi 24. septembril teatavaks Süürias asuvate Vene sõjaväelaste turvalisuse parandamiseks mõeldud meetmed, mida rakendati vastuseks Il-20 ja tema meeskonna hävitamisele, mille süüdlaseks on Iisrael.

TALLINN, 25. september – Sputnik. Seniitraketisüsteemide S-300 kohaletoimetamine suurendab oluliselt nii õhutõrje-süsteemide tõhusust kui nende ohtlikkust vaenlase lennukitele, kuid Iisrael ja USA ei loobu kindlasti katsetest riigi õhuruumi tungida, ütles RIA Novostile sõjaliste ja strateegiliste küsimuste ekspert, Süüria erukindral Mohammad Abbas. 

Il-20
© Sputnik / Александр Рыбальченко

Kaitseministri sõnul varustab Moskva presidendi korraldusel Süüria õhutõrje komandopunktid automatiseeritud juhtimissüsteemidega, mis on olemas vaid Venemaa relvajõududel ja rakendab elektroonilisi vastumeetmeid, et summutada Süüria territooriumil olevaid objekte ründavate sõjalennukite ja rakettide satelliitnavigatsiooni, pardaradarite ja sidesüsteemide töö.

Mis kõige tähtsam — kahe nädala jooksul antakse Süüriale üle S-300 kompleksid.

Ajalehe "Kommersant" andmeil paigaldatakse kahe õhutõrjepolgu jagu varustust, mis tähendab vähemalt 48 stardiseadet 192 üheaegselt stardivalmis raketiga, täiendatuna jälgimisjaamade, juhtimiskeskuste ja lähimaa õhutõrje-kompleksidega. Kaitse alla võetakse Süüria rannik ning piirid Liibanoni, Iisraeli, Jordaania ja Iraagiga.

Minister märkis, et Venemaa peatas 2013. aastal Iisraeli palvel S-300 toimetamise Süüriasse, kuid nüüdseks on olukord muutunud ja selles ei ole süüdi mitte Vene Föderatsioon. 

Süüria kirjutas S-300 ostulepingule alla juba 2010. aastal, kuid tehing tühistati president Medvedjevi otsusega vahetult enne tarnet.

Mais kinnitas Iisraeli endine kaitseminister Moshe Yaalon RIA Novostile, et Iisrael ei tahtnud õhutõrjesüsteemide ilmumist Süüriasse ja kasutas tarnete peatamiseks oma suhteid.

Tel Aviv kartis, et uued õhutõrjerakud ei piira mitte ainult Iisraeli õhujõudude tegutsemisvabadust naaberriigi õhuruumis, vaid võimaldab süürlastel kontrollida ka suurt osa Iisraeli õhuruumist.

Iisraelis seletatakse vajadust Süürias vabalt tegutseda peamiselt vaenuliku Iraani vägede kohalviibimisega riigis.

"S-300 süsteemide kohalolu tähendab Süüria õhutõrje taseme olulist paranemist, samuti ohu suurenemist Araabia-Lääne koalitsiooni lennukitele, mis Süüriat jätkuvalt ähvardavad ja meie õhuruumi tungida üritavad," ütles Abbas.

"Vanad raketid, mis Süürial olemas — Kvadrat, Volga, Petšoora (C-125 — Toim.) ja veel mõned – jätkavad tööd vaatamata asjaolule, et nad on toodetud 70ndatel. Süüria sõdurid koos kõigi oma liitlastega suutsid vana süsteemi tänapäeva tasemele kohandada," lisas Abbas.

"On ilmseks saanud, et Venemaa ja Süüria õhutõrje täiendavad teineteist. See tähendab, et me koondume ühtse juhtimise alla, tekitades tuletõkke Süüria õhuruumi ja kõigi nende vahele, kes seda rünnata tahavad.

Süüria: USA varustab Ukraina kaudu terroriste relvadega >>

Hoiatus-, signaalide segamise, luure-, kontrolli-, juhtimis- ja järelevalvesüsteemide olemasolu tähendab õhutõrjesüsteemi olulist tõhustumist ja vähendab Iisraeli ning USA võimekust Süüria õhuruumi ohustada," sõnas ekspert. 

Samas märkis ta, et nii või teisiti jäänuks Süüria õhuruumi kaitsesse probleemid, mida olnuks võimatu lahendada koordinatsioonita Süüria ja Venemaa õhutõrje vahel.

"Ükski riik ei jaksa oma territooriumi täielikult katta. Küsimus on, kas Iisrael suudab Süüria õhuruumi sisse murda, kui see on elektromagnettõkkega ümbritsetud.

Tel Aviv hakkab otsima lünki ja tsoone, mille kaudu oleks võimalik läbi tungida või rakette tulistada," ütles ekspert. Ta selgitas, et "oma-võõras" süsteemi sisseseadmine on Süüria õhutõrje arengu märkimisväärne samm.

Eksperdi sõnul on süsteem suure osas automaatne, toimides valdavas osas ilma inimese sekkumiseta.

"Sõjaväelaste ülesandeks jääb ainult järelvalve, jälgimine ja sihtmärkide valik ning vajadusel digitaalsesse süsteemi sekkumine," märkis ta.

"Süsteem hõlmab suurema osa riigi territooriumist. Ma arvan, et see ohjeldab ka Iisraeli ning Ameerika kohalolekut Tanfi sõjaväebaasis, mis samuti Süüriale ohtu kujutab," ütles ekspert.

Ta meenutas ka Ameerika Ühendriikide viibimist Kirde-Süürias, mis on samuti ohuks "Venemaale, Süüriale ja kõigile jõududele, kes terrorismiga võitlevad."

Ajakirjanduses avaldati ÜRO Süüria salaprotokolli tekst >>

Kommenteerides Venemaa reaktsiooni Il-20 hävimisele, märkis ekspert, et Moskva tegutseb selliseid otsuseid langetades kogu piirkonna, mitte ainult vene inimeste huvides.

Venemaa, Türgi ja Iraan arutasid Idlibi stabiliseerimist >>

Tema sõnul tekib nüüd Venemaa, Iisraeli ja USA teadlaste vahel omalaadne "võitlus" Süüria õhuruumi kaitsmise ja ründamise vahel.

"Selle jõuproovi elemendid on digitaalsed ja elektroonilised. Mõiste "sõda" saab Süürias uue tähenduse," lisas Abbas.

Ekspert meenutas ka Venemaa ja Süüria vahelist sõprust, mis on püsinud aastakümneid ja areneb edasi, muuhulgas ka tänu koostööle terrorismivastases võitluses, millest ka Sputnik Eesti korduvalt kirjutanud on.

Teema:
IL-20 - kontroll Süüria õhuruumi üle (10)

Samal teemal

"Läheb seletamiseks": Iisraeli meedia IL-20 allatulistamisest
Venemaa õppused Vahemerel: "Kalibrid" kaitsevad Süüriat "Tomahawkide" eest
USA ründas Süüriat valge fosfori laengutega
Iisrael ei leia end Vene IL-20 hukus süüdi olevat
Prantsusmaa välisminister teatas Assadi võidust Süürias
Idlibis korraldati järjekordne keemiarünnaku lavastus
Tagid:
Tanf, Il-20, A2AD, Pantsir-C1, terroristid, terroriorganisatsioonid, terrorirünnakud, õhutõrje, terror, terrorismioht, S-300, õhuruum, Kommersant, NATO, Moshe Yaalon, Mohammad Abbas, Dmitri Medvedev, Sergei Šoigu, Vahemeri, Iisrael, Saudi Araabia, USA, Türgi, Venemaa, Süüria

Peamised teemad