22:37 28. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1727
  • RUB92.3025
Välisuudised
lühendatud link
6720

Lääne kremloloogi ei huvita üldse, kas ukrainlased on tänu "reformidele" hakanud elama paremini või halvemini, kas Ukraina majandus sõja tagajärjel kasvas või vähenes, arutleb RIA Novosti kolumnist.

Vladimir Kornilov, RIA Novosti kolumnist 

Kord aastas kogunevad oligarh Viktor Pintšuki algatusel Ukrainasse peaaegu kõik kitsas ringis tuntud Venemaa ja Ukraina kremloloogid, samuti nendega ühinenud meediategelased. Nad nimetavad seda üritust "Jalta Euroopa strateegiaks" kuigi kõik see toimub Kiievis (ollakse niiöelda kollektiivselt "Wolandi hüpnoosiga Jaltasse heidetud" — professor Woland – tegelane M. Bulgakovi romaanist "Meister ja Margarita" — pikka kasvu, vasakud hambad kroonitud plaatinaga ja paremal kullaga, tumedad juuksed, hallid rõivad, üks silm must ja teine roheline, Wikipedia).

Ukrainlased tõttavad Poola majandust päästma >>

Kõige huvitavam algab aga nädal või kaks hiljem, kui iga "strateegia" külaline hakkab avaldama oma reisimärkmeid Ukrainast. Nendest selgub, et Ukraina ise ei huvita kaugeltki kõiki. Näiteks avaldas üks USA populaarsemaid publitsiste Fareed Zakaria kolumni pealkirjaga: "Tahtsin aru saada Euroopa populismist. Seepärast rääkisin Bono'ga". (Bono, kodanikunimega Paul David Hewson on iiri rokkansambli U2 laulja).

Vene tankerit Mechanic Pogodin
© Sputnik / Виталий Тимкив

No kus siis veel peaks Zakaria, CNN saatejuht, kelle vara väärtus on umbes kaheksa miljonit dollarit, arutama Euroopa eliidi isolatsiooni probleeme rahvamassidest U2 laulja Bonoga, kelle vara hinnatakse umbes miljardile dollarile, kui mitte Euroopa ühe vaesema riigi pealinnas? See on ju nii loogiline.

Juba sellise kolumni ilmumise fakt iseenesest põhjustas veebis pilketormi. "Tahtsin aru saada mitte millestki. Seepärast lugesin Fareed Zakariat," kirjutas Ameerika ultra-parempoolne kolumnist Ben Shapiro. "Tahtsin aru saada kvantfüüsikast. Seepärast rääkisin Fred Durst'iga (Limp Bizkiti laulja – toim.)," vastas Kanada ajakirjanik Luke Savage.

Kuid meile huvitavam on see, kuidas ürituse külalised tajuvad Ukrainat ennast. Veelgi enam, kui paljud, erinevalt 80%-st vabariigi elanikkonnast, usuvad, et "Ukraina reformid tõesti edenevad".

Ekspert: Lääs on rahul natsismi ja dekommuniseerimisega Ukrainas >>

Nii ei põlanud tuntud Briti-Poola publitsist Anne Applebaum, kelle Venemaa telekanal RT paigutas "planeedi suurimate russofoobide" reitingus viiendale kohale, avaldada The Washington Postis kolumni pealkirjaga: "Putini sõda on Ukrainat muutnud."

Ameerika Vabadusraadio (Radio Liberty) Kiievi korrespondent Christopher Miller hindas Applebaumi artiklit kõrgelt, öeldes, et pärast Putini sissetungi on Ukraina muutunud üldiselt paremaks.

Milliseid positiivseid muutusi siis lääne kremloloogi terav silm märkas? Siin nad on:

  • ukrainlased loobuvad vene keelest;
  • Lvivi barokkstiilis kirikutesse ilmusid Donbassi verise sõja ohvritele pühendatud altarid;
  • Ukraina kirik eraldub kohe-kohe vene õigeusukirikust;
  • ukrainlased käivad nüüd massiliselt tööl Poolas.

Ongi kõik.

Lääne kremloloogi ei huvita üldse, kas ukrainlased on tänu "reformidele" hakanud elama paremini või halvemini, kas Ukraina majandus sõja tagajärjel kasvas või vähenes. Asjaolu, et Ukraina kodanikud peavad massiliselt Poolas tööl käima (Applebaum on 2014. aastal oma käega Ukraina praegusele olukorrale alla kirjutanud endise Poola välisministri Radoslaw Sikorski abikaasa), teeb talle isegi rõõmu.

Raadas süüdistati Ukraina võime "arstlikus genotsiidis" elanikkonna üle >>

Peaasi, võimalikult kaugemale eemale Venemaast. Selles on lääne kremloloogide ja neid teenindavate isikute kollektiivsete jõupingutustega korraldatud reformide kogu mõte. Kas ukrainlased surevad rindel või vaesusest, see miljardär Pintšuki külalisi ei huvita, küllap pannakse neile veel mõni altar Lvivi kaunis barokkstiilis kirikus – nad langesid ju lääne sõpru silmas pidades õige asja eest.

Mitte ükski Kiievi väliskülalistest, kes viietärnihotellis elasid, ei märganud näiteks, et nende poolt ülistatavate progressiivsetele reformide tõttu on enamus kiievlastest varsti juba pool aastat ilma kuuma veeta.

Kuid lääne poliitikutest võib aru saada. Lõppude lõpuks ei tea paljud neist keskkütte ja sooja vee varustusest mõhkugi isegi kontseptsiooni tasandil. Ja mis kõige tähtsam — nad on "kremloloogid", mitte "ukrainoloogid". Arusaadavatel põhjusel on meie karmis maailmas lihtsam raha teenida positsioneerides end tuumaenergia spetsialistina, mitte nurjunud riigi spetsialistina kusagil selle riigi tagahoovis.

Seepärast on Ameerika Ühendriikide spetsialiste hoopis rohkem kui Venezuela spetsialiste ja sinolooge rohkem kui isegi eduka Taiwanis eksperte, rääkimata Nepalist. Ja selliseid spetsialiste võib Venemaast eemalduv Ukraina, nii solvav, kui see ka ei tunduks, huvitada vaid seoses Venemaaga.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
majandus, ühiskond, poliitika, kremloloog, oligarh, Jalta Euroopa strateegia, Viktor Pintšuk, Euroopa, Lääs, Venemaa, Kiiev, Ukraina

Peamised teemad