00:10 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB79.4434
Välisuudised
lühendatud link
50 0 0

Venemaa peaminister Dmitri Medvedev nimetas Airiston Helmi OY uurimise küsimust Soome siseasjaks ja lubas Soome asjakohase abipalve korral Venemaa õiguskaitseorganite kaasabi.

TALLINN, 27. september — Sputnik. Varsinais Suomi ringkonnakohus andis teisipäeval loa majanduskuritegude toimepanemises kahtlustatava Vene kodaniku vahistamiseks. Soome keskkriminaalpolitsei, kelle taotlusel vahistamisotsus väljastati, ei avalda vahistatud isiku nime, märkides oma pressiteates ainult, et ta on Venemaa kodanik.

"Soomes käimasolev uurimine on Soome, mitte Venemaa asi. Soome on juba väga pikka aega suveräänne riik. Uurige, mida tahate, see on teie siseasi," ütles Medvedev kolmapäeval, vastates ajakirjanike küsimusele olukorrast Turu saarestikus, kus kohtu otsusega arreteeriti Venemaa ja Eesti kodanik, vahendas RIA Novosti.

Medvedevi sõnul, "kui toimunus on tõesti kuriteokoosseis, sealhulgas kuritegelikul teel saadud tulu legaliseerimine, siis on see kuritegu ka Venemaa seaduste järgi". "Tuleb lihtsalt järgida protseduure, mis on Soome menetlusnormidega kehtestatud," rõhutas Venemaa peaminister.

Soome keskkriminaalpolitsei juht kõrvaldati ametist >>

Ühtlasi lisas ta: "Juhul, kui Venemaa poole pöördutakse õiguskaitseorganite kanalite kaudu abi saamiseks, siis sellist abi ka antakse. Arvestades, et see uurimine mõjutab ka Venemaa Föderatsiooni kodanikku, loodame me loomulikult, et talle tagatakse seaduses sätestatud tingimused. Teda saab toetada ka konsulaarliini abil." 

Soome president Sauli Niinistö
© Sputnik / Сергей Гунеев

Kohus sanktsioneeris ka Eesti kodaniku vahistamise. Kahtlustatavad peeti kinni Varsinais-Suomi piirkonnas ja Turus viimasel nädalavahetusel toimunud ulatusliku politseioperatsiooni käigus. Politsei ei avalda ettevõtte nime, mille objektidel läbiotsimised toimuvad.

Soome meedia sõnul on otsingud ja vahistamised seotud Airiston Helmi OY tegevusega, mis tegeles kinnisvara kokkuostmisega piirkonnas. Läbiotsimised viidi läbi 17 objektil, leiti palju dokumente ja muid politseile huvipakkuvaid materjale. Keskkriminaalpolitsei teatel võib uurimine kesta umbes kuus kuud.

Yle'i portaali andmetel kahtlustavad Soome ametiasutused, et ettevõttes toimus miljonitesse eurodesse ulatuvates summades rahapesu. Samuti kahtlustatakse ettevõtte töötajaid ebaseadusliku tööjõu kasutamises kinnisvara ehitamisel. Ühel objektil läbiviidud läbiotsimise käigus leiti pool miljonit eurot sularaha, mida hoiti kilekotis.

Soome politsei paljastas suure amfetamiinitehase >>

Samal ajal ei välista Soome meedia, et vahistatud isikute majanduskuritegude kahtlus on vaid politseioperatsiooni tegelike põhjuste kattevarjuks. Nii märkis sõjaväeeksperdile viidav ajaleht Iltalehi, et rahapesu ja maksupettusi võidi kasutada ettekäändena, sest selliste kuritegude uurimine tõmbab vähem tähelepanu kui sõjaline operatsioon. Nii tundub meediale kahtlane, et kinnisvara osteti strateegilise objekti lähedal.

Tagid:
läbiotsimine, kinnisvara, rahapesu, kuritegu, vahistamine, kodanik, politsei, kohus, Airiston Helmi OY, Dmitri Medvedev, Soome, Venemaa

Peamised teemad