21:47 21. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1852
  • RUB91.4095
Välisuudised
lühendatud link
"Inglanna õiendab häda" (136)
47 0 0

Endine vene topeltagent Sergei Skripal, kes märtsis asetleidnud mürgitamise tagajärjel oleks äärepealt surnud, töötas Focuse informatsiooni kohaselt neljas NATO luureteenistuses.

TALLINN, 28. september — Sputnik. Saksa ajakiri Focus kinnitab viitega allikale NATO ühendväejuhatuse vastuluureüksuses (ACCI), et Sergei Skripal töötas kuni 2017. aastani alliansi nelja riigi luureteenistuses, edastab RIA Novosti.

"Endine vene topeltagent Sergei Skripal, kes märtsis asetleidnud mürgitamise tagajärjel oleks äärepealt surnud, töötas Focuse informatsiooni kohaselt kuni 2017. aastani neljas NATO luureteenistuses. Seejuures paljastas ta mitu Venemaa sõjaväeluure GRU tegevspiooni," kirjutab väljaanne osundusega ACCI tippametnikule Brüsselis.

Kinnitatakse, et 2012. aastal olevat Skripal briti luure MI6 kaastöötajate saatel sõitnud Prahasse ja teavitanud kohalikke riiklikke julgeolekuorganeid aktiivselt tegutsevast vene luurevõrgustikust. Mõningaid Moskva agente, kirjutab väljaanne, teadis Skripal veel oma aktiivse teenistuse aegadest.

Peale selle olevat Skripal ajakirja andmetel 2016. aasta suvel edastanud Eesti eriteenistustele sedavõrd täpsed andmed, et neil õnnestus tuvastada kolm "vene spiooni", kelle seas oli üks vene päritoluga Eesti armee ohvitser ja tema isa.

Riigiprokuratuur kahtlustab kaht meest riigireetmises>>

Kinnitatakse, et Skripal varustas infoga ka Hispaania Riiklikku Luurekeskust (CNI). Väljaande teavituse kohaselt käis jutt vene maffia kuritegelikest sidemetest Costa del Soli piirkonnas Moskva mõjukate poliitikute ja riigiteenistujatega.

Kaitsepolitseameti kinnitusel ei ole Ühendkuningriigis mürgitatud Vene endisel topeltagendil Sergei Skripalil mingit puutumust Eestis paljastatud spionaažijuhtumitega, teatas ERR.

"Skripalil ei ole mingit pistmist ühegi Eesti paljastatud juhtumiga," teatas kapo reedel oma sotsiaalmeedia kontol vastuseks Saksa meedias avaldatud teatele nagu oleks Skripali poolt üle antud info Eesti julgeolekuametitele viinud Deniss Metsavase ja tema isa paljastamiseni.

Sputnik Eesti teatas varem, et Salisburys mürgitati 4. märtsil endine GRU ohvitser Sergei Skripal, kes oli varem Venemaal riigireetmise eest süüdi mõistetud, ja tema tütar Julia, mis vallandas rahvusvahelise skandaali.

Kaitseväe peastaabi major Deniss Metsavasi vahistamine>>

London leiab, et Skripalide mürgitamisse närvigaasiga А234 on kaasatud Vene riik, Moskva eitab seda kategooriliselt.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov on teatanud, et "Skripalide juhtum" pudeneb silmanähtavalt koost, kuna puuduvad mis tahes tõendid Venemaa süü kohta.

Venemaa välisministeerium on saatnud brittide välisministeeriumile ligi 60 diplomaatilist nooti nõudmisega võimaldada Venemaale juurdepääs uurimisele ja kannatada saanud Venemaa kodanikele, aga ka õigusabipalvega ja koostööettepanekutega, sealhulgas ühise juurdluse läbiviimiseks.

The Telegraph kirjutas Skripalide mürgitamise kolmandast kahtlusalusest>>

Märtsis väitis toonane Suurbritannia välisminister Boris Johnson, et tõendid Moskva süü kohta on "raudkindlad". Süüdistused osutusid aga valeks: Suurbritannia kaitseministeeriumi salajase labori juht teatas hiljem, et eksperdid pole suutnud tuvastada tolle aine päritolu, millega Skripalid briti osapoole kinnituse kohaselt mürgitati.

Suurbritannia välisministeerium tunnistas kohe samal päeval, et järeldus Venemaa osalusest mürgitamises sai tehtud muuhulgas infopõhiste hinnangute, aga mitte kinnitust leidnud faktide alusel.

"Inglanna õiendab häda">>

Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)
Tagid:
GRU, luure, NATO, vene spioon, Sergei Skripal, Boris Johnson, Sergei Lavrov, Eesti

Peamised teemad