02:09 24. November 2020
Kuula otse
 • USD1.1901
 • RUB90.3507
Välisuudised
lühendatud link
16170

Eile teatas USA merevägi intsidendist, mille käigus teise riigi sõjalaev tegi hävitaja USS Decatur kõrval "ohtliku ja ebaprofessionaalse manöövri", lähenedes vaid 41 meetri kaugusele, mispeale Ameerika alusel tuli kokkupõrke vältimiseks kurssi muuta.

Irina Alksnis, RIA Novosti

Selles uudises ei oleks midagi ebatavalist, kui võõrriigiks olnuks Venemaa. Samalaadsed "kokkupõrked" Vene ja NATO sõjaväelaste vahel toimuvad regulaarselt nii vees kui õhus ja on juba harjumuspärasteks muutunud. 

Sedapuhku toimus aga sündmus Lõuna-Hiina meres ja ameeriklased kaebasid Hiina Luyang-klassi hävitaja peale.

Erinevalt Venemaaga seotud juhtumitest väärib äsjane sündmus erilist tähelepanu, milleks on ka mõjuv põhjus. Tegu on praktiliselt esimese omataolise intsidendiga, millesse on kaasatud Hiina armee. Koos hiljutise uudisega, et Peking keeldus Ameerika universaalsele dessantlaevale oktoobriks kavandatud Hongkongi sadamakülastust lubamast, muutub pilt eriti ilmekaks.

Üks toru on hea, kaks aga veel parem — Moskva ja Peking lõid käed >>

Sündmuse olulisuse mõistmiseks peate süvenema Hiina olukorda sõjalises valdkonnas.

Ühelt poolt on Hiina armee erinevates reitingutabelites võimsuselt tavaliselt kolmandal ja mõnikord isegi teisel kohal, konkureerides kindlalt Ameerika Ühendriikide ja Venemaaga. See tulemus on igati põhjendatud, arvestades riigi poolt relvajõududesse paigutatud hiiglaslikke ressursse. 

Teiselt poolt on armee tegelikku väärtust võimalik mõista vaid teda tegutsemas nähes. Selles ei ole Hiina relvajõudude tulemused kõige paremad, sest maailm pole teda pikka aega tegutsemas näinud. Täpsemini on maailm olnud pikkade aastate vältel tunnistajaks sellele, kuidas Peking pidevalt sõjaliselt pingestatud olukordi ja vastasseisu väldib.

Selle tulemusena on tekkinud terve kodukootud poliitilise psühhoanalüüsi žanr, mis selgitab Hiina ülimat ettevaatust psühholoogilise traumaga, mille põhjustasid mitmed minevikus ebaõnnestunud sõjalised kampaaniad.

Ühesõnaga, Hiina juhtkonna keeldumist oma uuendatud ja võimsaks muudetud armeed lahingulähedastes tingimustes proovile panna tõlgendavad mitmed sõjanduseksperdid hirmuna uute ebaõnnestumiste ees ja relvajõudude kasutamise poliitilise tahte puudumisena.

Keegi ei kahtle Hiina ülemaailmses majanduslikus ja poliitilises suutlikkuses. Kuid riik ei saa pretendeerida üliriigi staatusele ja globaalsele domineerimisele, kui tema sõjalised mõjutusvahendid ei toimi. Neid tuleb varem või hiljem kasutada igal riigil, kel on rahvusvahelisel areenil tõsiseid ambitsioone. 

Hiina merevägi
© Sputnik / Игорь Зарембо

Mistahes kujul militaarvastasseisude vältimine Pekingi poolt lubas eeldada, et hoolimata oma poliitilisest ja majanduslikust võimsusest riskib Hiina jäädagi teise suurusjärku, maailma hegemoonia tippu saavutamata.

Muuhulgas kinnitasid niisugust "diagnoosi" Lõuna-Hiina meres kulgevad protsessid, kus ameeriklased on juba aastaid Hiina laevastikule väljakutseid esitanud.

Toimuva olemus on hästi teada. Jutt käib pikaajalistest territoriaalsetest vaidlustest Hiina ja tema naabrite vahel. Peking taotleb merel valitsevat seisundit ja laiendab oma positsioonide tugevdamiseks liiva abil mitut korallrahu, keelates välismaistel laevadel neile läheneda.

Mõistagi ei tekita see naabrite seas rõõmu, kuid suurimat aktiivsust demonstreerivad hoopis Ameerika ühendriigid, kes tõlgendavad Pekingi käitumist oma ülemvõimu õõnestamisena regioonis.

Seetõttu on viimastel aastatel muutunud tavapäraseks uudised, mille kohaselt mõni Ameerika sõjalaev läheneb vaidlusalustele saartele, millele järgneb Pekingi-poolne ametlik protest koos nõudega provokatsioonid lõpetada. 

 • USA laevastiku hävitaja USS Arleigh Burke (DDG 51)
  USA laevastiku hävitaja USS Arleigh Burke (DDG 51)
  © AFP 2019 / PATRICK REILLY / US NAVY
 • USA laevastiku Arleigh Burke klassi hävitaja USS Decatur (DDG 73)
  USA laevastiku Arleigh Burke klassi hävitaja USS Decatur (DDG 73)
  © AP Photo / TENGKU BAHAR
 • USA laevastiku Arleigh Burke klassi hävitaja USS Cole
  USA laevastiku Arleigh Burke klassi hävitaja USS Cole
  © AFP 2019 / US NAVY
1 / 3
© AFP 2019 / PATRICK REILLY / US NAVY
USA laevastiku hävitaja USS Arleigh Burke (DDG 51)

Pole ime, et lõpuks pidasid paljud Pekingi käitumisviisi nõrkuseks — kui vaidlusalusele territooriumile, millel riik oma suveräänsuse on kehtestanud, tungivad võõrväed, ja selle peale reageeritakse vaid ametliku meelepaha avaldamisega, tekib põhjendatud küsimus, kui reaalse suveräänsusega on tegemist – ja mis veelgi olulisem – kas teie armee väidetav võimekus vastab üldse tegelikkusele.

Just seetõttu on vastne intsident sedavõrd oluline. Hiina sõjalaev sõna otseses mõttes "lükkas" USA hävitaja vaidlusalustest vetest välja, mis näitas, kes on tegelikult "saarte" peremees ja täiendas Pekingi tavapärast diplomaatilist retoorikat kaaluka sõjalise argumendiga. Fakt, et ameeriklastel tuli plaanitust loobuda ja kurssi muuta, näitab selgelt: Hiina sõjaväelased olid vägagi otsustavalt meelestatud.

Seega lisandus USA ja Hiina vastasseisule ka sõjaline komponent, kus Peking loobus konfliktide passiivsest vältimisest, näidates otsusekindlust ja valmisolekut oma positsioonide kaitsmiseks jõudu kasutada.

Venelased ja eurooplased on Hiina poliitika osas eri seisukohtadel >>

See kinnitab kõigile kodumaistele sinoloogidele ja sõjandusekspertidele ilmekalt, et Peking ei olnud hirmunud ega polnud neil ka puudust sõjalise vastasseisu poliitilisest tahtest. Pigem oli tegu traditsioonilise Hiina lähenemisviisiga, mis eelistab enne võitlusse astumist põhjalikult ette valmistuda.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Business Insider: USA lennukikandjad ei ole lahinguks valmis
USA kasutab rivaali vastu "surmavaid meetmeid"
USA teatas uute tollimaksude kehtestamisest Hiina kaupadele
"Me oleme Hiinaga sõjas": ameeriklased on Aafrikast välja saadetud
Õppused "Vostok-2018" on peenike värk, maailmas analoogi pole
Hiina kehtestas USA kaupadele uued imporditollid
Tagid:
konfliktide vältimine, militaarvastasseis, meresõiduvabadus, keelutsoon, akvatoorium, majandustsoon, territoriaalveed, laevatõrjerakett, seniitrakett, saared, suveräänsus, rakett, diplomaatia, provokatsioon, raketikompleks, armee, sõjaväebaas, Hiina merevägi, Hiina kaitsejõud, Fiery Cross, Sabi, Meiji (Mischiefi) saar, Spratley, Nansha arhipelaag, Lõuna-Hiina meri, Vietnam, Peking, Filipiinid, Hiina, USA

Peamised teemad