06:09 09. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Välisuudised
lühendatud link
54 0 0

Esimese järgu kapten Dmitri Kovalenko, kes juhtis Ukraina laevade "Donbass" ja "Korets" retke Aasovi merele, ütles intervjuus uudisteagentuurile Ukrinform, et Ukraina meremehed olid Kertši väina läbimisel valmis relvakonfliktiks Venemaa piirivalvuritega.

TALLINN, 4. oktoober — Sputnik. Kovalenko sõnul oli olukord "närviline", nii et meremehed võtsid väidetavalt tarvitusele ettevaatusabinõud, vahendab RIA Novosti osundusega agentuurile Ukrinform

"Lahingugrupid, kuulipildujad — kõik oli lahinguvalmis," ütles mereväekapten ja lisas, et "kaks täies lahinguvarustuses mereväelast olid nähtaval kohal, et venelased neid näeksid."

Ukraina saatis Aasovi merre suurtükikaatrid >>

Samal ajal olid Ukraina mereväeohvitseri teatel meeskonnad valmis seadnud tuletõrjevoolikud, millest oleks Venemaa piirivalvurid minema uhutud, kui nad oleksid üritanud laevadele tulla.

Vene tankerit Mechanic Pogodin
© Sputnik / Виталий Тимкив

Kovalenko sõnul rikkus ta retke käigus sihilikult reegleid ja teatas Vene sõjaväelastele, et "Korets" kavatseb siseneda 20-miili tsooni ja jätkata teekonda läbi Kertši väina Aasovi merre, kuigi vastavalt meresõidu reeglitele oleks ta pidanud ütlema: "Palun luba."

Varem ütles Kiievi esindaja Kolmepoolses kontaktgrupis kindral Jevgeni Martšuk, et Vene lootsid saatsid neid kaht laeva (Donbassi ja Koretsi) rahulikult Aasovi merre ja nad läksid edasi, kõigepealt Mariupolisse, seejärel Berdjanskisse.

See avaldus on vastuolus varem Ukraina mereväe poolt teatatuga, et laevad "ei taotlenud agressorriigilt luba, vaid kasutasid oma õigust vabale läbipääsule Kertši väinast Aasovi merele, kusjuures Kertši väina läbimine toimus keerulises olukorras."

Eesti valmistab Ukrainat NATO jaoks: tantsud kuristiku serval >>

Laev A500 "Donbass" ja puksiir A830 "Korets" liikusid 22. septembril pikki Krimmi poolsaare rannikut ja sisenesid Venemaa majandusvööndisse. Järgmisel päeval sõitsid Ukraina laevad Venemaal kontrolli all Krimmi silla alt läbi.

Tagid:
laevad, lahinguvalmis, meremees, Korets, piirivalve, merevägi, Dmitri Kovalenko, Aasovi meri, Kertši väin, Venemaa, Ukraina

Peamised teemad