03:06 12. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Välisuudised
lühendatud link
26 0 0

James D. Melville Jr. sõnul häiris teda kõige rohkem USA presidendi Donald Trumpi komme kritiseerida ja vähendada Ühendriikide liitlaste olulisust.

TALLINN, 4. oktoober — Sputnik. Eestis USA suursaadiku kohalt lahkunud diplomaat James D. Melville Jr. rääkis otsuse tagamaadest ajalehe Washington Post arvamusloos, vahendas Pealinn viitega BNSile.

Diplomaadi sõnul häiris teda kõige rohkem USA presidendi Donald Trumpi komme kritiseerida ja vähendada Ühendriikide liitlaste olulisust.

Melville tõdes kirjutises, et diplomaatidel on sõjaväelastega sarnaselt kohustus järgida valimistel valitud poliitiliste juhtude ettekirjutusi ja ajada nende välispoliitilist liini.

"Kui seda ei suudeta teha, siis on austusväärne ja õige lahkuda. Mina tegin nii juulis, kui lahkusin Ühendriikide suursaadiku kohalt Eestis," seletas diplomaat.

USA suursaadik Eestis läheb Trumpi poliitika tõttu erru>>

Melville kinnitas, et kulutas hulgaliselt aega ja energiat üritades uut administratsiooni veenda NATO tähtsuse osas ja selgitada, kui viletsa signaali saadab NATO halvustamine Eesti laadsetele liitlasriikidele.

"Sel kevadel jõudsin punktini, kui enam ei saanud toetada president Trumpi poliitikat ja retoorikat NATO, meie Euroopa liitlaste ja Venemaa osas. Mulle ei meeldi ka kaubanduspoliitika, mida USA ajab. Usun, et on ajalooline viga üritada soojendada suhteid Venemaa presidendi Vladimir Putiniga," jätkas diplomaat.

Melville´i hinnangul on autoritaarne Venemaa ohuks reeglitepõhisele maailmale ja Ühendriikidele.

Eesti suursaadik USA-s andis üle volikirja president Trumpile>>

"Trumpi komme pisendada meie liitlasi ja nende liidreid ning ülistada Putinit ja teisi isevalitsejaid ei ole mingisugune juhtimine. Selle tõttu jõudsin Tallinnas väljakannatamatusse olukorda, kui mul paluti selgitada meie kavatsusi," lisas diplomaat.

Samas tõdes Melville, et ei pea ausaks ka administratsiooni anonüümse ametniku käitumist, kes ütles New York Timesis avaldatud kirjutises, et tegutseb Trumpi selja taga tema vastu.

Trump häbistas end ÜRO kõnega
© Sputnik / President of the Ukraine Press-Service/Nikolay Lazarenko

"Selline asi ei ole austusväärne ja näeb välja argusena," sõnas diplomaat.

USA suursaadik Eestis James D. Melville Jr teatas oma sõpradele Facebooki kaudu edastatud teates, et astub ametist tagasi — teatas Sputnik Eesti 30. juunil.

On ettepanek luua uus Lääs — ilma USAta>>

Põhjusena tõi USA suursaadik Melville Jr esile USA presidendi Donald Trumpi vastuolulised avaldused NATO ja Euroopa liitlaste aadressil.

"Välisteenistuse ametniku DNA-sse on programmeeritud toetada poliitikat ning meid koolitatakse algusest peale, et kui saabub hetk, mil seda ei ole enam võimalik teha, eriti olles juhtival kohal, on auväärne samm tagasi astuda. Olles teeninud kuut presidenti ja 11 välisministrit, ei arvanud ma eales, et ka mina jõuan selle hetkeni," kirjutas USA diplomaat teates.

Melville on karjääridiplomaat, kes on erinevates ametites töötanud 33 aastat.

Suursaadikuks Eestis sai ta 2015. aastal president Barack Obama ajal. Melville pidi peagu nagunii pensionile minema, kuid oma teates rõhutas ta, et otsuse varem lahkuda tingis praeguse presidendi käitumine ja avaldused, vahendasid Foreign Policy, CNN ja Politico.

Melville'i sõnul on tema viimaseks tööpäevaks 29. juuli, kuigi Trumpi administratsioon pole veel talle järeltulijat välja valinud.

Tagid:
liitlane, NATO, Donald Trump, James D. Melville Jr, suursaadik, Eesti, USA

Peamised teemad